V Městských divadlech pražských začaly čtené zkoušky červnových premiér

Praha – V Městských divadlech pražských začaly první zkoušky inscenací, jejichž premiéry se chystají na červen. Režisér Pavel Khek připravuje v Divadle Rokoko životní příběh Karla Čapka bojujícího s politickou situací a fanatismem a Petr Svojtka začíná zkoušet hudební komedii o šedesátých letech minulého století.

V Městských divadlech pražských právě začaly první čtené zkoušky dvou inscenací, jejichž premiéry se odehrají v červnu. Režisér Pavel Khek připravuje v Divadle Rokoko autorský projekt Čapek, který bude sledovat životní etapu Karla Čapka bojujícího s politickou situací, lidskou zaslepeností a fanatismem. Druhou inscenací je hudební komedie 60´s aneb Šedesátky, v níž režisér Petr Svojtka připomene nadějnou dobu šedesátých let minulého století.

Inscenace Čapek hodlá zmapovat pookupační období našich dějin přes životní příběh výjimečného českého spisovatele a novináře Karla Čapka. „Zvolili jsme si toto téma proto, že situace v tehdejším Československu je v mnohém podobná tomu, co dnes zažívá naše země. A stejně jako kdysi meziváleční intelektuálové i my máme pocit, že v této společenské situaci nelze mlčet,“ říká dramaturgyně a spoluautorka Věra Mašková v tiskové zprávě.

„Inscenace Čapek představuje náš názor na tuto významnou osobnost československé kulturní i politické sféry. Náš scénář není divadelní hrou, ale materiálem, jenž až autorským přístupem herců získá podobu inscenace – jde vlastně o divadelní rekonstrukci několika okamžiků z let 1935–1938, ale v divadle neplatí zákony času a prostoru, a tak se náš Karel Čapek setká například s Václavem Havlem,“ vysvětluje režisér Pavel Khek.

Herci se s textem poprvé seznámili v netradičním prostředí Čapkova bývalého letního sídla ve Staré Huti, kde dnes sídlí Památník Karla Čapka. V titulní roli se představí Jiří Hána, Čapkova bratra Josefa ztvární Milan Kačmarčík. V dalších rolích uvidíme Mášu Málkovou, Stanislavu Jachnickou, Viktora Dvořáka, Jana Vlasáka, Petru Tenorovu a další.

Druhou červnovou premiérou je projekt autorské dvojice Jiřího Janků a Petra Svojtka s názvem 60´s aneb Šedesátky. Hudební komedie v Divadle ABC připomene nadějná šedesátá léta dvacátého století, kdy se ke slovu dostávala první poválečná generace a docházelo k rozkvětu kultury.

„Chtěli jsme prostřednictvím této inscenace přiblížit dobu, ve které ideály jako láska a pravda nebyly jen prázdnými frázemi. Tyto hodnoty jsou velmi aktuální, obzvláště v dnešní době, kdy se pojmy jako multikulturalismus stávají hanlivými a terčem posměchu,“ říká režisér Petr Svojtka.

Dramaturg Jiří Janků dodává: „Chtěli bychom nahlédnout na fenomén 60. let nejen z českého pohledu, ale i celosvětově. Tehdejší a dnešní ideály jsou diametrálně odlišné a my se je snažíme vzájemně konfrontovat formou crazy komedie. Náš pohled na šedesátá léta je nostalgický, lehce zidealizovaný a postavený zejména na hudebních číslech. Tak trochu záměrně se v něm vyhýbáme událostem kolem roku 1968 a připomínáme jiné, důležité události, jako například vesmírné lety, Beatlemánii či hudební festival ve Woodstocku.“

V inscenaci uvidíme Hanuše Bora, Veronika Gajerovou, Lucii Pernetovou, Pavla Juřicu a další.

Premiéry inscenace Čapek se uskuteční 3. a 5. června v Divadle Rokoko. Premiéra 60´s aneb Šedesátky se koná 10. června 2017 v Divadle ABC.

Související

Více souvisejících

Městská divadla pražská Karel Čapek Jan Vlasák (herec) Divadlo Rokoko Veronika Gajerová Divadlo ABC Památník Karla Čapka

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 1 hodinou

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka

Úmrtí papeže Františka zasáhlo i české politiky. Ti od dnešního rána primárně skrze sociální sítě vyjadřují soustrast a vzpomínají na něj jako na muže hluboké víry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy