Aj Wej-wej či Magdalena Jetelová. Instalace vytvořené na míru prostorám Veletržního paláce

Praha – Národní galerie v Praze zahájila novou sezónu. Veletržní palác tak od pátku 17. března hostí nejednu novou výstavu. Nejznámější čínský umělec Aj Wej-wej vytvořil přímo pro prostory Velké dvorany obří gumový člun s lidmi utíkajícími před násilím a nebezpečím. Magdalena Jetelová proměnila Malou dvoranu instalací, která připomíná nestabilitu a křehkost globální sociopolitické situace. Další prostory paláce představují dílo Epose 257 nebo fotografa Keiiči Tahara.

Aj Wej-wej je jedním z nejznámějších čínských umělců a jedním z nejvlivnějších umělců současnosti. Často vytváří provokativní díla a otevřeně kritizuje čínskou vládu. Vytváří konceptuální díla, věnuje se architektuře a je známý i jako politický aktivista. Známé jsou také jeho skulpturální instalace, které vždy komunikují s daným prostorem. Ve svém díle se zabývá kritikou současného světa a kritickému přehodnocování minulosti.

Aj Wej-wej: Zákon cesty (zdroj: Šárka Prágrová)

V rámci současné výstavy Zákon cesty dokumentuje osudy migrantů, jimiž se intenzivně zabývá v posledních dvou letech. V rámci toho několikrát navštívil řecký ostrov Lesbos a řadu dalších zemí, kterých se toto téma týká. Výstava má několik vrstev, které v sobě nesou empatii a morální znepokojení umělce v konfrontaci s nekontrolovatelnou destrukcí. Silný náboj výstavě dodává i fakt, že Veletržní palác v letech 1939-1941 sloužil jako shromaždiště Židů před jejich deportací do koncentračního tábora v Terezíně.

Laundromat - oblečení a boty z tábora Idomeni (zdroj: Šárka Prágrová)

Výstavu doplňuje i několik Aj Wej-wejových starších děl jako Laundromat (2016). Zde se také zabývá uprchlickou krizí, kdy shromáždil, vypral, vyžehlil a uspořádal tisíce kusů oblečení a dalších předmětů zanechaných v opuštěném táboře Idomeni. Hadí strop (2009) představuje památník obětem zemětřesení v čínské provincii Sʼ-čchuan. Instalace Slunečnicová semínka (2010) nebo S květinami (2013-2015) jako pokus o autoportrét z doby jeho domácího vězení a další.

Instalace v rámci výstavy Dotek doby (zdroj: Šárka Prágrová)

Magdalena Jetelová, uznávaná česká fotografka a konceptuální výtvarnice, připravila v rámci své výstavy Dotek doby pro prostor Malé dvorany instalaci v podobě kaskádovitých bazénů, na něž probleskují laserové paprsky. Obvod dvorany je vyplněn vibrující zrcadlovou fólií, což může vyvolávat nepříjemný dojem. Celkově je instalace jakýmsi symbolem mapy, odkazuje k válečným místům, ale i ke krajině. Připomíná nestabilitu a křehkost globální sociopolitické situace, klade otázky ohledně moci i proměny krajiny, která je nositelem historie.

Retroreflexe, Fotosyntéza, Zelené světlo a další

Z dalších výstav, které je možné ve Veletržním paláci navštívit, jmenujme Retroreflexi absolventa Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze známého jako Epos 257. Dříve se věnoval graffiti, dnes se zabývá veřejným prostorem a ikonografií města, přičemž se často dotýká sociálních a společenských témat. Keiiči Tahara se představí cyklem velkoformátových černobílých fotografií Fotosyntéza 1978-1980, v němž zkoumá vztah lidského těla a fyzikálního světla. Dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson ve spolupráci s muzeem Thyssen-Bornemisza Art Contemporary ve Vídni vytvořil projekt Zelené světlo. Reaguje v něm na situaci, ve které dochází ke společenské transformaci, vysídlování, migraci. Jedná se o uměleckou dílnu, která potrvá do 2. dubna.

Související

Veletržní palác v Praze

Fajt označil výpověď z Národní galerie za neplatnou

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt v žalobě tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. Výpověď podepsal pověřený ředitel galerie Ivan Morávek, který k tomu podle Fajta neměl oprávnění. Vyplývá to z textu žaloby odeslané dnes Obvodnímu soudu pro Prahu 1, kterou má ČTK k dispozici. Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Více souvisejících

Veletržní palác Národní galerie Aj Wej Wej

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun

Česko ve čtvrtek zasáhly silné bouřky, které doprovázely přívalové deště. Škody způsobily zejména v Olomouckém kraji. Postiženým lidem je připraven pomoci Úřad práce, upozornilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Lidé si na jakékoliv pobočce úřadu mohou zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy