Aj Wej-wej či Magdalena Jetelová. Instalace vytvořené na míru prostorám Veletržního paláce

Praha – Národní galerie v Praze zahájila novou sezónu. Veletržní palác tak od pátku 17. března hostí nejednu novou výstavu. Nejznámější čínský umělec Aj Wej-wej vytvořil přímo pro prostory Velké dvorany obří gumový člun s lidmi utíkajícími před násilím a nebezpečím. Magdalena Jetelová proměnila Malou dvoranu instalací, která připomíná nestabilitu a křehkost globální sociopolitické situace. Další prostory paláce představují dílo Epose 257 nebo fotografa Keiiči Tahara.

Aj Wej-wej je jedním z nejznámějších čínských umělců a jedním z nejvlivnějších umělců současnosti. Často vytváří provokativní díla a otevřeně kritizuje čínskou vládu. Vytváří konceptuální díla, věnuje se architektuře a je známý i jako politický aktivista. Známé jsou také jeho skulpturální instalace, které vždy komunikují s daným prostorem. Ve svém díle se zabývá kritikou současného světa a kritickému přehodnocování minulosti.

Aj Wej-wej: Zákon cesty (zdroj: Šárka Prágrová)

V rámci současné výstavy Zákon cesty dokumentuje osudy migrantů, jimiž se intenzivně zabývá v posledních dvou letech. V rámci toho několikrát navštívil řecký ostrov Lesbos a řadu dalších zemí, kterých se toto téma týká. Výstava má několik vrstev, které v sobě nesou empatii a morální znepokojení umělce v konfrontaci s nekontrolovatelnou destrukcí. Silný náboj výstavě dodává i fakt, že Veletržní palác v letech 1939-1941 sloužil jako shromaždiště Židů před jejich deportací do koncentračního tábora v Terezíně.

Laundromat - oblečení a boty z tábora Idomeni (zdroj: Šárka Prágrová)

Výstavu doplňuje i několik Aj Wej-wejových starších děl jako Laundromat (2016). Zde se také zabývá uprchlickou krizí, kdy shromáždil, vypral, vyžehlil a uspořádal tisíce kusů oblečení a dalších předmětů zanechaných v opuštěném táboře Idomeni. Hadí strop (2009) představuje památník obětem zemětřesení v čínské provincii Sʼ-čchuan. Instalace Slunečnicová semínka (2010) nebo S květinami (2013-2015) jako pokus o autoportrét z doby jeho domácího vězení a další.

Instalace v rámci výstavy Dotek doby (zdroj: Šárka Prágrová)

Magdalena Jetelová, uznávaná česká fotografka a konceptuální výtvarnice, připravila v rámci své výstavy Dotek doby pro prostor Malé dvorany instalaci v podobě kaskádovitých bazénů, na něž probleskují laserové paprsky. Obvod dvorany je vyplněn vibrující zrcadlovou fólií, což může vyvolávat nepříjemný dojem. Celkově je instalace jakýmsi symbolem mapy, odkazuje k válečným místům, ale i ke krajině. Připomíná nestabilitu a křehkost globální sociopolitické situace, klade otázky ohledně moci i proměny krajiny, která je nositelem historie.

Retroreflexe, Fotosyntéza, Zelené světlo a další

Z dalších výstav, které je možné ve Veletržním paláci navštívit, jmenujme Retroreflexi absolventa Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze známého jako Epos 257. Dříve se věnoval graffiti, dnes se zabývá veřejným prostorem a ikonografií města, přičemž se často dotýká sociálních a společenských témat. Keiiči Tahara se představí cyklem velkoformátových černobílých fotografií Fotosyntéza 1978-1980, v němž zkoumá vztah lidského těla a fyzikálního světla. Dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson ve spolupráci s muzeem Thyssen-Bornemisza Art Contemporary ve Vídni vytvořil projekt Zelené světlo. Reaguje v něm na situaci, ve které dochází ke společenské transformaci, vysídlování, migraci. Jedná se o uměleckou dílnu, která potrvá do 2. dubna.

Související

Veletržní palác v Praze

Fajt označil výpověď z Národní galerie za neplatnou

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt v žalobě tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. Výpověď podepsal pověřený ředitel galerie Ivan Morávek, který k tomu podle Fajta neměl oprávnění. Vyplývá to z textu žaloby odeslané dnes Obvodnímu soudu pro Prahu 1, kterou má ČTK k dispozici. Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Více souvisejících

Veletržní palác Národní galerie Aj Wej Wej

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy