Praha – Národní galerie v Praze zahájila novou sezónu. Veletržní palác tak od pátku 17. března hostí nejednu novou výstavu. Nejznámější čínský umělec Aj Wej-wej vytvořil přímo pro prostory Velké dvorany obří gumový člun s lidmi utíkajícími před násilím a nebezpečím. Magdalena Jetelová proměnila Malou dvoranu instalací, která připomíná nestabilitu a křehkost globální sociopolitické situace. Další prostory paláce představují dílo Epose 257 nebo fotografa Keiiči Tahara.
Aj Wej-wej je jedním z nejznámějších čínských umělců a jedním z nejvlivnějších umělců současnosti. Často vytváří provokativní díla a otevřeně kritizuje čínskou vládu. Vytváří konceptuální díla, věnuje se architektuře a je známý i jako politický aktivista. Známé jsou také jeho skulpturální instalace, které vždy komunikují s daným prostorem. Ve svém díle se zabývá kritikou současného světa a kritickému přehodnocování minulosti.
Aj Wej-wej: Zákon cesty (zdroj: Šárka Prágrová)
V rámci současné výstavy Zákon cesty dokumentuje osudy migrantů, jimiž se intenzivně zabývá v posledních dvou letech. V rámci toho několikrát navštívil řecký ostrov Lesbos a řadu dalších zemí, kterých se toto téma týká. Výstava má několik vrstev, které v sobě nesou empatii a morální znepokojení umělce v konfrontaci s nekontrolovatelnou destrukcí. Silný náboj výstavě dodává i fakt, že Veletržní palác v letech 1939-1941 sloužil jako shromaždiště Židů před jejich deportací do koncentračního tábora v Terezíně.
Laundromat - oblečení a boty z tábora Idomeni (zdroj: Šárka Prágrová)
Výstavu doplňuje i několik Aj Wej-wejových starších děl jako Laundromat (2016). Zde se také zabývá uprchlickou krizí, kdy shromáždil, vypral, vyžehlil a uspořádal tisíce kusů oblečení a dalších předmětů zanechaných v opuštěném táboře Idomeni. Hadí strop (2009) představuje památník obětem zemětřesení v čínské provincii Sʼ-čchuan. Instalace Slunečnicová semínka (2010) nebo S květinami (2013-2015) jako pokus o autoportrét z doby jeho domácího vězení a další.
Instalace v rámci výstavy Dotek doby (zdroj: Šárka Prágrová)
Magdalena Jetelová, uznávaná česká fotografka a konceptuální výtvarnice, připravila v rámci své výstavy Dotek doby pro prostor Malé dvorany instalaci v podobě kaskádovitých bazénů, na něž probleskují laserové paprsky. Obvod dvorany je vyplněn vibrující zrcadlovou fólií, což může vyvolávat nepříjemný dojem. Celkově je instalace jakýmsi symbolem mapy, odkazuje k válečným místům, ale i ke krajině. Připomíná nestabilitu a křehkost globální sociopolitické situace, klade otázky ohledně moci i proměny krajiny, která je nositelem historie.
Retroreflexe, Fotosyntéza, Zelené světlo a další
Z dalších výstav, které je možné ve Veletržním paláci navštívit, jmenujme Retroreflexi absolventa Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze známého jako Epos 257. Dříve se věnoval graffiti, dnes se zabývá veřejným prostorem a ikonografií města, přičemž se často dotýká sociálních a společenských témat. Keiiči Tahara se představí cyklem velkoformátových černobílých fotografií Fotosyntéza 1978-1980, v němž zkoumá vztah lidského těla a fyzikálního světla. Dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson ve spolupráci s muzeem Thyssen-Bornemisza Art Contemporary ve Vídni vytvořil projekt Zelené světlo. Reaguje v něm na situaci, ve které dochází ke společenské transformaci, vysídlování, migraci. Jedná se o uměleckou dílnu, která potrvá do 2. dubna.
Související
Fajt označil výpověď z Národní galerie za neplatnou
Studio Hrdinů zahájí svou šestou sezónu ve znamení ženských hrdinek
Veletržní palác , Národní galerie , Aj Wej Wej
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek