Jednou za rok se Brno stává centrem japonské kultury. Všichni míří na Animefest

REPORTÁŽ – Na na brněnském výstavišti proběhl patnáctý ročník festivalu Animefest. Příznivci japonské kultury, anime a videoher se sjeli z celé České Republiky a zahraničí, aby si zasoutěžili v soutěži Cosplay a setkali se s přáteli. Velkým tahounem byli zajímaví hosté z Francie, Německa, Polska nebo třeba i Japonska.

Animefest je událostí, která je i přes svoji známost na sociálních sítí, něčím, co nenápadně uniká zraku běžné společnosti. Obyvatelé Brna něco takového říci nemohou, protože jeden víkend v roce začnou po centru města kráčet „podivní lidé“ ještě v podivnějších převlecích. Chodí nakupovat, na jídlo nebo třeba jen jako turisti korzují po památkách. Málokdo ale tuší, koho reprezentují nebo kam míří. Jejich cílem je brněnské výstaviště.

Jakmile člověk dorazí na zastávku tramvaje Výstaviště – hlavní vstup, přijde si jako v jiném světě. Kolem něj se rozprostře množství osob v různých maskách, kde každá reprezentuje někoho a něco jiného. Inspirace na cosplay většinou přichází z videoher, anime nebo mangy. Nějaké hranice mezi tím, kdo je muž nebo žena tu není, ženy reprezentují muže a muži zase ženy. To na tomto místě není nic neobvyklého, lidé se spolu fotí nebo si chválí svůj cosplay. 

Po průchodu hlavní bránou se počet postav stupňuje. U cosplayů člověk žasne nad řemeslnou precizností daného oděvu. Dokonce i repliky zbraní, které mají při sobě, vypadají autenticky. Jeden z návštěvníku to komentuje: „Na rozdíl od YouTubera, kterému stačí dobře mluvit, jsou Cosplayeři kombinací několika dovedností – herectví, šití, malířství nebo modelářství.“ Lidé, kteří si svůj cosplay obléknou, se cítí a chovají jako svoje oblíbená postava, od toho také pochází samotný termín Cosplay – kostým a hrát. Ti nejlepší pak soutěží v Cosplay soutěži, vítěz bude reprezentovat Českou Republiku na mezinárodní půdě.

Veškeré dění festivalu se pak odehrává ve dvou pavilonech a v rotundě, kde probíhá výše zmíněná soutěž. Animefest vychází převážně z anime, což jsou japonské animované seriály pro všechny různé věkové kategorie, v žádném případě nemají nic společného s pohádkou, protože se mezi tématy objevují i temná dramata nebo děsivé horory. K anime se pevně váže manga, což je Japonský styl komiksu se svými pravidly pro kreslení a čtení. Vedlejším programem jsou pak zajímavosti o Japonského kultuře a historii, jež jsou dost rozdílné od tradičního výkladu.

Dalším aspektem, který vábí návštěvníky je možnost se setkat s přáteli. Lidé se často pohybují v určitých skupinách na Internetu, kde spolu komunikují a sdílí své myšlenky. Návštěvnice Lenka Chodurová o tom říká, že na Animefestu se může i přes vzdálenost na mapě setkat se svými přáteli a trávit s nimi víkend. Po prostoru se pohybují lidé, kteří chodí s cedulí, na níž je napsáno Free Hugs (obejmutí zdarma – pozn. autora), kdo k nimi přijde může se s nimi nezávazně obejmout a navázat komunikaci. Je to dobrá příležitost pro introverty, jenž jsou často nesmělí, díky této ceduli mají příležitost. Záležitost s obejmutím zdarma se tak nese v duchu uvolněné a přátelské atmosféry festivalu.

Animefest není jen pro milovníky anime, mangy, cosplaye, každý si najde svůj vlastní důvod, proč se zúčastnit. „Na Animefest chodím pravidelně od roku 2014. Láká mě na něj celková atmosféra a zaměření festivalu, které není pouze o anime, ale také o filmech, seriálech, videohrách a zajímavostech. Taky tady můžu nakoupit věci, které bych přes rok v Brně sehnal jen s těží,“ komentuje festival YouTuber Jarek Havelka vystupující pod přezdívkou Syndagone. 

Festival nově příchozím návštěvníkům vysvětlí, co je to anime a čím je japonská kultura zajímavá. Po skončení si každý nejspíš dožene svoje mezery a za rok se tam vydá znovu. Pokud se tam vrátit, tak alespoň kvůli atmosféře.

Související

Patnácté výročí festivalu Animefest

Největší český festival animovaného filmu slaví patnácté výročí. Animefest se po roce vrací do Brna

Brno - Patnáctý ročník Animefestu se vrací do prostor brněnského výstaviště. K výročí pořadatelé připravili ještě propracovanější program plný překvapení. Návštěvníky čeká víkend plný promítání nejnovějších i klasických anime, přednášky o japonské historii, kultuře, cestování a další. To vše v rozmezí tří dnů od 18. do 20. května.

Více souvisejících

Animefest veletrhy brno anime manga

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 26 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 48 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy