Olomouc - Vlastivědné muzeum v Olomouci slavnostně otevřelo velkolepou výstavu s názvem Poklady starého Egypta / Sbírka Josefa Ferdinanda Habsburského. Návštěvníci mají možnost unikátní předměty starověkého Egypta včetně mumií obdivovat již od 10. října, kdy byla tato výjimečná výstava slavnostně zahájena.
Sál Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci byl obsazen do posledního místa ještě před zahájením vernisáže a dychtivé návštěvníky utišila až ukázka z Verdiho opery Aida. Poté se úvodního slova ujal ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek. Nechyběl ani doktor Pavel Onderka z Národního muzea nebo slavný český egyptolog Miroslav Verner. Výstava představuje sbírku arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského (1872–1942), která se původně nacházela ve sbírkovém fondu olomouckého muzea, odkud byla v roce 1981 převedena do sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. „Sbírka se k nám vrací po několika letech, naposledy byly egyptské předměty vystaveny v Olomouci v roce 1998," uvedl ředitel Holásek.Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo tuto jedinečnou výstavu právě ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur, z jehož sbírek pochází převážná většina exponátů. Na výstavu byly Národním archivem zapůjčeny také mimořádně cenné archiválie, dopisy Jeana-Françoise Champolliona, zakladatele egyptologie, a jeho žáka Ippolita Roselliniho z první moderní egyptologické výpravy v letech 1828–1829.„Jde o mimořádnou událost, protože veškeré vystavené exponáty jsou originály, včetně zmíněných dopisů, které však z důvodu zachování kvality lze vystavovat v podobě originálů maximálně po dobu šesti týdnů," zdůraznil ředitel Holásek. O jedinečnosti výstavy vypovídá nejen to, že byla připravována celé dva roky, ale také fakt, že exponáty jsou mimořádně zabezpečeny.Po úvodním slovu k výstavě a příjemném hudebním programu měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu, která je v muzeu umístěna v Handkeho sále a sále Svaté Kláry. Navíc je výstava řazena do bloků dle archeologických objevů a osloví tedy i návštěvníky, kteří jsou v dějinách starověkého Egypta teprve u základů.
Návštěvníci výstavy tajili dech zejména nad několika rakvemi a jejich fragmenty, pohřebními soškami, ochrannými amulety, kanopami, mumiemi koček nebo erotickými figurkami. Největší zájem však samozřejmě vyvolala rakev s mumií muže Nyanchhapiho a ženy zvané Haruška, která je nejlépe zachovanou mumií ve veřejných sbírkách v České republice. Pozornosti neušly ani fotografie z první třetiny 20. století, na kterých je zachycen například Amonův chrám v Karnaku nebo Cheopsova pyramida v Gíze, ale také monumentální pískovcové sochy.Unikátní výstavní projekt přiblížil návštěvníkům tajemnou a fascinující kulturu starověkého Egypta ve 2. a 1. tisíciletí před naším letopočtem prostřednictvím předmětů pocházejících ze sbírky rakouského arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského. Tuto sbírku arcivévoda zakoupil při své návštěvě Egypta v roce 1903, tedy přesně před 110 lety. V roce 1908 poté sbírku, obsahující předměty nalezené během 2. poloviny 19. století při všech hlavních výzkumech Egypta, daroval nově vznikajícímu přírodovědeckému muzeu v Olomouci, které neslo arcivévodovo jméno a sídlilo v bývalém klášteře klarisek, dnešní hlavní budově Vlastivědného muzea v Olomouci. Zde mohli návštěvníci tuto jedinečnou kolekci obdivovat až do roku 1949.Výstavu bude také provázet zajímavý program, který zájemcům nabídne například komentované prohlídky, výtvarné workshopy zaměřené na egyptský styl oblékání, šperky a líčení nebo tematické přednášky. Poklady starého Egypta mají zájemci možnost obdivovat až do 15. března 2014.
Související
O Věstonickou venuši je v Olomouci obrovský zájem, lidé stojí ve frontě
Policejní manévry. Věstonická venuše se stěhovala z Brna do Olomouce
Vlastivědné muzeum Olomouc (VMO)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek