Olomouc - Vlastivědné muzeum v Olomouci slavnostně otevřelo velkolepou výstavu s názvem Poklady starého Egypta / Sbírka Josefa Ferdinanda Habsburského. Návštěvníci mají možnost unikátní předměty starověkého Egypta včetně mumií obdivovat již od 10. října, kdy byla tato výjimečná výstava slavnostně zahájena.
Sál Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci byl obsazen do posledního místa ještě před zahájením vernisáže a dychtivé návštěvníky utišila až ukázka z Verdiho opery Aida. Poté se úvodního slova ujal ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek. Nechyběl ani doktor Pavel Onderka z Národního muzea nebo slavný český egyptolog Miroslav Verner. Výstava představuje sbírku arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského (1872–1942), která se původně nacházela ve sbírkovém fondu olomouckého muzea, odkud byla v roce 1981 převedena do sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. „Sbírka se k nám vrací po několika letech, naposledy byly egyptské předměty vystaveny v Olomouci v roce 1998," uvedl ředitel Holásek.Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo tuto jedinečnou výstavu právě ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur, z jehož sbírek pochází převážná většina exponátů. Na výstavu byly Národním archivem zapůjčeny také mimořádně cenné archiválie, dopisy Jeana-Françoise Champolliona, zakladatele egyptologie, a jeho žáka Ippolita Roselliniho z první moderní egyptologické výpravy v letech 1828–1829.„Jde o mimořádnou událost, protože veškeré vystavené exponáty jsou originály, včetně zmíněných dopisů, které však z důvodu zachování kvality lze vystavovat v podobě originálů maximálně po dobu šesti týdnů," zdůraznil ředitel Holásek. O jedinečnosti výstavy vypovídá nejen to, že byla připravována celé dva roky, ale také fakt, že exponáty jsou mimořádně zabezpečeny.Po úvodním slovu k výstavě a příjemném hudebním programu měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu, která je v muzeu umístěna v Handkeho sále a sále Svaté Kláry. Navíc je výstava řazena do bloků dle archeologických objevů a osloví tedy i návštěvníky, kteří jsou v dějinách starověkého Egypta teprve u základů.
Návštěvníci výstavy tajili dech zejména nad několika rakvemi a jejich fragmenty, pohřebními soškami, ochrannými amulety, kanopami, mumiemi koček nebo erotickými figurkami. Největší zájem však samozřejmě vyvolala rakev s mumií muže Nyanchhapiho a ženy zvané Haruška, která je nejlépe zachovanou mumií ve veřejných sbírkách v České republice. Pozornosti neušly ani fotografie z první třetiny 20. století, na kterých je zachycen například Amonův chrám v Karnaku nebo Cheopsova pyramida v Gíze, ale také monumentální pískovcové sochy.Unikátní výstavní projekt přiblížil návštěvníkům tajemnou a fascinující kulturu starověkého Egypta ve 2. a 1. tisíciletí před naším letopočtem prostřednictvím předmětů pocházejících ze sbírky rakouského arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského. Tuto sbírku arcivévoda zakoupil při své návštěvě Egypta v roce 1903, tedy přesně před 110 lety. V roce 1908 poté sbírku, obsahující předměty nalezené během 2. poloviny 19. století při všech hlavních výzkumech Egypta, daroval nově vznikajícímu přírodovědeckému muzeu v Olomouci, které neslo arcivévodovo jméno a sídlilo v bývalém klášteře klarisek, dnešní hlavní budově Vlastivědného muzea v Olomouci. Zde mohli návštěvníci tuto jedinečnou kolekci obdivovat až do roku 1949.Výstavu bude také provázet zajímavý program, který zájemcům nabídne například komentované prohlídky, výtvarné workshopy zaměřené na egyptský styl oblékání, šperky a líčení nebo tematické přednášky. Poklady starého Egypta mají zájemci možnost obdivovat až do 15. března 2014.
Související
O Věstonickou venuši je v Olomouci obrovský zájem, lidé stojí ve frontě
Policejní manévry. Věstonická venuše se stěhovala z Brna do Olomouce
Vlastivědné muzeum Olomouc (VMO)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák