Poklady starého Egypta: Mumie se vrací na Moravu

Olomouc - Vlastivědné muzeum v Olomouci slavnostně otevřelo velkolepou výstavu s názvem Poklady starého Egypta / Sbírka Josefa Ferdinanda Habsburského. Návštěvníci mají možnost unikátní předměty starověkého Egypta včetně mumií obdivovat již od 10. října, kdy byla tato výjimečná výstava slavnostně zahájena.

Sál Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci byl obsazen do posledního místa ještě před zahájením vernisáže a dychtivé návštěvníky utišila až ukázka z Verdiho opery Aida. Poté se úvodního slova ujal ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek. Nechyběl ani doktor Pavel Onderka z Národního muzea nebo slavný český egyptolog Miroslav Verner. Výstava představuje sbírku arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského (1872–1942), která se původně nacházela ve sbírkovém fondu olomouckého muzea, odkud byla v roce 1981 převedena do sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. „Sbírka se k nám vrací po několika letech, naposledy byly egyptské předměty vystaveny v Olomouci v roce 1998," uvedl ředitel Holásek.Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo tuto jedinečnou výstavu právě ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur, z jehož sbírek pochází převážná většina exponátů. Na výstavu byly Národním archivem zapůjčeny také mimořádně cenné archiválie, dopisy Jeana-Françoise Champolliona, zakladatele egyptologie, a jeho žáka Ippolita Roselliniho z první moderní egyptologické výpravy v letech 1828–1829.„Jde o mimořádnou událost, protože veškeré vystavené exponáty jsou originály, včetně zmíněných dopisů, které však z důvodu zachování kvality lze vystavovat v podobě originálů maximálně po dobu šesti týdnů," zdůraznil ředitel Holásek. O jedinečnosti výstavy vypovídá nejen to, že byla připravována celé dva roky, ale také fakt, že exponáty jsou mimořádně zabezpečeny.Po úvodním slovu k výstavě a příjemném hudebním programu měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu, která je v muzeu umístěna v Handkeho sále a sále Svaté Kláry. Navíc je výstava řazena do bloků dle archeologických objevů a osloví tedy i návštěvníky, kteří jsou v dějinách starověkého Egypta teprve u základů.

Návštěvníci výstavy tajili dech zejména nad několika rakvemi a jejich fragmenty, pohřebními soškami, ochrannými amulety, kanopami, mumiemi koček nebo erotickými figurkami. Největší zájem však samozřejmě vyvolala rakev s mumií muže Nyanchhapiho a ženy zvané Haruška, která je nejlépe zachovanou mumií ve veřejných sbírkách v České republice. Pozornosti neušly ani fotografie z první třetiny 20. století, na kterých je zachycen například Amonův chrám v Karnaku nebo Cheopsova pyramida v Gíze, ale také monumentální pískovcové sochy.Unikátní výstavní projekt přiblížil návštěvníkům tajemnou a fascinující kulturu starověkého Egypta ve 2. a 1. tisíciletí před naším letopočtem prostřednictvím předmětů pocházejících ze sbírky rakouského arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského. Tuto sbírku arcivévoda zakoupil při své návštěvě Egypta v roce 1903, tedy přesně před 110 lety. V roce 1908 poté sbírku, obsahující předměty nalezené během 2. poloviny 19. století při všech hlavních výzkumech Egypta, daroval nově vznikajícímu přírodovědeckému muzeu v Olomouci, které neslo arcivévodovo jméno a sídlilo v bývalém klášteře klarisek, dnešní hlavní budově Vlastivědného muzea v Olomouci. Zde mohli návštěvníci tuto jedinečnou kolekci obdivovat až do roku 1949.Výstavu bude také provázet zajímavý program, který zájemcům nabídne například komentované prohlídky, výtvarné workshopy zaměřené na egyptský styl oblékání, šperky a líčení nebo tematické přednášky. Poklady starého Egypta mají zájemci možnost obdivovat až do 15. března 2014.

Související

Olomouc

O Věstonickou venuši je v Olomouci obrovský zájem, lidé stojí ve frontě

Několik desítek metrů dlouhou frontu musí dnes v mrazivém počasí vystát lidé, kteří si ve Vlastivědném muzeu v Olomouci chtějí prohlédnout originál nejstarší keramické sošky na světě - Věstonické venuše. Od rána si příležitost nenechaly ujít už stovky lidí a zájem neutuchá ani odpoledne. Věstonická venuše je totiž na veřejnosti vystavena po pětileté pauze, v Olomouci navíc vůbec poprvé.
Ilustrační foto

Policejní manévry. Věstonická venuše se stěhovala z Brna do Olomouce

Pod dohledem ozbrojené policejní eskorty se dnes přesunul z Brna do Olomouce originál nejstarší keramické sošky na světě - Věstonické venuše. Na veřejnosti bude vystavena po pěti letech, k vidění bude 12 následujících dní ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. O zapůjčení cenného artefaktu starého téměř 30.000 let jednalo muzeum tři roky. Ředitel muzea Břetislav Holásek řekl, že na konci ledna 2020 venuši v bezpečnostní vitríně vystřídá další archeologický unikát, opuková hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic.

Více souvisejících

Vlastivědné muzeum Olomouc (VMO)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy