KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Vlastimila Válka: 30 let od zániku Varšavské smlouvy, symbolu vraždění a srpnové invaze. Její konec otevřel cestu ke svobodě

Při pohledu na dnešní datum pociťuji štěstí a úlevu. Právě si připomínáme definitivní zánik Varšavské smlouvy, symbol vraždění, potlačování plurality a invaze do tehdejšího Československa v srpnu roku 1968. Její existence a historie byla symbolicky uzavřena 1. července 1991, a to zrovna v Praze, Černínském paláci. Tehdy byla ukončena její politická rovina, když o půl roku dříve byl v Budapešti podepsán akt o rozpuštění vojenských struktur. Je skvělé, že žijeme ve světě bez Varšavské smlouvy, která připravovala země i její obyvatele o svobodu. Její rozpad považuji za další krok k demokracii.

Varšavská smlouva mě provázela velkou část mého života. Nešlo před ní uniknout v hodinách občanské výchovy na střední škole, ani na medicíně v rámci vědeckého komunismu, z něhož se dělal povinný zápočet, ale i zkouška. Rovněž v navazujících a podobných zhůvěřilých předmětech, které se vyučovaly na všech vysokých školách, nám do omrzení opakovali, že tento mírový pakt je hrází proti imperialistické agresi. Ale že je to zcela obranná aliance.

Jenže zmíněný veskrze „mírový“ pakt vraždil nejprve v Maďarsku při tamním povstání z října roku 1956 a poté i v naší zemi. „Mírová vojska“ Varšavské smlouvy tak zabíjela vlastní lidi v zemích, které byly členy aliance, jednalo se o vazalské státy SSSR. A tak Varšavská smlouva nikdy nebojovala s NATO a ani nepředstavovala „hráz míru“. Armády uvedené smlouvy pouze sloužily ke krvavému potlačování byť jen pokusů o svobodu a demokracie v zemích vazalů Moskvy.

Absurdní cvičení paktu: zdržte útok NATO o 15 minut

Jak moc se realita Varšavské smlouvy lišila od toho, o čem se nás snažili ve škole přesvědčit, se člověk dozvídal od rodičů. Mně bylo v roce 1968 osm let. V době normalizace již vojska Varšavské smlouvy hlavně cvičila. Vojnu jsem absolvoval jako lékař u motostřelců v Lounech. A tak jsem zažil vlastně všechna cvičiště a finálně jsem působil jako zdravotník na Družbě. Zde vojska Varšavské smlouvy ukazovala, jak se postavíme západnímu agresorovi. Naším úkolem bylo zdržet útok NATO o asi patnáct minut. Už to byla taková spíše parodie, která mně vzala rok života.

O to více jsem byl rád, když Sametová revoluce smetla všechny ty zločince a podvodníky včetně Varšavské smlouvy. Vše se pro mě završilo v loňském roce, kdy se mně podařilo prosadit a v Poslanecké sněmovně schválit Zákon o odškodnění obětí z roku 1969. Tehdy na demonstranty útočily československé bezpečnostní složky, které se stejně jako normalizační vedení země postavilo na stranu okupantů.

Kdo si dnes vzpomene na Varšavskou smlouvu, kdo z mladých tuší, jaké zlo v sobě ukrývala? Každý den je třeba děkovat a vážit si toho, že žijeme ve světě bez Varšavských smluv. Demokracie není dokonalá, má řadu problémů a je velmi zranitelná. Ale pořád se jedná o nejlepší ochranu svobod a práva. Diktatura, která stvořila Varšavskou smlouvu, není cestou ke svobodě a právu. A vojska Varšavské smlouvy to opakovaně dokázala. Proto je dobře, že tento pakt zanikl a pro mě je den jejího zániku dalším symbolem cesty k demokracii a ke svobodě každého z nás.

Autor je předsedou poslanců TOP 09, místopředsedou strany. Původním povolání lékař-radiolog, který ve Sněmovně pracuje ve zdravotním a zemědělském výboru. Autor je také mimo jiné předkladatelem již platného zákona o odškodnění obětí demonstrací ze srpna 1969.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář Vlastimil Válek (TOP 09) Varšavská smlouva historie sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy