KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Vlastimila Válka: 30 let od zániku Varšavské smlouvy, symbolu vraždění a srpnové invaze. Její konec otevřel cestu ke svobodě

Při pohledu na dnešní datum pociťuji štěstí a úlevu. Právě si připomínáme definitivní zánik Varšavské smlouvy, symbol vraždění, potlačování plurality a invaze do tehdejšího Československa v srpnu roku 1968. Její existence a historie byla symbolicky uzavřena 1. července 1991, a to zrovna v Praze, Černínském paláci. Tehdy byla ukončena její politická rovina, když o půl roku dříve byl v Budapešti podepsán akt o rozpuštění vojenských struktur. Je skvělé, že žijeme ve světě bez Varšavské smlouvy, která připravovala země i její obyvatele o svobodu. Její rozpad považuji za další krok k demokracii.

Varšavská smlouva mě provázela velkou část mého života. Nešlo před ní uniknout v hodinách občanské výchovy na střední škole, ani na medicíně v rámci vědeckého komunismu, z něhož se dělal povinný zápočet, ale i zkouška. Rovněž v navazujících a podobných zhůvěřilých předmětech, které se vyučovaly na všech vysokých školách, nám do omrzení opakovali, že tento mírový pakt je hrází proti imperialistické agresi. Ale že je to zcela obranná aliance.

Jenže zmíněný veskrze „mírový“ pakt vraždil nejprve v Maďarsku při tamním povstání z října roku 1956 a poté i v naší zemi. „Mírová vojska“ Varšavské smlouvy tak zabíjela vlastní lidi v zemích, které byly členy aliance, jednalo se o vazalské státy SSSR. A tak Varšavská smlouva nikdy nebojovala s NATO a ani nepředstavovala „hráz míru“. Armády uvedené smlouvy pouze sloužily ke krvavému potlačování byť jen pokusů o svobodu a demokracie v zemích vazalů Moskvy.

Absurdní cvičení paktu: zdržte útok NATO o 15 minut

Jak moc se realita Varšavské smlouvy lišila od toho, o čem se nás snažili ve škole přesvědčit, se člověk dozvídal od rodičů. Mně bylo v roce 1968 osm let. V době normalizace již vojska Varšavské smlouvy hlavně cvičila. Vojnu jsem absolvoval jako lékař u motostřelců v Lounech. A tak jsem zažil vlastně všechna cvičiště a finálně jsem působil jako zdravotník na Družbě. Zde vojska Varšavské smlouvy ukazovala, jak se postavíme západnímu agresorovi. Naším úkolem bylo zdržet útok NATO o asi patnáct minut. Už to byla taková spíše parodie, která mně vzala rok života.

O to více jsem byl rád, když Sametová revoluce smetla všechny ty zločince a podvodníky včetně Varšavské smlouvy. Vše se pro mě završilo v loňském roce, kdy se mně podařilo prosadit a v Poslanecké sněmovně schválit Zákon o odškodnění obětí z roku 1969. Tehdy na demonstranty útočily československé bezpečnostní složky, které se stejně jako normalizační vedení země postavilo na stranu okupantů.

Kdo si dnes vzpomene na Varšavskou smlouvu, kdo z mladých tuší, jaké zlo v sobě ukrývala? Každý den je třeba děkovat a vážit si toho, že žijeme ve světě bez Varšavských smluv. Demokracie není dokonalá, má řadu problémů a je velmi zranitelná. Ale pořád se jedná o nejlepší ochranu svobod a práva. Diktatura, která stvořila Varšavskou smlouvu, není cestou ke svobodě a právu. A vojska Varšavské smlouvy to opakovaně dokázala. Proto je dobře, že tento pakt zanikl a pro mě je den jejího zániku dalším symbolem cesty k demokracii a ke svobodě každého z nás.

Autor je předsedou poslanců TOP 09, místopředsedou strany. Původním povolání lékař-radiolog, který ve Sněmovně pracuje ve zdravotním a zemědělském výboru. Autor je také mimo jiné předkladatelem již platného zákona o odškodnění obětí demonstrací ze srpna 1969.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář Vlastimil Válek (TOP 09) Varšavská smlouva historie sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 1 hodinou

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri stane v dubnu opět před soudem. Bude se řešit jeho odvolání

V dubnu se k soudu vrátí případ bývalého poslance Dominika Feriho, který byl obviněn ze znásilnění. Feri byl loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let, na místě se odvolal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy