KOMENTÁŘ | Česku hrozí zhoršení ratingu. Co to znamená pro běžné občany?

Dalo by se říct, že si v Česku budeme muset po letech zdánlivého klidu rychle zvyknout na život s hodně nedobrými zprávami. Zatímco se intenzivně řeší následky a důsledky v podobě raketově rostoucích cen, způsobené velkou měrou i vyhazováním peněz plnými hrstmi - jak se říká „z vrtulníku“ - především za éry populisticko-levicových vládnoucích reprezentací, možná že ještě důležitější zpráva z tohoto ranku někde zapadla. Stojí proto za připomenutí, že už minulý týden mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila výhled hodnocení České republiky, když oznámila, že nám hrozí zhoršení hodnocení schopnosti splácet naše závazky. Agentura Fitch ve svém novém posouzení uvedla, že výhled Česka zrevidovala ze stabilního na negativní stupeň. Říkáte si, že to vás přece nemusí zajímat, to tak ale úplně není.

Možná, že ještě větší výtka od vás, milých čtenářů, zazní k tomu, že se přidávám na stranu těch, kdo kritizují za vše špatné předchozí vládu. Co na to říct? Když si dáte tu práci a na internetu sami pohledáte informace o tom, za jak dlouho či v jaké periodě si mezinárodní ratingové agentury dokáží vypracovat hodnocení firem, států či jakýchkoliv „účetních“ jednotek, rychle zjistíte, že každá z trojlístku těch nejprestižnějších, mezi které svět počítá Moody's, Standard & Poor's, a Fitch, mění, pokud je to nutné, své hodnocení schopnosti vybraného subjektu každé čtvrtletí (většinou u privátních společností a firem) či každý rok. Možná si také říkáte, proč vlastně takovou „blbost“, jakou je podle mnohých, jistě i laskavých, ale většinou jen anonymních „odborníků“ na sociálních sítích, kteří s takovou charakteristikou u této zprávy často šermují, potřebujeme.

Inu, potřebujeme. Onen tzv. úvěrový rating je totiž důležitým vodítkem pro investory, chcete-li i země, které by byly ochotny půjčit Česku nějaké ty peníze na financování jeho chodu, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Nebudete to snad považovat za nějaké zpochybňování soudnosti, laskaví čtenáři, když řeknu, že není snad nutné dodávat, že takový „rating“, tedy právě to hodnocení, má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či firmě nebo instituci půjčovat peníze či měnit podmínky půjčky, například úrokovou sazbu. Dále platí také to, že pokud se hodnocení zmíněných globálních ratingových agentur nachází v tzv. spekulativním pásmu, což je fakt špatná vizitka, nemohou do dluhopisů (prostřednictvím kterých se většinou ony půjčky uskutečňují, pozn. red.) dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy, ale ani pro státy to pak není jednoduché a bezproblémové. Zkrátka řečeno, platí teze, že za všechno se platí. A v našem případě, za horší rating o to víc.

Agentura ČTK k tomu doplnila, že Česko od roku 1998 nikdy nečelilo negativnímu výhledu, Fitch zemi rating zhoršil roku 1997, o rok později pak i Standard & Poor’s. Ke svému současnému rozhodnutí Fitch dospěla na základě snížení očekávaného hospodářského růstu ČR, silných inflačních tlaků a vzestupu rizik souvisejících se závislostí na ruských energiích. Utlumení dopadů inflace a náklady na pomoc Ukrajině podle agentury významně zatíží fiskální výdajová opatření. Je tak jasné, že horší ratingové hodnocení přinese to, že si bude ČR půjčovat peníze na mezinárodních trzích za vyšší úrok. Faktem sice také, jak konec konců konstatovala i agentura ČTK, že další ratingová globální firma ‒ Standard & Poor’s nedávno potvrdila pro ČR dosavadní rating i výhled. Tato agentura hodnotí dlouhodobý korunový dluh Česka stupněm AA, dluh v cizích měnách AA-.

A pokud jste si mysleli, že „ten rating je fakt blbost“, tak není. Když využijete informací třeba od společnosti Investopedia, která od přelomu milénia na webu radí, poskytuje informace a recenze všem investorům, zjistíte, že úvěrové ratingy pomáhají dluhovým investorům změřit riziko nákupu dluhového závazku. Úvěrové ratingy pomáhají investorům činit obezřetná investiční rozhodnutí, takže bez nich, lze dodat, nikdo neudělá pro Česko vůbec nic. Tedy neudělá... Nepůjčí peníze. A když ten rating bude špatný, pak nás to všechny, a nejen ty hochy a děvčata, za kterých bylo prý líp, proto chtějí zase ukazovat, jak dobré to bylo a tak vykřikují veřejně své cenné rady, vyjde pěkně draho. Bude proto určitě nutné zachovat skutečnou, nejen teoretickou snahu, proměněnou v rychlé a reálné skutky, hlavně v omezování plošných výdajů státu, snaze a ochotě vlády smysluplně chránit nejohroženější sociální skupiny obyvatel a zbytečně neohrožovat hospodářský růst a podněcovat růst cen. Doufejme, že i nové vedení České národní banky bude mít na tyhle cíle ne-li stejný, tak rozhodně podobný názor. Jedině tak nebudeme muset za mezinárodní peníze platit víc.

Související

Více souvisejících

komentář ratingy od agentur agentura Fitch finance Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy