Česká ekonomika, nutno ale hned na začátku přiznat, že nejen ona sama, čelí v posledních měsících ataku nejen nejrůznějších krizí, ale i rychlému nárůstu snad všech cen, které existují. Dá se proto říct, že zpráva, kterou tento týden vydala agentura ČTK, je téměř malým zázrakem. O čem je řeč? O tomhle: agenturní novinka říká, že podle výsledků průzkumu personální agentury Grafton Recruitment z konce roku 2021 mezi 432 podniky jich chce 59 procent v letošním roce nabírat nové zaměstnance a tři čtvrtiny z nich chce nové lidi do svých stavů získat zvyšováním mzdy. Což o to, je to super zpráva, jenže, když si uvědomím, že následky řešení covidové pandemie, zvláště v tuzemsku, dopadly často dosti tvrdě na řadu firem a podnikatelů, tak jak to, že najednou se všude nabírá a mzdy letí nahoru? Zkrátka, kde na to ty firmy vezmou?
Ani se tomu nechce věřit, že navzdory stále trvající pandemii očekávají personalisté větší poloviny firem ze zmiňovaného průzkumu růst svých společností. Jak již bylo uvedeno, nabírat hodlá až 59 procent respondentů průzkumu, dalších 30 procent pak předpokládá, že velikost firemního týmu se v nadcházejících 12 měsících nijak nezmění. Nejčastěji chtějí firmy zvyšovat počty zaměstnanců o méně než pět procent.
Podle ČTK, která čerpala data z onoho průzkumu, se nyní firmy velmi často snaží řešit své personální otázky i motivací zaměstnanců k přesčasům. Jenže to zřejmě není ani podle zpravodajskou agenturou citovaným ředitelem Graftonu Martinem Malem dlouhodobě udržitelné, takže bude růst tlak na větší zaměstnávání cizinců. Otázka proto zůstává stejná, kde na to ty firmy po covidových útrapách za poslední dva roky vezmou?
Jedním argumentem k vysvětlení může být, že je otázkou, v jakých konkrétních odvětvích české ekonomiky se průzkum uskutečnil. I podle zaměstnavatelských svazů jsou totiž odvětví, kterým se i přes nejrůznější překážky opravdu daří ‒ patří mezi ně rozhodně e-commerce firmy, ale i průmysl, vyjma viditelně strádajícího automotive segmentu a jeho dodavatelů, IT atd.
Další faktorem, který možná vysvětluje „přidávání“ na mzdách, může být to, že dorůstá generace, pro kterou jsou kromě výše platu důležité i jiné benefity. Jednoduše řečeno, jak mi řekl známý z byznysu: „Kdybych měl podnik v gastru, tak asi happy nejsem, ale pokud tady někdo dělá mobilní aplikace nebo ozubená kolečka do elektrokol, tak se má rozhodně dobře a má na to, aby přilákal nové lidi na zvýšenou mzdu.“ Není proto divu, že řada lidí dnes říká: „Kdyby mě chtěl dneska někdo přetáhnout do své firmy, tak plat je vskutku ten nejmenší problém…“.
Faktem ale je i to, že když položíte otázku na ziskovost firem v Česku na rok 2022 (tedy na možné zdroje financování růstu mezd) milému online příteli Googlu, dostanete odpověď: Firmy a podnikatelé v Česku vyhlížejí nadcházející rok 2022 s mírným optimismem. U zisku předvídá pro letošek zlepšení 29 procent firem a podnikatelů, naopak zhoršení 22 procent oslovených. Necelá polovina pak doufá v udržení profitability na úrovni minulého roku. Situace se liší podle odvětví. Co se proto týká zvyšování mezd, zdá se, s použitím citátu jednoho z českých politických matadorů, že zdroje tu jsou. V loňském roce třeba podle ČTK navýšila plošně mzdy téměř polovina podniků v Česku.
Letos se k tomuto kroku kvůli situaci na trhu práce a inflaci chystá mnohem více zaměstnavatelů. Dle zmiňovaného průzkumu Grafton má jít nejčastěji o pětiprocentní růst mezd, necelá třetina firem však zvažuje růst desetiprocentní. Dobrou zprávou je, že naopak snižovat mzdy plánuje pouhé jedno procento firem. Odměny se chystá tento rok zvýšit 15 procent firem, stejně jako v případě mezd jde nejčastěji o zvyšování o pět procent.
Navyšování mezd tak opravdu může být jedním z klíčových nástrojů pro rozšiřování výroby a produkce. Jde ale pořád o byznysové rozhodnutí, za kterým nehledejme jenom risk a střílení od boku. Jak totiž vyplývá z dalšího průzkumu, tentokrát poradenské společnosti PwC a to mezi 4446 generálními řediteli v 89 zemích a teritoriích světa loni v říjnu a listopadu, na 77 procent z nich předpovídá pro letošek zlepšení globální ekonomiky, zatímco 15 procent očekává zhoršení podmínek.
Optimismus tak dosáhl desetiletého maxima a je o procentní bod vyšší než před rokem a o 54procentních bodů vyšší než v roce 2020, kdy více než polovina z nich předpovídala pokles ekonomiky. Zdá se tedy, že letošek může přinést nejen strasti spojené se zdražováním, covidem a dalšími krizemi, ale třeba i radost z toho, že si vás váš zaměstnavatel bude chtít v práci udržet tím, že vám přidá na platu.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák