Jeden z finančních citátů, které i renomovaná globální média řadí do seznamu pravých, říká, že peníze a moc nás nezmění, jen odhalí naše pravé já. A české pravé „Já“ možná odhalil mezinárodní průzkum sázkové společnosti Sazka, který se zaměřil na vnímání bohatství Evropany. Podle výsledků průzkumu by se Češi cítili „šťastní“, když by se hodnota jejich majetku pohybovala okolo deseti milionů korun. Otázka je, zda tomu tak je. Třeba podle výsledků indexu štěstí (World Happiness Index) platilo, tedy v roce 2021, že Češi byli šťastnější než Američané. Uvidíme proto, jak se po roce 2022, kdy do každodenní reality dopadaly důsledky souběhu několika vážných krizí, které svět za desetiletí nepoznal, projeví v posouzení vlastního štěstí.
Výsledky zmiňovaného mezinárodního průzkumu Sazky zveřejnil server Aktuálně.cz s tím, že Češi jsou ve srovnání se svými evropskými sousedy ze Slovenska, Itálie, Německa a Finska „celkem skromní“. Tak už vidím ty úsměvy a prohlášení: „Vidíš Pepo, já jsem ti to říkala, že nejsme chamtivý, když pořád přemýšlíme o tom, jak si ještě koupíme další auto a chatu v Krkonoších.“
Minulý rok v létě zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) zprávu o tom, že v důsledku covidové pandemie se v tuzemsku zvýšila hodnota úspor domácností. Podle dat třicet procent Čechů odhadovalo výši svého majetku na jeden až pět milionů korun, přes osm procent lidí ho ocenilo na pět až deset milionů. Pro představu, tehdy ČSÚ uvedl, že hrubé úspory českých domácností narostly o 217,1 miliardy korun na 597,8 miliardy korun.
Nebudu chodit okolo horké kaše. Možná jste to totiž už slyšeli. Bez ohledu na průzkumy a data. Tak tedy: Nejsme chudí. Můžete namítnout, že oproti „západním“ zemím v Evropě, jsme možná v dobrém „středu“, ale ne na špičce bohatství. A o tom to právě je. I když i podle dat tuzemského finančního a cenového regulátora, tedy České národní banky, vklady českých domácností v bankách od března roku 2015 nepřetržitě stoupají a jejich hodnota k prvnímu únoru letošního roku činila 3,28 bilionu korun, což je o 22 miliard víc, než měli lidé na kontech na začátku letošního roku, je otázka, zda jsme šťastní u deseti milionů nebo více, spíše otázkou toho, zda nám stačí to, co máme,
Mezinárodní průzkum společnosti Sazka ukázal, že Češi mají pocit největšího blaha (tedy štěstí?) při čisté měsíční mzdě, která začíná číslovkou sto dvacet tisíc korun. Kdo z vás to má, přátelé, že? Data ČSÚ třeba říkají, že průměrná mzda za minulý rok činila 37 839 korun, meziročně o 6,1 procenta víc. Ale dosti čísel.
O povaze obyvatel České republiky mohou svědčit hodnotící komentáře o výsledcích oněch průzkumů o štěstí. Tak třeba u té „snové“ čisté průměrné mzdy je zajímavé to, že výše mzdy, která z člověka udělá bohatého, se většina respondentů, „téměř shodla“ ‒ ta začíná na částce 120 tisíc měsíčně. Podobnou částku Češi vnímají i jako hranici "štěstí" a „nejšťastněji by se cítili s příjmem 126 tisíc korun čistého“.
Ti, co rádi čtou (a věřím, že takových lidí je většina) všechny zprávy, a nejen o bohatství, až do konce, najdou i ve výše uvedeném odkazu hodnocení psychologů o tom, co vlastně názory a postoje k bohatství vypovídají o „našem člověku“.
A nedá mi to, aby tato slova, necitoval: „Peníze, stejně jako sláva nebo moc, jsou katalyzátorem naší stávající osobnosti. Pokud dáváte na charitu s nízkým platem padesátikorunu, budete dávat jako bohatý člověk mnohem více. Pokud jste lakomí a nedáváte nic, nebudete dávat ani jako člověk bohatý. Jste-li bázlivý, bohatství váš strach ze života jen znásobí, a jste-li pošetilý, vaše pošetilost bude díky bohatství daleko více vidět, protože ji můžete proměňovat v pošetilé nápady a investice,“ řekl serveru Aktuálně.cz psycholog Dalibor Špok. Pravda, že? A platí pořád. Je to dobré mít pořád taková slova na paměti.
Související

CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace

Téměř polovina Čechů si myslí, že svoboda slova se v Česku zhoršila
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
před 1 hodinou

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
před 3 hodinami

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno před 3 hodinami

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
před 4 hodinami

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
před 4 hodinami

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
před 5 hodinami

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
před 5 hodinami

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
před 6 hodinami

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
před 7 hodinami

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
před 8 hodinami

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
před 9 hodinami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 9 hodinami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 10 hodinami

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 11 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 12 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera
Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
O vítězi probíhajícího ročníku Tipsport extraligy rozhodne až sedmý zápas finálové série play-off. Dynamo Pardubice si ho v neděli vynutilo vítězstvím 5:1 na ledě Komety Brno. Jméno nového mistra, který na trůnu po letech nahradí Oceláře Třinec, budeme znát v úterý.
Zdroj: Jan Hrabě