KOMENTÁŘ | Landův Žlutý špendlík s "Právem na odpor" ukazuje problém spolků v Česku

Zpěvák Daniel Landa založil v krátké době už další protestní iniciativu, tentokrát Žlutý špendlík. Chce s ní prosadit právo na odpor. Novinkou je, že se k jeho spolku nově přidávají i lékaři či právníci. A i přes rychlý růst lidské základny Landovy iniciativy, není jisté, zda hnutí se svými požadavky uspěje nebo bude mít, jako v řadě dalších případů, spíše jepičí život.

Prý jsme národ remcalů a lidí, kterým se stále něco nelíbí. A místo toho, abychom se snažili řešit nějak smysluplně co nejdříve to, co nás pálí, hledáme dokola alternativy a nadáváme v hospodách na to, že nic nefunguje. To si o nás dle sociologických průzkumů myslí naši nejbližší zahraniční sousedé. A mají, bohužel, v mnoha ohledech pravdu. Analýz, proč to tak je, existuje řada a nemá cenu je donekonečna pitvat a rozebírat. To je k omrzení. Část odborníků tyhle jevy připisuje negativnímu vlivu sociálních sítí, jiná část expertů vidí za takovým chováním nevyrovnání se s českou totalitní minulostí. A další sociologové a odborníci na život společnosti tvrdí, že kvůli dlouhodobě neřešeným sociálním problémům jsou Češi stále víc pod vlivem populismu a negace.

Jsme malá země a často zapomínáme na to, že tak rychle, jak bychom chtěli a potřebovali, se tu nové tváře a noví bezúhonní silní jedinci, kteří jsou s to napravit křivdy a rány které jsme utržili, nevyskytují. A tak, nedá se nic dělat, důvěřujeme znovu a znovu těm, kteří sice nabídnou řešení něčeho, co se nám nezdá, ale tak nějak s nimi vnitřně nesouhlasíme. A i když se nám zdají být divní, začneme je podporovat a přidávat se ke spolku, který založili. Chcete přiklad? Tak třeba u části populace oblíbený zpěvák Daniel Landa. V srpnu letošního roku si založil už další iniciativu, tentokrát s názvem Žlutý špendlík, která navazuje na dřívější protestní aktivitu Blanický manifest.

Hlavním heslem aktuální iniciativy je Právo na odpor. Odpor k čemu, ptáte se. Ke kritice poměrů, k otevření země, k neuzamykání života kvůli dopadům aktuální covidové pandemie a jak říká nyní výzva proti „politické zdravotní diktatuře“. Možná by se nad tím dalo mávnout rukou a říct si, že Landa zkrátka zařadil stejný „kvalt“ jako další podobná hnutí a spolky. Ti kritičtější jistě s chutí dodají, že Kouzelník Žito míří stejným směrem jako již existující uskupení, kritizující pandemická opatření či povinné očkování nebo nošení respirátorů a roušek. „Je to jen další obskurnost, která nebude mít nějaký velký vliv,“ slyšel jsem názor od vox populi v místní hospodě. Má to ale nyní háček – ke žluté iniciativě (možná podobnost s francouzským hnutím Žlutých vest?) se totiž přidávají vzdělanci. Lékaři a právníci.

Aby bylo jasno, i mě velmi zlobí vládní taktika boje proti globálnímu viru označovaného jako SARS – CoV-2. I mě zlobí uzávěry, lockdowny, omezování podnikatelských aktivit, rušení hromadných kulturních a sportovních akcí, vydávání ministerských pamfletů ignorujících rozhodnutí soudu nebo znovu a znovu dosazování lidí na ministerské posty, kteří nejsou poctiví a zjevně ani fundovaní. Myslím si taky, že je skvělé, když lidé mohou díky demokratickému systému společně dělat to, co je baví a nikdo jim nic nezakazuje. Problém ale je, jak ukazuje poslední vývoj, že tu znovu a znovu místo prosazování záměrů a kritik, které máme v počátku, naskakujeme spíše do vlaku hnutí a spolků, které nakonec nic nedotáhnou. Proč?

Proč se místo toho aktivněji neúčastníme politického života, neangažujeme se více v dění a rozhodování našich obcí, ale místo toho jen sedíme v hospodě či u televize a nadáváme. Oficiální statistiky z posledních týdnů třeba ukázaly, že ochota Čechů vstupovat do politických stran a prosazovat nějaké vize či myšlenky je za posledních třicet let vůbec ta nejnižší. Bojíme se kritiky, nejsme ochotni argumentovat a vymýšlet smysluplné kompromisy, za kterými by stála většina lidí, a to nejen ve vlastní obci. A místo toho tu někdy na Facebooku klikáme na zdánlivě rozumné a „správné“ požadavky někoho, z koho se vyklube podporovatel totalitních mocností, dokonce s otevřenou xenofobií či neskrývanými neonacistickými praktikami, jindy zase stojíme v davu, který sice volá po zrušení nošení roušek, ale chtěl by také zakazovat divadelní představení, která si dělají legraci z církve nebo křesťanství a říkat co se smí nebo nesmí v životě zdánlivě služných lidí. Není přece těžké být mezi zavedenými politickým stranami a naučit se přesvědčovat své okolí a posléze i veřejnost o vizích a plánech, které mají. Nebo ano?

Jenže my ne, to raději hledáme ty alternativy. Málokdo si ale přizná, že za posledních patnáct let většina z nich ve skutečném životě české společnosti nic příznivého nepřinesla. Anebo ano? Přiznejme si, že hledání alternativ hlavně v politice je zbytečně klopotná cesta k cíli, vedoucí často spíše do pekel. A nic to nemění na frustraci z posledního roku, kdy vládnoucí garnitura předvedla, že i ona, jako chtěná a znovu silnou částí národa oblíbená alternativa, nechce podporovat ani domácí firmy, ani vlastní národ, ani soudy, zkrátka nikoho. Chce podporovat jen sama sebe. Možná ale, že Žlutý špendlík neví, že Právo na odpor už tak máme. Jenže kvůli tomu, že nejsme schopni se domluvit sami mezi sebou a podporovat někoho, kdo má sílu a chuť změnit ty nechtěné stávající poměry, to bude znovu zřejmě beze změny. Bez ohledu na ten Žlutý špendlík.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář Daniel Landa Demonstrace

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 3 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii

Policie od čtvrtka vyšetřuje vraždu v Miroslavi na Znojemsku. Podezřelým je mladý muž, který měl nožem zaútočit na staršího muže, jenž zraněním podlehl. Útočník skončil na psychiatrii, kde se bude zjišťovat, zda je za svůj čin zodpovědný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy