KOMENTÁŘ | Mohou kvůli drahým energiím lidé přijít o práci?

Po odkopání se ruského totalitního režimu, který oznámením o tom, že neobnoví dodávky svého plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1 dokud budou platit západní sankce, ukázal, jak má podle jeho představ fungovat svět, se ihned nejen na dezinformační scéně objevila „jasná“ stanoviska. Fake news hlásají, že jediným řešením, jak zabránit fatálním následkům na ekonomiku vlivem této zprávy, je „okamžité zrušení nesmyslných a sebedestruktivních sankcí, které Rusku neubližují, ale jen dokonale ničí celou Evropskou unii. Konec plynu pak prý přinese obrovskou nezaměstnanost, další spirálu inflace, bankroty, a nakonec (dle četných extremistů prý konečně) rozpad EU.“ A to je pochopitelně nesmysl.

Může být, řeknete si, drahé energie a rychlé zvyšování cen energií může mít nejen v nezaměstnanosti, ale i dalších parametrech vážné následky pro ekonomiku. Jenže to by nikdo nesměl, nejen v tuzemsku, ale i celé Evropě, i přes snahu populistů a extremistů zdiskreditovat všechny kroky, které se proti krizi podnikají, nic dělat. A to není pravda. Navíc ani statistiky či analýzy analytiků nenaznačují žádné dramatické výkyvy, co se týká dalšího vývoje lidí bez práce.

Úřad práce České republiky vydal na počátku srpna pravidelnou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v České republice. Podle ní instituce evidovala za červenec tohoto roku celkem 240 706 uchazečů o zaměstnání, což je o 9 397 více než v předchozím měsíci a o 31 472 méně než loni (méně!). Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,3 %. To je o 0,2procentního bodu více než v červnu a o 0,4procentního bodu méně než před rokem (méně!).

Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat (za červen) nejnižší (nejnižší) v celé EU, a to 2,4 % (průměr EU 5,9 %). A pokud si dáte, přiznávám, že jen letmou, práci s tím, že do internetového vyhledavače zadáte heslo „nezaměstnanost“, vypadnou vám u kamaráda Google hesla jako: „Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky“, nebo I přes obavy z recese míra nezaměstnanosti v USA v červenci klesla. Můžete namítnout, že jde jen o nahodilé titulky…

I v ekonomice sice platí stejné pravidlo jako v oboru práva, totiž, že když se zeptáte na jednu věc pěti analytiků (podobně jako právníků), dostanete pět různých odpovědí, ale v otázce vývoje nezaměstnanosti, je spíš jasno, než zamračeno. I ty největší pesimistické scénáře, které říkají, že kvůli vysoké inflaci a dalšímu raketovému růstu cen začínají tuzemské firmy viditelně šetřit, což se dozajista může projevit i v růstu nezaměstnanosti, žádný z „černých“ scénářů nepočítá s tím, že by počet lidí bez práce měl letos vyskočit nad čtyři procenta.

Problémy s drahou energií se totiž podle některých názorů projeví na vyšší nezaměstnanosti kvůli tomu, že domácí společnosti, ve velké míře navázané na německé zadavatele a finální producenty, budou kvůli nižší rentabilitě objem zakázek, tudíž tlačit na zaměstnanost. Ke všemu tomu řada ekonomů dodává, že i když výhledy na vývoj tuzemské ekonomiky mohou být v některých případech veselejší, statistiky nezaměstnanosti se ani v příštím roce nemají výrazně horšit či lepšit. A to i přesto, že problémem mohou být firmy z energeticky náročných oborů.

Nikdo moc nezastírá, že nejen česká, ale i evropská ekonomika je pod tlakem energetické krize, kterou prohloubil rusko-ukrajinský konflikt. Rostoucí inflace má jasný dopad na příjmy domácností a oslabuje důvěru spotřebitelů. Ve snaze vypořádat se s inflací Evropská centrální banka poprvé od roku 2011 zvýšila úrokové sazby, aby se vypořádala s inflací a nejnovější ekonomická prognóza Evropské komise uvedla, že ekonomika EU letos poroste o 2,7 procenta, což je pokles z loňských 5,3 procenta.

Pravdou ale je, že dneska nikdo moc statistiky a výhledy číst nechce. Firmy a lidé chtějí dostat jasné slovo, jak jim někdo (stát?) pomůže v případě, že už nebudou mít na to, aby zaplatili energie z vlastních zdrojů. Lze jistě diskutovat, jestli a jak to má ten stát udělat, když na to vlastně nemá, protože… a dosaďte si sami, ale jisté je, že od volání po zastropování cen energií, přes další nápady z různých zdrojů, se musí problém řešit, aby to celé mělo smysl, u všech členských zemí Evropské unie najednou.

Je i proto, že tuzemské firmy mají oprávněnou obavu z toho, že pokud by nebylo zajištěno celoevropské řešení drahých energií, nedokážou s vysokými cenami energií čelit v mnoha případech levnější zahraniční konkurencí. Řada zemí EU totiž už ke kompenzacím za vysoké ceny energií přistoupila. Uvidíme proto, jaké řešení, nejen u nás, ale i v Evropě, počty zaměstnaných nejen kvůli drahým energiím udrží.

Související

Daně, ilustrační fotografie Komentář

Jak velké má mít Česko daně a lze z nich zalepit chyby levicových vlád?

Ta shakespearovská otázka je tu snad pořád. Má mít země vysoké anebo nízké daně? Jedni říkají, že když byl svět ještě normální, rozumějte milí čtenáři, pro lidi‒voliče, kteří se rozhodovali podle „levice“ či „pravice“, byla odpověď většinou jasná. Pro levici, která si vždy jaksi mimoděk „nárokovala“ vítězství v politické soutěži za to, že se dokáže o lidi lépe postarat, když prosadí vyšší daně, větší stát a o to míň prý starosti lidem, kdežto pravice většinou vždy zastávala pravý opak. Jenže, jak se zase s určitým zjednodušením, ukázalo, když do souboje nejen o přízeň voličů, ale hlavně o daně, přišli populisté, extrémisté či jiní byznysoví politici a místo jasné volby tu tak z nabídek nejen daní máme pěkný guláš, je všechno jinak. A nejen zdánlivě. Jenže ta původní otázka zůstává pořád stejná. A pořád na ní, aspoň v Česku, chybí jasná politická odpověď.
Ilustrační fotografie. Komentář

Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní

Je zajímavé, že právě probíhající výprodeje z akcí „Černého pátku“ se dějí snad ve všech částech obchodních menu, jen ty vánoční stromky žádné Black Friday nemají. A bylo by to potřeba. Vždyť tuzemští pěstitelé říkají, že cena tradiční vánoční ikony českých domácností půjde letos zřejmě s cenou nahoru prý o deset až patnáct procent oproti loňsku. A když připočteme dennodenní zprávy, reportáže a titulky o tom, že stále více lidí nemá kvůli rostoucím cenám třeba ani na základní potraviny, bude to znamenat, že letos budou Vánoce v Čechách bez stromků? Problém totiž je, jak zjistila agentura ČTK, že ani možné náhrady živého jehličí, totiž umělé stromky, nebudou se zvýšením ceny otálet. 

Více souvisejících

komentář Energetika zaměstnání nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 11 minutami

České dráhy - Nový jízdní řád 2023.

Nový jízdní řád 2023 v Praze a ve Středočeském kraji: Změny budou zejména na Benešovsku + VELKÝ PŘEHLED

V neděli 11. prosince 2022, jak informovaly ČD server EuroZprávy.cz ve své zprávě, začne na železnici platit nový jízdní řád. K hlavním novinkám bude patřit úprava dopravního modelu na tratích z Benešova přes Olbramovice do Tábora a do Sedlčan, která souvisí se zrychlením dálkových vlaků na hlavní trati z Prahy do Tábora. Dopravní koncept se změní také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Kladnem, kde nově pojede většina vlaků přímo až do Prahy. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince 2023.

před 12 minutami

Pedro Castillo

Peruánský prezident chtěl vyhlásit předčasné volby, parlament ho okamžitě odvolal

Peruánský parlament dnes jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli "trvalé morální nezpůsobilosti". Policie následně na twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. Do čela státu má nyní nastoupit viceprezidentka Dina Boluarteová, která Castillovo počínání označila za státní převrat, uvedla agentura EFE. Boluarteová má složit přísahu ještě dnes večer.

před 20 minutami

před 28 minutami

Srdce Česka

Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Glasgow, Skotsko.

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti zemřelo osm lidí

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil dnes na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Pod palbou se podle něj ocitla tržnice, autobusové nádraží, čerpací stanice i obytné domy. Dalších pět lidí utrpělo zranění, podotkl.

Aktualizováno před 5 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do "zóny speciální operace", tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

před 5 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti od ledna příštího roku o 200 korun. Zvednout se mají na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senátní ústavně-právní výbor to dnes jednomyslně podpořil. Horní parlamentní komora o novele, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, bude rozhodovat za týden.

před 6 hodinami

Česká televize

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování vysílání a propouštění. Novým předsedou Rady je Novák

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Aktualizováno před 6 hodinami

Vít Rakušan

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

před 6 hodinami

sport

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbale koná v Kataru

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru. Naopak 13 procent se vyslovilo pro pořádání v této zemi, 43 procent na to nemá názor. Jako důvody, proč by se šampionát neměl v Kataru konat, lidé nejčastěji uváděli vojenský útok pořadatelské země na jiný stát, porušování lidských práv či korupci při rozhodování o pořádání turnaje. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research, která jej provedla v listopadu mezi zhruba 1300 lidmi a jeho výsledky dnes poskytla ČTK.

před 6 hodinami

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.

Zdroj: ČTK

Další zprávy