Když český finanční regulátor, tedy Česká národní banka (ČNB), v roce 2010 oznámil, že tzv. inflačním cílem je meziroční přírůstek indexu spotřebitelských cen ve výši dvou procent, jistě nikdo netušil, že za 12 let budou čísla znehodnocení cen mnohem vyšší. A i když má tento způsob držení inflace pod krkem (tedy onoho cílování inflace) nejen své příznivce, ale i odpůrce, dnes by si mohli být názory víc blízcí. A to v tom, že právě dnes je možná až příliš optimistické čekat, že inflace v dohledné době klesne právě na ona dvě procenta za rok.
Ne příliš příznivé výhledy nedávno potvrdila i jedna z klíčových globálních institucí, totiž Bank of England, když konstatovala, že inflace ve Spojeném království vyvrcholí ke konci roku 2022 na více než třinácti procenty a k onomu (ve většině západní Evropy) „chtěnému“ dvouprocentnímu inflačnímu cíli se přiblíží až během dalších dvou let, a to kvůli řadě globálních vlivů. To je to důležité, proč se takovým prohlášením zabývat.
Jenže nejen pro lidi v tuzemsku jsou taková oznámení noční můrou. Značí totiž, že výhledy bankéřů, finančníků a peněžních specialistů nevěstí ohledně všech cen vůbec nic dobrého. K jejich pesimismu je vede hned několik důvodů. Řada britských médií k tomu napsala, že mezi ty hlavní patří nejen donedávna i centrální bankou Evropské unie držená „ultra uvolněná měnová politika“, která vytvořila díky mizivým úrokům vysokou poptávku v době, kdy byly narušeny výrobní kapacity a dodávky levné energie a dovozu.
Podle mínění některých analytiků se touto politikou „vytisklo“ velké množství peněz na nákup snad všech typů aktiv od nemovitostí přes akcie, drahé kovy, kryptoměny a tak dále, takže zmíněné nákupy začaly nafukovat v jednotlivých segmentech velké cenové bubliny. To vytvořilo rekordní úrovně nerovnosti a dál zvýšilo poptávku po všem, protože lidé vlastnící zmíněná aktiva mají pocit, že si mohou dovolit utratit více. Výsledek? Deník The Conversation to řekl jasně: „Domácnosti i firmy se levně (kvůli výše popsanému) zadlužily, aby financovaly nemovitosti a investice, nebo jen aby se udržely nad vodou.“
A jak to souvisí s tím nepříznivým výhledem na nižší inflaci v nejbližší době? Kvůli popsaným skutečnostem, vedoucích k vysokým dluhům a vysokým cenám aktiv, budou muset centrální banky postupovat velmi opatrně, tedy co se týká právě zvyšování úrokových sazeb v boji proti inflaci. Jde totiž o to, že pokud úrokové sazby zvýší jen mírně, inflace zůstane vyšší déle.
Ve světě se tak nyní hraje v boji s inflací dost divoký hokej. Globální hráči, hlavně EU a USA usilují o zatraktivnění svých měn, do kterého se dost výrazně míchá také boj s ruskou plynovou krizí a strukturálními ekonomickými problémy v zemích jako Itálie a Španělsko, které nebyly nikdy vyřešeny. Euro se tak poprvé za dvě desetiletí posunulo pod paritu s americkým dolarem.
A do všeho nejen problémy s globalizačními trendy, od kterých se i vlivem dopadů pandemie stále více teritorií odvrací a volá se po stále větším uzavírání se do sebe. A hádejte, milí čtenáři, jak to souvisí s inflací? Inu, jednoduše. Jak třeba uvedl Augustin Carstense, šéf Banky pro mezinárodní zúčtování (často označované jako centrální banka centrálních bank), stavění bariér do volného obchodu zvýší ceny produktů a udrží inflaci na vyšší úrovni, než by v následujících letech mohla být. A nesmíme zapomenout na významnou položku, která se na globální inflaci podepisuje také výraznou měrou. A navíc je to i v tuzemsku, jak naznačují poslední činy a kroky vlády, velmi citlivé téma. Totiž důchody.
Generaci českých „Husákových“ dětí má i většina zemí západního světa a ta pomalu míří do důchodu. A s tím souvisí dost velký problém, totiž že spotřeba těchto lidí poklesne, když přestanou pracovat. Možná si říkáte, že už by ten výčet faktorů, které udrží inflaci nejen ve světě, ale i v tuzemsku příštích několik let vysoko, stačil. Máte pravdu. Stačil.
Není snad nutné dodávat, co přijde, když inflace nezůstane pod onou magickou hranicí dvou procent, stanovenou nejen ČNB, ale i řadou západních centrálních bank, ale bude mnohem, mnohem vyšší. Pokles spotřeby je už vidět nyní, což bude mít vliv na celkovou ziskovost nejen ekonomik, ale hlavně firem a společností, což poté může ovlivnit platební schopnost všech entit, ale třeba i akciový trh, nemluvě o celkovém hospodářském růstu. Chce se říct: Pán Bůh s námi a zlé pryč.
Související

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
komentář , inflace , Ekonomika , česká národní banka , ČNB , důchody
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 hodinami

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
včera

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
včera

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
včera

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
včera

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
včera

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
včera

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
včera

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
včera

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
včera

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
včera

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
4. dubna 2025 22:02
Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Zdroj: Jan Hrabě