KOMENTÁŘ | Pomoc domácnostem ohroženým inflací nesmí být „divná“. Nechceme zažívat déjà vu

Definice účetnictví říká, že jde o písemné zaznamenávání informací o hospodářských aktivitách a jevech nějaké firmy (nebo státu či rodiny). A další, rozšířenější podmínkou je také to, aby každá ekonomika, chcete-li stát, měla opravdu reálné informace o tom, jak se firmám a uskupením uvnitř daného území daří, že ony „subjekty“ musejí vykazovat všechny jevy a aktivity v souladu se schválenými pravidly. A hlavně pravdivě. Když se tak neděje, přijde trest. Platí však tahle pravidla i pro stát? Pokud ano, co přijde za trest, když stát hospodaří nad rámec svých možností? A přijde trest i za to, že neumí lidem vysvětlit, proč vlastně hospodaří jinak, než původně sliboval?

Aby těch otázek nebylo málo, dokreslím celý obraz ptaní se o další, zdánlivě jednoduchou otázku: Proč vláda vypadá, jako by byla stále pod silnějším a silnějším tlakem nějakých okolností, které jí nutí dělat, komunikovat a prosazovat stále divnější záležitosti? Řeč je o „pětitisícové“ pomoci nebo také příspěvku českým rodinám.

Když v lednu 2022 nastupovala koaliční vláda premiéra Petra Fialy z ODS, dala si do vínku jako jeden z nejdůležitějších bodů svého vládního prohlášení klauzuli o tom, že bude hledat na většinu problémů země taková řešení, která neohrozí prosperitu země. Po všemožných dluzích, nadělaných lidmi z ANO, ČSSD, KSČM a SPD, to opravdu nebylo vůbec snadné prohlášení. A všichni jsme věděli, že to nebude lehké a snadné. Nové politické uskupení také slibovalo, že proto bude nejen komunikovat, ale i jednat jinak než to uskupení před ní, aby rozhodnutí nepůsobila chaoticky, zmateně a proti záměrům, kterých se má dosáhnout. Vím, že namítnete, že to přece nejde pořád být jen ve všem úspěšný a každý přece může udělat někdy nějaký ten přešlap.

Ale dá se vůbec něco takového připustit v aktivitách, které mají přímý vliv už na 53 procent českých domácností, jak uvedl server Aktuálně.cz podle dat z průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení, který navíc také zjistil, že pět milionů Čechů nemá přehled o své průběžné energetické spotřebě. Bez obalu je nutné si přiznat, že onen zmiňovaný „pětitisícový“ příspěvek na pomoc rodinám s dětmi do osmnácti let takovým „nedodělkem“ je. V Česku se bohužel na dobré úmysly už nějaký ten pátek nehraje. Už samotný vznik této položky je dokladem toho, že dobrá předsevzetí mohou vzít pod tlakem rychle za své.

Vzpomněl jsem si přitom na scénu z jednoho dílu ze série Slunce, seno…, ve které se Helena Růžičková rozčiluje nad tím, že svatba její filmové dcery, kterou se snažila domluvit kvůli životním peripetiím původního plánovaného manžela, je nějak ohrožena. Scéna: „Se vemete‘, se nevemete‘...“, tak připomněla nejprve dohady o tom, jaké rodiny na zmiňovaný příspěvek budou mít vůbec nárok. Nejdřív milion korun hrubého, pak nějak jinak, a pak zase jinak. Achjo. Proč? Vždyť okolnosti vzniku příspěvku a jeho výše, mimochodem řadou renomovaných ekonomů spíše kritizovanou s odkazem na to, že rodinám, které mohou mít kvůli vysoké inflaci potíže, zkrátka vůbec nepomůže, neukazovaly žádnou příznivou atmosféru. I proto se objevuje spíše více otázek, jako třeba proč pět tisíc, když tato částka rodinám připomíná opravdu jakousi kapku v moři, navíc právě vládními politiky kdysi kritizovanou v podobné výši, a proč právě teď… A tak dále.A teď se hodí vrátit se zpátky k účetnictví. Státní kasa na tom sice není extrémně zle, ale každá podobná výdajová položka může bez předchozích jasně stanovených pravidel a okolností nadělat nejen u eráru víc škody než užitku. Pak se můžeme ptát, chceme-li tedy vyřešit co nejdříve až téměř po uši zadluženou zemi, nebo ne? A že se dá tušit, že rodiny na tom nebudou třeba jen co do splácení energetických záloh s prodlužováním ruské válečné agrese, zvláště před nadcházející topnou sezónou, nijak zvlášť dobře, a tudíž bude zřejmě nutné zamýšlet se nad další finanční a možná i jinou pomocí, není nutné snad ani dodávat. A to výše popsaná pomoc nepomoc vyjde českou státní kasu na desítky miliard korun.

Když pandemie covidu ukázala, že i rozhodnutími a činy tehdejší vlády lidé fatálně přestali důvěřovat autoritám (nutno říct, že to ale nebyl problém jen v ČR), není divu, že pro mnoho obyvatel této země jsou okolnosti vzniku zmiňovaného příspěvku, jeho komunikace a vůbec celý styl schvalování spíše nechtěným déjà vu. A možná, že se budete ptát se mnou, proč si vládní ministři takto lacino podřezávají pod sebou větev s přízní voličů, a právě teď, kdy se celý svět s obdivem dívá na to, jak kdysi „kývač a schvalovač“ východních totalit a nynějších válečných zločinců, dokáže nejen smysluplně pomáhat cizím lidem z války postižené země, ale i jednat se svými kdysi soupeři a odpůrci bez řvaní, nadávek a divného arogantního jazyka.

Je jasné, že pomáhat nejen uprchlíkům, ale hlavně ohroženým českým domácnostem s tím, aby nespadly do nečekaných finančních potíží a dluhů, musí všichni. A vláda jako první. Ale platí i to, že by měla dostát svým závazkům a slibům, díky kterým dokázala porazit předchozí garnituru. Je jasné, že i kvůli všem nepříznivým důsledkům, způsobeným v tomto roce nejen válkou na Ukrajině, bude s největší pravděpodobností původně plánovaný schodek státního rozpočtu ve výši 280 miliard korun asi o dost vyšší. Snad se proto všichni ministři chytnou za nos a začnou víc přemýšlet o tom, co všechno a jak mají udělat, abychom se nemuseli příště ptát na to, proč?

Související

Andrej Babiš Komentář

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila

Andrej Babiš zažil pro sebe nepříjemnou porážku a nenesl ji dobře. Při své tiskové konferenci opět útočil na média a na některé otázky vůbec nechtěl odpovídat. Reportérovi Řezníčkovi z České televize dokonce velice ostře na jeho otázku odvětil: „Pane Řezníčku, já se divím, že po té debatě v České televizi na mě mluvíte.“
Andrej Babiš Komentář

Babiš neumí prohrávat a kompenzuje si to vyvoláváním strachu. Zneužívá Čechy v krizi bez ohledu na paměť národa

Poslední dny Česká republika prožívá nejostřejší část kampaně pro druhé kolo letošní volby prezidenta republiky. Poslanec za ANO a předseda hnutí Andrej Babiš spolu s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem bojují o post hlavy státu prostřednictvím kampaně, jakou jsme snad ještě nezažili. Andrej Babiš využívá strach a poštvává společnost proti sobě, zatímco Petr Pavel většinou jen odráží agresivní a mnohdy nemístné výroky svého konkurenta.

Více souvisejících

komentář Vláda ČR Petr Fiala (ODS) finance státní rozpočet rodina

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 43 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

Petr Pavel

Pavel by Hladíka jmenoval. Prozradil, proč se rozhodl kandidovat na hlavu státu

Generála ve výslužbě Petra Pavla motivovaly ke kandidatuře debaty o možném prezidentském angažmá Andreje Babiše (ANO). Bylo to něco, co by si pro Česko nepřál, řekl dnes Pavel v České televizi po volebním vítězství nad Babišem. Uvedl rovněž, že po vítězství zatím nemluvil ani s Babišem, ani se současným prezidentem Milošem Zemanem.

před 50 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Vyhrál občanský kandidát a hodnoty, které reprezentoval, řekl Fiala

Do volebního štábu nově zvoleného prezidenta Petra Pavla dorazil dnes v 17:00 premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že Pavlovi přišel poblahopřát k vítězství ve druhém kole prezidentských voleb nad Andrejem Babišem (ANO), které považuje za drtivé. Za krásné gesto přátelství Fiala označil to, že před ním Pavla navštívila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pavel s Fialou se na jednání domluvili, že se příští týden setkají na pracovní schůzce, řekl později novinářům nově zvolený prezident.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel

Sledovali jsme ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem je Petr Pavel. Do štábu přišla i Čaputová

Novým prezidentem po Miloši Zemanovi se stane generál ve výslužbě Petr Pavel (61). Ve finále prezidentské volby dnes porazil s 58,32 procenta hlasů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro Pavla hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 více než pro Babiše. Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Šéf ANO volební porážku uznal a Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech občanů a bojoval za české zájmy. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volební štáb Petra Pavla

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

před 1 hodinou

Tomio Okamura

Okamura se neobává, že by hnutí ANO přebíralo hlasy SPD

Voliči hnutí Svoboda a přímá demokracie podle předsedy Tomia Okamury nehlasovali v prezidentské volbě pro Andreje Babiše jako předsedu ANO, ale jako pro toho z kandidátů na hlavu státu, který byl pro ně méně nepřijatelný. Nehrozí podle něj, že by expremiérovo hnutí přebíralo SPD hlasy, řekl ČTK. Naopak nedávné Babišovo prohlášení, že by hnutí ANO neuzavřelo koalici s SPD, podle něj řadu voličů v posledních dnech před hlasováním odradilo. Připomněl, že expremiéra nepodpořili ani někteří politici ANO.

Aktualizováno před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách a poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu na pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš soudí, že přes prohu o téměř milion hlasů dosáhl famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Vyzval také své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby

Přehnaná kampaň Andreje Babiše s řadou chyb a přešlapů, čehož tým Petra Pavla využil jako souboje dobra se zlem, a aktivní podpora Pavla od méně úspěšných kandidátů v čele Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. To jsou podle německého politologa Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) tři klíčové prvky, které vedly k Pavlovu vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru řekl ČTK, že ani přes porážku nelze Babiše podceňovat, neboť se za něj postavilo takřka 42 procent voličů, což je značná část české společnosti.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila

Andrej Babiš zažil pro sebe nepříjemnou porážku a nenesl ji dobře. Při své tiskové konferenci opět útočil na média a na některé otázky vůbec nechtěl odpovídat. Reportérovi Řezníčkovi z České televize dokonce velice ostře na jeho otázku odvětil: „Pane Řezníčku, já se divím, že po té debatě v České televizi na mě mluvíte.“

Aktualizováno před 3 hodinami

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

před 3 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Co ukázaly výsledky voleb? Pavlovi pomohli voliči Nerudové a Fischera, Babišovi voliči Bašty

Zvolený prezident Petr Pavel podle analýzy ČTK ve volebním finále znovu uspěl v okresech, kde se prosadil už v prvním kole. Dokázal výrazně bodovat také tam, kde v prvním kole měli úspěch jeho protikandidáti a pozdější podporovatelé Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle očekávání zopakoval úspěch ve svých voličských baštách a úspěšnější byl tam, kde v úvodním kole bodoval poslanec SPD Jaroslav Bašta.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Michal Horáček

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem

Je důležité, že prezidentský kandidát Petr Pavel vítězí s výrazným odstupem, řekl ČTK textař Michal Horáček, který dnes přišel Pavla podpořit do jeho štábu v pražském Foru Karlín. Věří tomu, že Pavel projeví respekt vůči všem občanům České republiky. Senátor Pavel Fischer ocenil zvolení člověka, "za kterého se nebudeme muset stydět". 

před 4 hodinami

Petr Pavel

Analytik vysvětlil, proč Pavel ve volbách zvítězil

Novým českým prezidentem byl podle slovenského analytika Grigorije Mesežnikova zvolen kandidát, který nejvíce odpovídal představám veřejnosti o slušné společnosti a demokracii. Prezident bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) Mesežnikov to řekl ČTK v reakci na výsledky rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb, ve kterém Petr Pavel porazil expremiéra Andreje Babiše.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Martin Baxa

Většina zástupců české kultury uvítala zvolení Pavla novým prezidentem

Většina zástupců české kultury uvítala zvolení generála ve výslužbě Petra Pavla novým prezidentem České republiky. Jeho úspěch označují za výhru rozumu a slušnosti. Domnívají se, že Pavlovo vítězství by mohlo přispět k uklidnění společenské atmosféry. Vyplývá to z jejich odpovědí na dotazy ČTK.

před 5 hodinami

Druhé kolo prezidentských voleb bylo referendem o Babišovi, shodli se politologové

Druhé kolo prezidentských voleb bylo referendem o Andreji Babišovi (ANO), shodli se politologové, které ČTK oslovila. Podle politologa Miroslava Mareše byly navíc i hlasováním o zachování takového systému, který by Česko netáhl do "orbánovských vod". Babiš podle něj ve volbách ztratil image nezpochybnitelného vůdce.

Zdroj: ČTK

Další zprávy