KOMENTÁŘ | Potraviny v Česku jen tak nezlevní. Některá odvětví čekají těžké časy

World Food Index, tedy Světový potravinový souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, setrvale klesá už půl roku. Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvedla, že i v září letošního roku se jeho hodnota snížila na 136,3 bodu ze zpřesněné hodnoty 137,9 bodu, kterou index vykázal v srpnu. To situace v Česku je úplně jiná. Faktem totiž je, že ceny potravin v tuzemsku podle mnoha analytiků rostou výrazně rychleji než jinde v Evropě. A navíc výhledy do příštího roku nejsou vůbec optimistické.

Každý spotřebitel vidí, že potraviny v Česku už pořádně podražily. Přesto se neustále vrací vtíravá otázka, proč došlo v některých případech k tak výraznému zdražení. Třeba podle Českého statistického úřadu si Češi ze základních potravin od začátku roku zhruba do poloviny července nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Mouka pak přidala dle datových výstupů ve stejném čase o 79 %. A ve výčtu by se dalo pokračovat.

Nejhorší na celé věci s drahými potravinami je to, že ani sami producenti - jak se říká - nevidí světlo na konci tunelu. Na vině vysokých cen potravin, jak už to tak bývá, je vícero důvodů. Mezi hlavními je ale to, že řada klíčových, zejména pekárenských provozů, je závislá na plynu, jehož dodavatelem bylo Rusko. K řadě důvodů drahých potravin v Česku patří také ne příliš „user friendly“ nastavená daňová povinnost s daní z přidané hodnoty a nezapomeňme ani na to, že k producentům potravin žádné náhrady za drahé energie nezamířily, i když by to na druhou stranu bylo hodně na vrub již tak šíleného dluhu celé země.

Jenže ekonomové v tom mají jasno. Prioritou státu musí být snížení celkového dluhu země, aby se tuzemská ekonomika nedostala do neschopnosti splácet právě kvůli nesmírně vysokému zadlužení státu. I proto bychom se ani v příštím roce, kdy má dle odhadů úřadů České republiky zafungovat zastropování cen energií a další pomoc i firmám, neměli příliš těšit na to, že ceny potravin půjdou dolů. „„I příští rok se ceny energií a nájemného budou zřejmě držet na vyšší úrovni. Výrobci potravin a majitelé restaurací budou tyto vysoké vstupní náklady promítat do ceny svých výrobků, které budou i nadále vyšší a nevylučuji, že budou pokračovat v dalším růstu,“ řekla serveru EuroZprávy.cz ekonomka Danuše Nerudová.

Podle týmu ekonomů skupiny ČSOB je nutné mít na paměti to, že trh se zemědělskými komoditami je globální a vysoké ceny například obilí, přiživené navíc růstem cen energií (kdy zemědělství je jedním z energeticky vůbec nejnáročnějších odvětví) a ostatních vstupů (jako hnojiv) mají za následek růst cen zemědělských výrobců. I z toho se dá odvodit jednoduchý závěr, že pokud by v jedné části zmíněné rovnice přestala stoupat čísla, výsledkem by mohlo být, že i konečné číslo u výrobců by přestalo růst. Zatím je tak smutnou pravdou to, že k září letošního roku zvýšily ceny potravin svou hladinu v meziročním srovnání o 21 procent. Z dat ČSÚ vyplývá, že největší zdražení dopadlo na oleje a tuky, které meziročně zdražily o téměř polovinu. Naopak nejméně vzrostla cena ovoce.

Velkým problémem do zbytku letošního roku se zdá být, i tak jak to avizuje už nyní řada zpráv v mediálním prostoru, mlékárenský průmysl. Tam se totiž na velké zdražení i přes už dnes evidovanou až o desítku procent nižší poptávku teprve čeká. Na lakonickém konstatování řady producentů mléka, že se přestávají prodávat sýry, ale i čerstvý sortiment, jako jsou jogurty, není proto vůbec nic příznivého. Možná je tak v celém tom nekončícím cenovém kolotoči příznivější zprávou tiskový výstup Zdeňka Nekuly, ministra zemědělství České republiky, který uvedl, že „poslední vývoj ukázal, že ekologické zemědělství je odolnější vůči vnějším vlivům, zejména cenám hnojiv.“

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář ceny potravin Ceny zboží potraviny jídlo Mléko Danuše Nerudová Zdeněk Nekula Energetika Průmysl

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 34 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy