KOMENTÁŘ | Potraviny v Česku jen tak nezlevní. Některá odvětví čekají těžké časy

World Food Index, tedy Světový potravinový souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, setrvale klesá už půl roku. Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvedla, že i v září letošního roku se jeho hodnota snížila na 136,3 bodu ze zpřesněné hodnoty 137,9 bodu, kterou index vykázal v srpnu. To situace v Česku je úplně jiná. Faktem totiž je, že ceny potravin v tuzemsku podle mnoha analytiků rostou výrazně rychleji než jinde v Evropě. A navíc výhledy do příštího roku nejsou vůbec optimistické.

Každý spotřebitel vidí, že potraviny v Česku už pořádně podražily. Přesto se neustále vrací vtíravá otázka, proč došlo v některých případech k tak výraznému zdražení. Třeba podle Českého statistického úřadu si Češi ze základních potravin od začátku roku zhruba do poloviny července nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Mouka pak přidala dle datových výstupů ve stejném čase o 79 %. A ve výčtu by se dalo pokračovat.

Nejhorší na celé věci s drahými potravinami je to, že ani sami producenti - jak se říká - nevidí světlo na konci tunelu. Na vině vysokých cen potravin, jak už to tak bývá, je vícero důvodů. Mezi hlavními je ale to, že řada klíčových, zejména pekárenských provozů, je závislá na plynu, jehož dodavatelem bylo Rusko. K řadě důvodů drahých potravin v Česku patří také ne příliš „user friendly“ nastavená daňová povinnost s daní z přidané hodnoty a nezapomeňme ani na to, že k producentům potravin žádné náhrady za drahé energie nezamířily, i když by to na druhou stranu bylo hodně na vrub již tak šíleného dluhu celé země.

Jenže ekonomové v tom mají jasno. Prioritou státu musí být snížení celkového dluhu země, aby se tuzemská ekonomika nedostala do neschopnosti splácet právě kvůli nesmírně vysokému zadlužení státu. I proto bychom se ani v příštím roce, kdy má dle odhadů úřadů České republiky zafungovat zastropování cen energií a další pomoc i firmám, neměli příliš těšit na to, že ceny potravin půjdou dolů. „„I příští rok se ceny energií a nájemného budou zřejmě držet na vyšší úrovni. Výrobci potravin a majitelé restaurací budou tyto vysoké vstupní náklady promítat do ceny svých výrobků, které budou i nadále vyšší a nevylučuji, že budou pokračovat v dalším růstu,“ řekla serveru EuroZprávy.cz ekonomka Danuše Nerudová.

Podle týmu ekonomů skupiny ČSOB je nutné mít na paměti to, že trh se zemědělskými komoditami je globální a vysoké ceny například obilí, přiživené navíc růstem cen energií (kdy zemědělství je jedním z energeticky vůbec nejnáročnějších odvětví) a ostatních vstupů (jako hnojiv) mají za následek růst cen zemědělských výrobců. I z toho se dá odvodit jednoduchý závěr, že pokud by v jedné části zmíněné rovnice přestala stoupat čísla, výsledkem by mohlo být, že i konečné číslo u výrobců by přestalo růst. Zatím je tak smutnou pravdou to, že k září letošního roku zvýšily ceny potravin svou hladinu v meziročním srovnání o 21 procent. Z dat ČSÚ vyplývá, že největší zdražení dopadlo na oleje a tuky, které meziročně zdražily o téměř polovinu. Naopak nejméně vzrostla cena ovoce.

Velkým problémem do zbytku letošního roku se zdá být, i tak jak to avizuje už nyní řada zpráv v mediálním prostoru, mlékárenský průmysl. Tam se totiž na velké zdražení i přes už dnes evidovanou až o desítku procent nižší poptávku teprve čeká. Na lakonickém konstatování řady producentů mléka, že se přestávají prodávat sýry, ale i čerstvý sortiment, jako jsou jogurty, není proto vůbec nic příznivého. Možná je tak v celém tom nekončícím cenovém kolotoči příznivější zprávou tiskový výstup Zdeňka Nekuly, ministra zemědělství České republiky, který uvedl, že „poslední vývoj ukázal, že ekologické zemědělství je odolnější vůči vnějším vlivům, zejména cenám hnojiv.“

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

komentář ceny potravin Ceny zboží potraviny jídlo Mléko Danuše Nerudová Zdeněk Nekula Energetika Průmysl

Aktuálně se děje

včera

včera

Tesco

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně

Tesco zavádí v Česku novinku pro některé zákazníky, která odstartovala před dvěma dny. Každé pondělí mezi 12. a 13. hodinou bude možné nakupovat během tzv. Klidné hodinky. Je určena především lidem s poruchou autistického spektra (PAS) i dalším osobám, které ocení klidnější nákupní či pracovní prostředí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

včera

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

včera

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

včera

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

včera

včera

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

včera

včera

včera

včera

14. března 2025 21:56

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení

Papež František má za sebou další klidnou noc, ve čtvrtek večer si připomněl výročí svého zvolení do čela katolické církve. Včera uplynulo 12 let od tohoto okamžiku, kterému předcházela rezignace Benedikta XVI. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy