KOMENTÁŘ | Potraviny v Česku jen tak nezlevní. Některá odvětví čekají těžké časy

World Food Index, tedy Světový potravinový souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, setrvale klesá už půl roku. Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvedla, že i v září letošního roku se jeho hodnota snížila na 136,3 bodu ze zpřesněné hodnoty 137,9 bodu, kterou index vykázal v srpnu. To situace v Česku je úplně jiná. Faktem totiž je, že ceny potravin v tuzemsku podle mnoha analytiků rostou výrazně rychleji než jinde v Evropě. A navíc výhledy do příštího roku nejsou vůbec optimistické.

Každý spotřebitel vidí, že potraviny v Česku už pořádně podražily. Přesto se neustále vrací vtíravá otázka, proč došlo v některých případech k tak výraznému zdražení. Třeba podle Českého statistického úřadu si Češi ze základních potravin od začátku roku zhruba do poloviny července nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Mouka pak přidala dle datových výstupů ve stejném čase o 79 %. A ve výčtu by se dalo pokračovat.

Nejhorší na celé věci s drahými potravinami je to, že ani sami producenti - jak se říká - nevidí světlo na konci tunelu. Na vině vysokých cen potravin, jak už to tak bývá, je vícero důvodů. Mezi hlavními je ale to, že řada klíčových, zejména pekárenských provozů, je závislá na plynu, jehož dodavatelem bylo Rusko. K řadě důvodů drahých potravin v Česku patří také ne příliš „user friendly“ nastavená daňová povinnost s daní z přidané hodnoty a nezapomeňme ani na to, že k producentům potravin žádné náhrady za drahé energie nezamířily, i když by to na druhou stranu bylo hodně na vrub již tak šíleného dluhu celé země.

Jenže ekonomové v tom mají jasno. Prioritou státu musí být snížení celkového dluhu země, aby se tuzemská ekonomika nedostala do neschopnosti splácet právě kvůli nesmírně vysokému zadlužení státu. I proto bychom se ani v příštím roce, kdy má dle odhadů úřadů České republiky zafungovat zastropování cen energií a další pomoc i firmám, neměli příliš těšit na to, že ceny potravin půjdou dolů. „„I příští rok se ceny energií a nájemného budou zřejmě držet na vyšší úrovni. Výrobci potravin a majitelé restaurací budou tyto vysoké vstupní náklady promítat do ceny svých výrobků, které budou i nadále vyšší a nevylučuji, že budou pokračovat v dalším růstu,“ řekla serveru EuroZprávy.cz ekonomka Danuše Nerudová.

Podle týmu ekonomů skupiny ČSOB je nutné mít na paměti to, že trh se zemědělskými komoditami je globální a vysoké ceny například obilí, přiživené navíc růstem cen energií (kdy zemědělství je jedním z energeticky vůbec nejnáročnějších odvětví) a ostatních vstupů (jako hnojiv) mají za následek růst cen zemědělských výrobců. I z toho se dá odvodit jednoduchý závěr, že pokud by v jedné části zmíněné rovnice přestala stoupat čísla, výsledkem by mohlo být, že i konečné číslo u výrobců by přestalo růst. Zatím je tak smutnou pravdou to, že k září letošního roku zvýšily ceny potravin svou hladinu v meziročním srovnání o 21 procent. Z dat ČSÚ vyplývá, že největší zdražení dopadlo na oleje a tuky, které meziročně zdražily o téměř polovinu. Naopak nejméně vzrostla cena ovoce.

Velkým problémem do zbytku letošního roku se zdá být, i tak jak to avizuje už nyní řada zpráv v mediálním prostoru, mlékárenský průmysl. Tam se totiž na velké zdražení i přes už dnes evidovanou až o desítku procent nižší poptávku teprve čeká. Na lakonickém konstatování řady producentů mléka, že se přestávají prodávat sýry, ale i čerstvý sortiment, jako jsou jogurty, není proto vůbec nic příznivého. Možná je tak v celém tom nekončícím cenovém kolotoči příznivější zprávou tiskový výstup Zdeňka Nekuly, ministra zemědělství České republiky, který uvedl, že „poslední vývoj ukázal, že ekologické zemědělství je odolnější vůči vnějším vlivům, zejména cenám hnojiv.“

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář ceny potravin Ceny zboží potraviny jídlo Mléko Danuše Nerudová Zdeněk Nekula Energetika Průmysl

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 5 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

Náhle zemřela herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let

Českou hereckou obec zasáhla během prvního květnového víkendu velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřela známá herečka Simona Postlerová. O jejím úmrtí informoval Nadační fond Dvojka srdcem na sociální síti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy