KOMENTÁŘ | Rady, jak šetřit na energiích, si jistě zaslouží pozornost. Lidé ale chtějí jasné informace

Zastánci esoteriky, nebo skutečností či jevů, kterým člověk ne zcela, a ne vždy úplně rozumí, mi jistě dají za pravdu, že události, které se dnes a denně dějí, jsou odplatou za to, že jsme museli dělat dlouhou dobu lidem, Zemi a já nevím ještě komu všemu, pěkně zle. Proč? Tak třeba během října oznámená zpráva - při pro řadu lidí už tak nezvladatelných cenách plynu, elektřiny a dalších paliv - říká, že by Evropu mohla v prosinci zasáhnout výraznější studená vlna. Ta by s největší pravděpodobností negativně ovlivnila nejen ceny paliv, ale i výrazně zamávala s hospodařením plynu.

A abyste si nemysleli, milí čtenáři, že si vymýšlím, výhledy na studené počasí, které vyprázdní zásobníky plynu raz dva, takže ho může být nakonec nedostatek (mluvíme o ČR), zveřejnilo Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí. Otázka proto zní: Jak na energetické úspory? Máme si číst doporučení v podobě třeba nějakého desatera úspor, nebo to nemá smysl?

Ve virtuálním prostoru se objevuje řada tipů a nápadů. Na cokoliv. Samozřejmě také na energetické úspory. Tu desatero, tu třicet nebo dvacet tipů na to, jak šetřit. U energií je to třeba o tom, že musíme vypínat wi-fi, když nejsme přes den doma, místo sušičky používat klasické stojany na prádlo, mít v domácnosti úsporná zařízení a nemít po celý den zapnuté „stand by“ přístroje… A tak dále. Nutno říct, že řadu věcí či rad jistě dobře zná každý z nás velmi dobře, neznamená to ovšem, že se nelze v řadě případů inspirovat a - jak říkají Angličané - řada z těchto zdrojů může být skutečně „useful“ (rozuměj užitečných). Jenže možná právě v těžkých časech, jako jsou tyto, musí existovat, kromě řady informačních zdrojů, také nějaká autorita, která svou váhou dá smysluplnou odpověď na většinu otázek spojených třeba právě s energetickou krizí. A navíc pomůže.

V případě Česka je pomoc státu lidem, podnikatelům a firmám s komplikacemi spojenými s vysokými cenami energií jasná a naplánovaná. Někomu se může zdát, že to, co dělají s energetickou krizí tuzemské úřady, je málo, jiná část veřejnosti to považuje za dostatečné a efektivní. Lze tak o tom diskutovat a přít se, ale nakonec člověk zjistí, že kromě jasně definované, třeba nejen finanční pomoci státu, si nakonec s vlastními účty za energie budeme muset v každodenním životě pomoci sami. A právě s ohledem na vlastní možnosti. To ale neznamená, že bychom se neměli inspirovat oněmi zmíněnými radami či doporučeními.

„Mnoho lidí má dnes oprávněný pocit, že jsou na účty za energie a strach z dalšího zdražování sami. Stát musí nejen přicházet s finančními úlevami, ale také o možnostech zvládnutí energetické krize dobře komunikovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Danuše Nerudová, ekonomka a kandidátka na post prezidenta České republiky. Podle ní a na základě rozhovorů s lidmi v regionech, je nutná právě ona zmiňovaná jasná a srozumitelná informační kampaň, kde si každý bude umět najít podle své životní situace, jaké má sám možnosti úspor energie. „Ucelené informace potřebují na jednom místě najít senioři, domácnosti v bytech i domech, podnikatelé. Pro dlouhodobé a skutečné posílení energetické nezávislosti naší země je potřeba zapojení celé společnosti, stát má ale k lidem dostat jasné informace,“ doplnila Danuše Nerudová.

Aby bylo jasno, nemyslím, že se ohledně pomoci a informací o tom, co dělat s drahými energiemi a jak dle svých možností čelit krizí vysokých cen, dělo málo, ale... Jak říká jedno české moudro, opakování je matka moudrosti. Takže kromě běžící kampaně na očkování proti covidové nákaze by mohl český stát výrazně přidat nejen v televizních spotech ohledně doporučení, rad či tipů na energetické úspory nejen pro lidi, ale i firmy a podnikatele. Vím, možná si řeknete, že je to hloupost, jak by tak asi měl stát radit firmám, co mají dělat, když ty to vědí samy. Máte pravdu, ale jde o to, že by stát měl ukázat, že drží s námi, že nás neopouští a že ani neskutečně vysoké ceny energií nezlomí dobré vazby mezi úřady a lidmi. Možná, že si i přes hrozící tuhou zimu trochu oddychneme příští rok v lednu, od kdy má platit cenový strop pro energie, ale to se teprve ukáže.

Zatím si tedy zvykněme všichni na to, že topit doslova pánubohu do oken je při dnešních cenách nesmyslná a finanční katastrofou končící aktivita. A že tedy topit nad 21 °C a větrat doma intenzivně a krátce není jen výmysl nenáviděných ekologických aktivistů, ale fakt, který může domácímu rozpočtu přinést nemalé úspory. Zvykejme si i na to, že všímat si, když někde zůstane zbytečně rozsvíceno není jen úsměvná část klipu z televizní reklamy, kdy zhasíná medvídek, ale fakt, který může i se snižováním objemu spotřebované teplé vody přinést nemalé úspory. Přesto si držme palce na to, aby při letošních Vánocích moc velký chlad do českých domácností nedorazil. Šetřit se zkrátka vyplatí.

Související

MS v hokeji  Komentář

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

Více souvisejících

komentář Energetika topení Danuše Nerudová Vláda ČR Elektřina

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 43 minutami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů

Blíží se léto a s ním spousta hudebních festivalů! Slunečné dny, dlouhé večery a nekonečná energie zaplaví města napříč celou Českou republikou. Pojďme si představit několik festivalů, které letos stojí za to. Jaké jsou jejich hlavní hvězdy a kolik si máme připravit za vstupenky?

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy