KOMENTÁŘ | Rady, jak šetřit na energiích, si jistě zaslouží pozornost. Lidé ale chtějí jasné informace

Zastánci esoteriky, nebo skutečností či jevů, kterým člověk ne zcela, a ne vždy úplně rozumí, mi jistě dají za pravdu, že události, které se dnes a denně dějí, jsou odplatou za to, že jsme museli dělat dlouhou dobu lidem, Zemi a já nevím ještě komu všemu, pěkně zle. Proč? Tak třeba během října oznámená zpráva - při pro řadu lidí už tak nezvladatelných cenách plynu, elektřiny a dalších paliv - říká, že by Evropu mohla v prosinci zasáhnout výraznější studená vlna. Ta by s největší pravděpodobností negativně ovlivnila nejen ceny paliv, ale i výrazně zamávala s hospodařením plynu.

A abyste si nemysleli, milí čtenáři, že si vymýšlím, výhledy na studené počasí, které vyprázdní zásobníky plynu raz dva, takže ho může být nakonec nedostatek (mluvíme o ČR), zveřejnilo Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí. Otázka proto zní: Jak na energetické úspory? Máme si číst doporučení v podobě třeba nějakého desatera úspor, nebo to nemá smysl?

Ve virtuálním prostoru se objevuje řada tipů a nápadů. Na cokoliv. Samozřejmě také na energetické úspory. Tu desatero, tu třicet nebo dvacet tipů na to, jak šetřit. U energií je to třeba o tom, že musíme vypínat wi-fi, když nejsme přes den doma, místo sušičky používat klasické stojany na prádlo, mít v domácnosti úsporná zařízení a nemít po celý den zapnuté „stand by“ přístroje… A tak dále. Nutno říct, že řadu věcí či rad jistě dobře zná každý z nás velmi dobře, neznamená to ovšem, že se nelze v řadě případů inspirovat a - jak říkají Angličané - řada z těchto zdrojů může být skutečně „useful“ (rozuměj užitečných). Jenže možná právě v těžkých časech, jako jsou tyto, musí existovat, kromě řady informačních zdrojů, také nějaká autorita, která svou váhou dá smysluplnou odpověď na většinu otázek spojených třeba právě s energetickou krizí. A navíc pomůže.

V případě Česka je pomoc státu lidem, podnikatelům a firmám s komplikacemi spojenými s vysokými cenami energií jasná a naplánovaná. Někomu se může zdát, že to, co dělají s energetickou krizí tuzemské úřady, je málo, jiná část veřejnosti to považuje za dostatečné a efektivní. Lze tak o tom diskutovat a přít se, ale nakonec člověk zjistí, že kromě jasně definované, třeba nejen finanční pomoci státu, si nakonec s vlastními účty za energie budeme muset v každodenním životě pomoci sami. A právě s ohledem na vlastní možnosti. To ale neznamená, že bychom se neměli inspirovat oněmi zmíněnými radami či doporučeními.

„Mnoho lidí má dnes oprávněný pocit, že jsou na účty za energie a strach z dalšího zdražování sami. Stát musí nejen přicházet s finančními úlevami, ale také o možnostech zvládnutí energetické krize dobře komunikovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Danuše Nerudová, ekonomka a kandidátka na post prezidenta České republiky. Podle ní a na základě rozhovorů s lidmi v regionech, je nutná právě ona zmiňovaná jasná a srozumitelná informační kampaň, kde si každý bude umět najít podle své životní situace, jaké má sám možnosti úspor energie. „Ucelené informace potřebují na jednom místě najít senioři, domácnosti v bytech i domech, podnikatelé. Pro dlouhodobé a skutečné posílení energetické nezávislosti naší země je potřeba zapojení celé společnosti, stát má ale k lidem dostat jasné informace,“ doplnila Danuše Nerudová.

Aby bylo jasno, nemyslím, že se ohledně pomoci a informací o tom, co dělat s drahými energiemi a jak dle svých možností čelit krizí vysokých cen, dělo málo, ale... Jak říká jedno české moudro, opakování je matka moudrosti. Takže kromě běžící kampaně na očkování proti covidové nákaze by mohl český stát výrazně přidat nejen v televizních spotech ohledně doporučení, rad či tipů na energetické úspory nejen pro lidi, ale i firmy a podnikatele. Vím, možná si řeknete, že je to hloupost, jak by tak asi měl stát radit firmám, co mají dělat, když ty to vědí samy. Máte pravdu, ale jde o to, že by stát měl ukázat, že drží s námi, že nás neopouští a že ani neskutečně vysoké ceny energií nezlomí dobré vazby mezi úřady a lidmi. Možná, že si i přes hrozící tuhou zimu trochu oddychneme příští rok v lednu, od kdy má platit cenový strop pro energie, ale to se teprve ukáže.

Zatím si tedy zvykněme všichni na to, že topit doslova pánubohu do oken je při dnešních cenách nesmyslná a finanční katastrofou končící aktivita. A že tedy topit nad 21 °C a větrat doma intenzivně a krátce není jen výmysl nenáviděných ekologických aktivistů, ale fakt, který může domácímu rozpočtu přinést nemalé úspory. Zvykejme si i na to, že všímat si, když někde zůstane zbytečně rozsvíceno není jen úsměvná část klipu z televizní reklamy, kdy zhasíná medvídek, ale fakt, který může i se snižováním objemu spotřebované teplé vody přinést nemalé úspory. Přesto si držme palce na to, aby při letošních Vánocích moc velký chlad do českých domácností nedorazil. Šetřit se zkrátka vyplatí.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Energetika topení Danuše Nerudová Vláda ČR Elektřina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy