Zastánci esoteriky, nebo skutečností či jevů, kterým člověk ne zcela, a ne vždy úplně rozumí, mi jistě dají za pravdu, že události, které se dnes a denně dějí, jsou odplatou za to, že jsme museli dělat dlouhou dobu lidem, Zemi a já nevím ještě komu všemu, pěkně zle. Proč? Tak třeba během října oznámená zpráva - při pro řadu lidí už tak nezvladatelných cenách plynu, elektřiny a dalších paliv - říká, že by Evropu mohla v prosinci zasáhnout výraznější studená vlna. Ta by s největší pravděpodobností negativně ovlivnila nejen ceny paliv, ale i výrazně zamávala s hospodařením plynu.
A abyste si nemysleli, milí čtenáři, že si vymýšlím, výhledy na studené počasí, které vyprázdní zásobníky plynu raz dva, takže ho může být nakonec nedostatek (mluvíme o ČR), zveřejnilo Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí. Otázka proto zní: Jak na energetické úspory? Máme si číst doporučení v podobě třeba nějakého desatera úspor, nebo to nemá smysl?
Ve virtuálním prostoru se objevuje řada tipů a nápadů. Na cokoliv. Samozřejmě také na energetické úspory. Tu desatero, tu třicet nebo dvacet tipů na to, jak šetřit. U energií je to třeba o tom, že musíme vypínat wi-fi, když nejsme přes den doma, místo sušičky používat klasické stojany na prádlo, mít v domácnosti úsporná zařízení a nemít po celý den zapnuté „stand by“ přístroje… A tak dále. Nutno říct, že řadu věcí či rad jistě dobře zná každý z nás velmi dobře, neznamená to ovšem, že se nelze v řadě případů inspirovat a - jak říkají Angličané - řada z těchto zdrojů může být skutečně „useful“ (rozuměj užitečných). Jenže možná právě v těžkých časech, jako jsou tyto, musí existovat, kromě řady informačních zdrojů, také nějaká autorita, která svou váhou dá smysluplnou odpověď na většinu otázek spojených třeba právě s energetickou krizí. A navíc pomůže.
V případě Česka je pomoc státu lidem, podnikatelům a firmám s komplikacemi spojenými s vysokými cenami energií jasná a naplánovaná. Někomu se může zdát, že to, co dělají s energetickou krizí tuzemské úřady, je málo, jiná část veřejnosti to považuje za dostatečné a efektivní. Lze tak o tom diskutovat a přít se, ale nakonec člověk zjistí, že kromě jasně definované, třeba nejen finanční pomoci státu, si nakonec s vlastními účty za energie budeme muset v každodenním životě pomoci sami. A právě s ohledem na vlastní možnosti. To ale neznamená, že bychom se neměli inspirovat oněmi zmíněnými radami či doporučeními.
„Mnoho lidí má dnes oprávněný pocit, že jsou na účty za energie a strach z dalšího zdražování sami. Stát musí nejen přicházet s finančními úlevami, ale také o možnostech zvládnutí energetické krize dobře komunikovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Danuše Nerudová, ekonomka a kandidátka na post prezidenta České republiky. Podle ní a na základě rozhovorů s lidmi v regionech, je nutná právě ona zmiňovaná jasná a srozumitelná informační kampaň, kde si každý bude umět najít podle své životní situace, jaké má sám možnosti úspor energie. „Ucelené informace potřebují na jednom místě najít senioři, domácnosti v bytech i domech, podnikatelé. Pro dlouhodobé a skutečné posílení energetické nezávislosti naší země je potřeba zapojení celé společnosti, stát má ale k lidem dostat jasné informace,“ doplnila Danuše Nerudová.
Aby bylo jasno, nemyslím, že se ohledně pomoci a informací o tom, co dělat s drahými energiemi a jak dle svých možností čelit krizí vysokých cen, dělo málo, ale... Jak říká jedno české moudro, opakování je matka moudrosti. Takže kromě běžící kampaně na očkování proti covidové nákaze by mohl český stát výrazně přidat nejen v televizních spotech ohledně doporučení, rad či tipů na energetické úspory nejen pro lidi, ale i firmy a podnikatele. Vím, možná si řeknete, že je to hloupost, jak by tak asi měl stát radit firmám, co mají dělat, když ty to vědí samy. Máte pravdu, ale jde o to, že by stát měl ukázat, že drží s námi, že nás neopouští a že ani neskutečně vysoké ceny energií nezlomí dobré vazby mezi úřady a lidmi. Možná, že si i přes hrozící tuhou zimu trochu oddychneme příští rok v lednu, od kdy má platit cenový strop pro energie, ale to se teprve ukáže.
Zatím si tedy zvykněme všichni na to, že topit doslova pánubohu do oken je při dnešních cenách nesmyslná a finanční katastrofou končící aktivita. A že tedy topit nad 21 °C a větrat doma intenzivně a krátce není jen výmysl nenáviděných ekologických aktivistů, ale fakt, který může domácímu rozpočtu přinést nemalé úspory. Zvykejme si i na to, že všímat si, když někde zůstane zbytečně rozsvíceno není jen úsměvná část klipu z televizní reklamy, kdy zhasíná medvídek, ale fakt, který může i se snižováním objemu spotřebované teplé vody přinést nemalé úspory. Přesto si držme palce na to, aby při letošních Vánocích moc velký chlad do českých domácností nedorazil. Šetřit se zkrátka vyplatí.
Související

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
komentář , Energetika , topení , Danuše Nerudová , Vláda ČR , Elektřina
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod
před 43 minutami

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE
před 6 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou
včera

Prahu čekají víkendové výluky. Tramvaje nahradí metro a dočasně změní trasy
včera

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
včera

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
včera

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
včera

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
včera

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
včera

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
včera

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
včera

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
včera

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
včera

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
včera

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
včera

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
včera

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
včera

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
včera

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
včera
Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
Blíží se léto a s ním spousta hudebních festivalů! Slunečné dny, dlouhé večery a nekonečná energie zaplaví města napříč celou Českou republikou. Pojďme si představit několik festivalů, které letos stojí za to. Jaké jsou jejich hlavní hvězdy a kolik si máme připravit za vstupenky?
Zdroj: Tereza Vavříková