KOMENTÁŘ | Slova někdy nestačí a lepší je nic neříkat? Naopak. Fialova vláda musí zlepšit komunikaci

Není těžké zjistit, že Česká republika ztratila za osm let populisticko-socialistických vlád, zvláště v očích západních spojenců, kredit seriózního a spolehlivého partnera. A není už vůbec těžké zjistit proč a kvůli komu. Jenže se zdá, že bude zřejmě opět považována za zemi promarněných šancí. Proč? Bohužel kvůli špatné komunikaci vlády, na jejíž existenci útočí nejen opoziční politické strany, ale stále více i nejrůznější obskurní uskupení dezinformátorů, proruských aktivistů a dalších mocichtivých skupin, jejichž neskrývaným snem je zastavit silně prozápadní směřování České republiky.

Možná řeknete, že ne všem lidem to je takhle jasné. Nemá proto ani cenu připomínat, že poslední události na Václavském náměstí v Praze, kde demonstrovalo z nejrůznějších důvodů na sedmdesát tisíc lidí, jak ukázala i některá vystoupení, mají jeden cíl. Bez ohledu na to, že na náměstí bylo i dost lidí, kteří se zkrátka jen bojí vysokých cen energií.

Když vznikla po vítězství v loňských parlamentních volbách vláda Petra Fialy (ODS), dostala i podle řady komentátorů ze seriózních médií šanci na to, aby ukázala, co umí, protože, jak si třeba všiml Viliam Buchert z Reflexu - Babiš byl příšerný. Jenže komunikace současné vlády s veřejností je katastrofa. Proč? Není to přece v tuzemsku poprvé, kdy nějaká vláda zvítězila ve volbách právě kvůli tvrzením, že to bude dělat lépe. A ve výsledku to pak bylo pro veřejnost možná ještě horší.

Klíčem, který má pomoci extrémistům a populistům zpět k moci (a nutno přiznat, že i v tuzemsku už několikráte úspěšně vyzkoušeným), je prostá obava lidí, především obava z toho, že nebudou mít na extrémně vysoké ceny energií. Volá se po jasné komunikaci, ale po změně vlády „všichni“ říkají, že jim nikdo nepomáhá.  A to už jsme tu zažili. Třeba Paroubkovi socialisté zvítězili kdysi v krajských volbách díky slibu, že zastaví povinnost platit v nemocnicích poplatek třicet korun (!). Teď tu přitom máme větší šarži: drahé energie, inflaci a zdražování všeho. Jenže už bylo i ve veřejném prostoru řečeno, že s drahými energiemi hned tak nepomohou údajně zaručené opoziční nápady. Ba naopak, mohou lidem, a hlavně ekonomice, výrazně uškodit. Jde třeba o změnu systému obchodování s elektřinou.

Proč ale vláda neumí ani tohle jednoduše „prodat“ a vysvětlit lidem, nehledě na krize? Podle ekonomky a prezidentské kandidátky Danuše Nerudové současné vysoké ceny energií a surovin zásadně dopadají kromě většiny domácností i na řadu firem, které se potýkají s rychle rostoucími náklady a nárůstem cen na vstupu. „To může vést k propouštění lidí. Oceňuji, že vláda zamýšlí znovu zavést kurzarbeit, ale jinak jsem ke krokům vlády spíše skeptická. Vláda měla daleko dříve učinit zásadní opatření a srozumitelnou komunikací konkrétních kroků rozptýlit obavy lidí i firem,” řekla serveru EuroZprávy.cz Nerudová. Člověka proto napadne, proč jednoduchá slova neslyší od těch, co by je měli říct? „Klíč k uklidnění současné krize vidím v nalezení celoevropského řešení vysokých cen (mimochodem, na tom už vláda země pracuje a komunikovala to), v zajištění dostatečné výroby elektřiny a dobře mířené pomoci, která bude zároveň motivovat k inovacím a snížení spotřeby energií,” konstatovala Danuše Nerudová

Na scéně se proto znovu objevují kritizované způsoby, jako špatná komunikace, absence podpory, absolutní nesoudnost. Bylo to opravdu nutné? Kdo vidí ještě dál než za obzor, dokáže si i na základě historického chování české populace asi rychle dosadit, co může rychle následovat. A pak se objeví znovu už položená otázka, bylo to opravdu nutné? Co je na tom těžkého, když jsem sám, coby opoziční politik někoho kritizoval za to, že tehdejší vláda nebyla schopna včas jednoznačně informovat své občany o nějakém předem detailně dohodnutém řešení, které opravdu pomůže? Věřím, že nejen ti, kterým není osud této země úplně fuk a kteří nechtějí, aby se k moci dostali divné vůdcovské postavy z poslední pražské demonstrace nebo jejich političtí kamarádi, převlečení do zahnědlých vlasteneckých barev, musí věřit, že vláda bude i po posledních protestech opravdu o mnoho lépe a jednodušeji vysvětlovat své kroky nejen při řešení energetické krize. A to bez ohledu na to, že musí řešit nejen následky vážných politicko-ekonomických prohřešků předchozích vlád, vedených populisty z ANO, ale navíc souběh válečné, energetické a inflační krize. A v čem se musí komunikace změnit? PR odborníci i experti na strategickou komunikaci mají jasno: Mít přesně a jasně stanovené cíle, průběžně je vyhodnocovat a pořádně vědět, co je v komunikaci politický marketing a co opravdu strategická komunikace.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Vláda ČR Energetika demonstrace proti Fialově vládě (3.9.2022) Danuše Nerudová

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Aktualizováno před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy