KOMENTÁŘ | Slova někdy nestačí a lepší je nic neříkat? Naopak. Fialova vláda musí zlepšit komunikaci

Není těžké zjistit, že Česká republika ztratila za osm let populisticko-socialistických vlád, zvláště v očích západních spojenců, kredit seriózního a spolehlivého partnera. A není už vůbec těžké zjistit proč a kvůli komu. Jenže se zdá, že bude zřejmě opět považována za zemi promarněných šancí. Proč? Bohužel kvůli špatné komunikaci vlády, na jejíž existenci útočí nejen opoziční politické strany, ale stále více i nejrůznější obskurní uskupení dezinformátorů, proruských aktivistů a dalších mocichtivých skupin, jejichž neskrývaným snem je zastavit silně prozápadní směřování České republiky.

Možná řeknete, že ne všem lidem to je takhle jasné. Nemá proto ani cenu připomínat, že poslední události na Václavském náměstí v Praze, kde demonstrovalo z nejrůznějších důvodů na sedmdesát tisíc lidí, jak ukázala i některá vystoupení, mají jeden cíl. Bez ohledu na to, že na náměstí bylo i dost lidí, kteří se zkrátka jen bojí vysokých cen energií.

Když vznikla po vítězství v loňských parlamentních volbách vláda Petra Fialy (ODS), dostala i podle řady komentátorů ze seriózních médií šanci na to, aby ukázala, co umí, protože, jak si třeba všiml Viliam Buchert z Reflexu - Babiš byl příšerný. Jenže komunikace současné vlády s veřejností je katastrofa. Proč? Není to přece v tuzemsku poprvé, kdy nějaká vláda zvítězila ve volbách právě kvůli tvrzením, že to bude dělat lépe. A ve výsledku to pak bylo pro veřejnost možná ještě horší.

Klíčem, který má pomoci extrémistům a populistům zpět k moci (a nutno přiznat, že i v tuzemsku už několikráte úspěšně vyzkoušeným), je prostá obava lidí, především obava z toho, že nebudou mít na extrémně vysoké ceny energií. Volá se po jasné komunikaci, ale po změně vlády „všichni“ říkají, že jim nikdo nepomáhá.  A to už jsme tu zažili. Třeba Paroubkovi socialisté zvítězili kdysi v krajských volbách díky slibu, že zastaví povinnost platit v nemocnicích poplatek třicet korun (!). Teď tu přitom máme větší šarži: drahé energie, inflaci a zdražování všeho. Jenže už bylo i ve veřejném prostoru řečeno, že s drahými energiemi hned tak nepomohou údajně zaručené opoziční nápady. Ba naopak, mohou lidem, a hlavně ekonomice, výrazně uškodit. Jde třeba o změnu systému obchodování s elektřinou.

Proč ale vláda neumí ani tohle jednoduše „prodat“ a vysvětlit lidem, nehledě na krize? Podle ekonomky a prezidentské kandidátky Danuše Nerudové současné vysoké ceny energií a surovin zásadně dopadají kromě většiny domácností i na řadu firem, které se potýkají s rychle rostoucími náklady a nárůstem cen na vstupu. „To může vést k propouštění lidí. Oceňuji, že vláda zamýšlí znovu zavést kurzarbeit, ale jinak jsem ke krokům vlády spíše skeptická. Vláda měla daleko dříve učinit zásadní opatření a srozumitelnou komunikací konkrétních kroků rozptýlit obavy lidí i firem,” řekla serveru EuroZprávy.cz Nerudová. Člověka proto napadne, proč jednoduchá slova neslyší od těch, co by je měli říct? „Klíč k uklidnění současné krize vidím v nalezení celoevropského řešení vysokých cen (mimochodem, na tom už vláda země pracuje a komunikovala to), v zajištění dostatečné výroby elektřiny a dobře mířené pomoci, která bude zároveň motivovat k inovacím a snížení spotřeby energií,” konstatovala Danuše Nerudová

Na scéně se proto znovu objevují kritizované způsoby, jako špatná komunikace, absence podpory, absolutní nesoudnost. Bylo to opravdu nutné? Kdo vidí ještě dál než za obzor, dokáže si i na základě historického chování české populace asi rychle dosadit, co může rychle následovat. A pak se objeví znovu už položená otázka, bylo to opravdu nutné? Co je na tom těžkého, když jsem sám, coby opoziční politik někoho kritizoval za to, že tehdejší vláda nebyla schopna včas jednoznačně informovat své občany o nějakém předem detailně dohodnutém řešení, které opravdu pomůže? Věřím, že nejen ti, kterým není osud této země úplně fuk a kteří nechtějí, aby se k moci dostali divné vůdcovské postavy z poslední pražské demonstrace nebo jejich političtí kamarádi, převlečení do zahnědlých vlasteneckých barev, musí věřit, že vláda bude i po posledních protestech opravdu o mnoho lépe a jednodušeji vysvětlovat své kroky nejen při řešení energetické krize. A to bez ohledu na to, že musí řešit nejen následky vážných politicko-ekonomických prohřešků předchozích vlád, vedených populisty z ANO, ale navíc souběh válečné, energetické a inflační krize. A v čem se musí komunikace změnit? PR odborníci i experti na strategickou komunikaci mají jasno: Mít přesně a jasně stanovené cíle, průběžně je vyhodnocovat a pořádně vědět, co je v komunikaci politický marketing a co opravdu strategická komunikace.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Vláda ČR Energetika demonstrace proti Fialově vládě (3.9.2022) Danuše Nerudová

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 39 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy