KOMENTÁŘ | Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o vlastní pohodlí

Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“. Potvrzují to i nynější nálezy nejednoho tuzemského zpravodajského serveru o tom, že i když už nejspíš máme po covidových zákazech a příkazech o uzávěrách a (ne)chození do práce (kanceláří), stále je problém najít v těch místnostech víc lidí, tedy aspoň takový počet, který tam byl před pandemickou krizí. Proč? Nechce se těm lidem odcházet z pohodlí domova, nebo zkrátka firmy zjistily, že mohou za menší náklady „vytěžit“ od lidí z kanceláří ne-li stejné, tak hodně podobné výkony? Sami tušíte, milí čtenáři, že pravda může být někde uprostřed.

Věřme snad, že nově oznámené tzv. komunitní šíření opičích neštovic, které se podle některých novinových titulků šíří Evropou, není ono nové, osudové zlo, před kterým varují nejen seriózní, ale o to více i ta obskurní a dezinformační média. Jak to tedy bude s těmi lidmi v kancelářích? Zůstanou poloprázdné, nebo se budou zakrátko zase plnit lidmi ve velkém?

„Pandemie (covidu, pozn. red.) u zaměstnanců skončila. V dělnických profesích je vše při starém, ve firmách se už ani netestuje a konečně si všichni užívají normální provoz bez omezení. Samozřejmě je otázka, na jak dlouho,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Luboš Rejchrt, provozní a personální ředitel a jednatel Plaček Pet Products, „Bílé límečky to mají ale jinak. A pandemie byla pouze katalyzátor změn. Do kanceláří se už nikdy nevrátí ve stejném čase stejný počet zaměstnanců,“ tvrdí Luboš Rejchrt. Podle něj firmy, které jsou postavené pouze na zaměstnancích v kancelářích mění svůj space planning, protože více lidí dlouhodobě využívá kombinaci home office s přítomností na pracovišti. „Je to otázka přístupu k work life balance, který je u stále více a více zaměstnanců důležitým aspektem pro rozhodování, zda nabídku přijmout či nikoliv,“ vypočítává personální ředitel společnosti Plaček Pet Products.

I několik dalších lidí z byznysu, které jsem s problematikou (ne)zaplněnosti kanceláří oslovil, mi jasně řeklo (nezávisle na sobě), že jsou pozice, u kterých je úplně jedno, kde ti lidé pracují. Zkrátka to funguje tak, že zadáte úkoly a vy jako manažer musíte vidět, jestli je nebo není hotovo. Řada firem fungovala i v lockdownech předchozí dva roky a šlo to. Dáte mi určitě za pravdu, milí čtenáři, že sami znáte firmy, které si dneska najmou člověka z druhého konce republiky, jednou měsíčně ho nechají přijet do centrály, ať má pocit, že je součástí kolektivu a funguje to. A když ne, pak…

Zajímavé ale je, že se při těchto diskusích objevil názor, že lockdownová éra je v tuzemsku velkým procentem zaměstnavatelů brána jako promrhaná politická příležitost. „Všichni ti lidi, kteří v Praze pracují na pozicích, které se dva roky vykonávaly dálkově, tam odněkud přišli. A já nikde neviděl kampaň: Pojďte bydlet za svůj pražský plat k nám do regionu, za 4KK tady zaplatíte jako za 1KK vzdálené dvacet minut od metra a divadla, tady to máme taky a často i výrazně levnější, řekl mi majitel průmyslové firmy s 50 zaměstnanci, který si přál zůstat v anonymitě. Prý aby zbytečně nezavdával příčinu svým zaměstnancům být „laxnější“ v práci.

A má pravdu, předseda, řekla by dozajista známá postava ze seriálu o lokálních fotbalistech a jejich starostech. Podle posledních statistik jsme totiž v Evropě stále zemí s nejdelší dobou, kterou trávíme prací, jenže nejen generace Z a mileniálové chtějí více času pro sebe a rodinu. To vše přináší změny do stylu kancelářské práce a lidi pracují více z domova a nikomu to vlastně nevadí. Když si tohle všechno dáte dohromady a začnete hledat „systémová“ řešení, třeba na internetu, rychle zjistíte, že i média udělala rešerše a vyhledávání. Dostanete tak informaci o tom, že home office v podobě třeba 2 + 3 nebo 3 + 2, což znamená, že chodíte dva dny do kanceláře třeba v centru Prahy a tři dny jste doma se zadaný úkolem, chcete-li hybridní pracovní režimy, nebo podobné modely, se stále více hlásí o slovo i v tuzemsku.

Je tu velké ale. Na vlastní kůži jsme si zažili, a to opakovaně, fatální přešlapy, chce se říct rovnou neschopnost ministerských úředníků, právě v období covidové pandemie, s řešením nejen zaměstnaneckých záležitostí, proto není snad ani nutné dodávat, že i budoucnost pracovních režimů, systémové nastavení právě třeba hybridních systémů práce a dalších „postcovidových“ zaměstnaneckých idejí nesmí uniknout dobrému řešení nynější vlády. A bude jistě možná nošením dříví do lesa prohlášení, že čím dřív to bude, tím lépe pro všechny. Bez ohledu na nejrůznějších krize a útrapy, které nás bolí a zatěžují nám život. Moudří (a možná i modří, dle známé říkanky) už totiž moc dobře vědí, že umožnit lidem pracovat z prostředí, které jim vyhovuje, může přinést nečekané užitky. A to všem.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Kancelář firmy zaměstnání práce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy