ROZHOVOR | Viděl jsem spalovat těla nakažených, většinu populace zachvátil velký strach, popisuje z Indie student práv

V Indii každým dnem přibývá rekordní počet případů nákazy koronavirem a počet obětí přesahuje 200 tisíc. EuroZprávy.cz hovořily o vážné epidemické situaci v zemi, kterou způsobuje i nová mutace viru, se studentem mezinárodního práva Abdulrahmanem Subhim, který sice pochází z Jemenu, ale studuje v indickém Aurangábádu, kde právě dokončuje svou disertační práci.

Indie se v současnosti potýká s novou mutací koronaviru a zaznamenává nejvyšší počet nakažených na světě. Můžete nám, prosím, popsat, jaká je tam nyní situace?

Jak víte, Indie je druhou největší zemí na světě z hlediska hustoty populace na světě. Co se týče covidu-19 v Indii, tak je třeba zdůraznit, že země měla úspěšně první vlnu covidu-19 pod kontrolou. Počet případů v předchozím období byl zcela pod kontrolou zdravotnického systému i indické vlády, což způsobila preventivní opatření, která byla v té době přijata včas. Nicméně druhá vlna je mnohem horší. 

Čím to podle vás je?

Ke zhoršení stavu přispělo zejména znovuotevření letišť a nedodržování preventivních opatření, která Světová zdravotnická organizace a indická vláda doporučily. To všechno vedlo k rozšíření nové a mnohem horší mutace viru. Příznaky u této varianty se spíše objevují hned poté, co se vir dostane do těla a rychle napadne plíce. Potvrdilo to i mnoho mých kolegů žijících se mnou ve stejném městě, kteří svou zkušenost a průběh příznaků zveřejnili na svých facebookových profilech.

Jak to konkrétně vypadá v Aurangábádu?

Jistě víte, že Indie je jedinou zemí na světě, která se vyznačuje pozoruhodnou rozmanitostí náboženství a sekt. Právě různé nehygienické náboženské rituály významně přispěly k rychlému šíření viru v tomto období. Ze začátku jsem si myslel, že se jedná o zveličování situace. Nicméně když jsem viděl na vlastní oči, jak se spalují těla nakažených na hinduistickém a budhistickém hřbitově poblíž mého bydliště, začal jsem také cítit hrůzu a strach z nového viru.

Ovlivnil současný stav nějak váš studentský život?

Jako doktorand jsem z důvodu nedostupnosti knih a internetu musel psát disertační práci v univerzitní laboratoři určené pro doktorandy. Události po vypuknutí druhé vlny viru to zásadně zkomplikovaly. Navíc moje vedoucí profesorka, která dohlíží na mou disertační práci, byla nakažena virem a kvůli nedostatku specializovaných profesorů v této oblasti nemám jinou možnost než čekat, až se profesorka zcela uzdraví. Tyto komplikace platí pro mě, stejně jako pro ostatní kolegy, zejména pro ty, kteří pracují na čistě praktickém vědeckém výzkumu, který vyžaduje vybavené vědecké laboratoře.  Nemáme jinou možnost, než počkat, až se všechno opět otevře. 

Jak se v těchto dnech změnil každodenní život v Indii? 

My jako studenti žijeme v neustálém strachu a stresu z několika záležitostí. Například pokud si chcete koupit potřebné zásoby, zejména v tomto měsíci (ramadánu – pozn. red.), je důležité jít za úsvitu, abyste se seřadili v dlouhé řadě před supermarketem. Mnoho lidí najednou stojí dlouhou frontu, aby mohli vstoupit do supermarketu, dokud desátá hodina ráno neodbije. Aby toho nebylo málo, indická policie jedná se všemi přísně, po uplynutí doby stanovené pro otevření i za použití násilí. Ceny jsou navíc velmi vysoké. Nemocnice s vámi jednají jako s cizincem. I školní poplatky, které se platí dokonce i při uzavření univerzit, jsou vysoké a nevyhnutelné.

Zaznamenáváte ve společnosti paniku a strach z nové mutace, nebo je situace klidnější než obraz, který se objevuje v médiích?

Je jasné, že se lidé budou bát neznámého. O to více, když jde o smrtící vir. Panika a strach jsou v této situaci samozřejmé, a to zejména při neustálém nárůstu počtu mrtvých. Velká část populace nyní trpí velkým strachem, zejména když slyší zvuky sanitek nebo když se dozví o spalování mrtvol.

Přikračuje stát k přísnějším opatřením? Jsou podle vás nynější restrikce dostačující?

Už jsem se zmínil, že je indická policie velmi přísná vůči lidem, kteří nedodržují pravidla. Lidé mají vymezený čas na nákup svých potřeb. V tento čas se shromažďuje velký počet lidí najednou, což přispívá k rychlejšímu šíření viru v této kritické době. Podle mě by ke snížení rizika nákazy bylo lepší prodloužit otevírací dobu.

Jakým způsobem indická média pokrývají situaci?

Upřímně nesleduji denně zprávy. Ale to, o čem média dříve informovala, odráží to, čeho jsem osobně v současnosti svědkem.

V médiích se rychle rozšířily snímky z naplněných nemocnic a krematorií. Jaký je nyní stav zdravotnictví v zemi? Jsou ostatní zdravotnické služby dostupné?

Odpověď na tuto otázku omezím na město, ve kterém žiji více než pět let. Ve městě jsou čtyři velké nemocnice, z nichž jedna je vládní a je po celý rok přeplněná, jelikož je tam léčba chudým třídám zaručena zdarma.  Zbytek nemocnic je v běžné dny také často přeplněný. Nicméně rostoucí počty případů nakažených virem během tohoto období zvýšily tlak na nemocnice a donutily vládu vytvořit speciální tábory pro HIV pozitivní. Problém však spočívá v tom, že tábory nejsou plně vybavené jako v nemocnicích.  

Obecně jsou kapacity ve zdravotnictví extrémně vyčerpané a nemocnice nejsou dostatečně schopné účinně pokrýt všechny případy a zdravotnické služby všem. 

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Indie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 47 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy