V Indii každým dnem přibývá rekordní počet případů nákazy koronavirem a počet obětí přesahuje 200 tisíc. EuroZprávy.cz hovořily o vážné epidemické situaci v zemi, kterou způsobuje i nová mutace viru, se studentem mezinárodního práva Abdulrahmanem Subhim, který sice pochází z Jemenu, ale studuje v indickém Aurangábádu, kde právě dokončuje svou disertační práci.
Indie se v současnosti potýká s novou mutací koronaviru a zaznamenává nejvyšší počet nakažených na světě. Můžete nám, prosím, popsat, jaká je tam nyní situace?
Jak víte, Indie je druhou největší zemí na světě z hlediska hustoty populace na světě. Co se týče covidu-19 v Indii, tak je třeba zdůraznit, že země měla úspěšně první vlnu covidu-19 pod kontrolou. Počet případů v předchozím období byl zcela pod kontrolou zdravotnického systému i indické vlády, což způsobila preventivní opatření, která byla v té době přijata včas. Nicméně druhá vlna je mnohem horší.
Čím to podle vás je?
Ke zhoršení stavu přispělo zejména znovuotevření letišť a nedodržování preventivních opatření, která Světová zdravotnická organizace a indická vláda doporučily. To všechno vedlo k rozšíření nové a mnohem horší mutace viru. Příznaky u této varianty se spíše objevují hned poté, co se vir dostane do těla a rychle napadne plíce. Potvrdilo to i mnoho mých kolegů žijících se mnou ve stejném městě, kteří svou zkušenost a průběh příznaků zveřejnili na svých facebookových profilech.
Jak to konkrétně vypadá v Aurangábádu?
Jistě víte, že Indie je jedinou zemí na světě, která se vyznačuje pozoruhodnou rozmanitostí náboženství a sekt. Právě různé nehygienické náboženské rituály významně přispěly k rychlému šíření viru v tomto období. Ze začátku jsem si myslel, že se jedná o zveličování situace. Nicméně když jsem viděl na vlastní oči, jak se spalují těla nakažených na hinduistickém a budhistickém hřbitově poblíž mého bydliště, začal jsem také cítit hrůzu a strach z nového viru.
Ovlivnil současný stav nějak váš studentský život?
Jako doktorand jsem z důvodu nedostupnosti knih a internetu musel psát disertační práci v univerzitní laboratoři určené pro doktorandy. Události po vypuknutí druhé vlny viru to zásadně zkomplikovaly. Navíc moje vedoucí profesorka, která dohlíží na mou disertační práci, byla nakažena virem a kvůli nedostatku specializovaných profesorů v této oblasti nemám jinou možnost než čekat, až se profesorka zcela uzdraví. Tyto komplikace platí pro mě, stejně jako pro ostatní kolegy, zejména pro ty, kteří pracují na čistě praktickém vědeckém výzkumu, který vyžaduje vybavené vědecké laboratoře. Nemáme jinou možnost, než počkat, až se všechno opět otevře.
Jak se v těchto dnech změnil každodenní život v Indii?
My jako studenti žijeme v neustálém strachu a stresu z několika záležitostí. Například pokud si chcete koupit potřebné zásoby, zejména v tomto měsíci (ramadánu – pozn. red.), je důležité jít za úsvitu, abyste se seřadili v dlouhé řadě před supermarketem. Mnoho lidí najednou stojí dlouhou frontu, aby mohli vstoupit do supermarketu, dokud desátá hodina ráno neodbije. Aby toho nebylo málo, indická policie jedná se všemi přísně, po uplynutí doby stanovené pro otevření i za použití násilí. Ceny jsou navíc velmi vysoké. Nemocnice s vámi jednají jako s cizincem. I školní poplatky, které se platí dokonce i při uzavření univerzit, jsou vysoké a nevyhnutelné.
Zaznamenáváte ve společnosti paniku a strach z nové mutace, nebo je situace klidnější než obraz, který se objevuje v médiích?
Je jasné, že se lidé budou bát neznámého. O to více, když jde o smrtící vir. Panika a strach jsou v této situaci samozřejmé, a to zejména při neustálém nárůstu počtu mrtvých. Velká část populace nyní trpí velkým strachem, zejména když slyší zvuky sanitek nebo když se dozví o spalování mrtvol.
Přikračuje stát k přísnějším opatřením? Jsou podle vás nynější restrikce dostačující?
Už jsem se zmínil, že je indická policie velmi přísná vůči lidem, kteří nedodržují pravidla. Lidé mají vymezený čas na nákup svých potřeb. V tento čas se shromažďuje velký počet lidí najednou, což přispívá k rychlejšímu šíření viru v této kritické době. Podle mě by ke snížení rizika nákazy bylo lepší prodloužit otevírací dobu.
Jakým způsobem indická média pokrývají situaci?
Upřímně nesleduji denně zprávy. Ale to, o čem média dříve informovala, odráží to, čeho jsem osobně v současnosti svědkem.
V médiích se rychle rozšířily snímky z naplněných nemocnic a krematorií. Jaký je nyní stav zdravotnictví v zemi? Jsou ostatní zdravotnické služby dostupné?
Odpověď na tuto otázku omezím na město, ve kterém žiji více než pět let. Ve městě jsou čtyři velké nemocnice, z nichž jedna je vládní a je po celý rok přeplněná, jelikož je tam léčba chudým třídám zaručena zdarma. Zbytek nemocnic je v běžné dny také často přeplněný. Nicméně rostoucí počty případů nakažených virem během tohoto období zvýšily tlak na nemocnice a donutily vládu vytvořit speciální tábory pro HIV pozitivní. Problém však spočívá v tom, že tábory nejsou plně vybavené jako v nemocnicích.
Obecně jsou kapacity ve zdravotnictví extrémně vyčerpané a nemocnice nejsou dostatečně schopné účinně pokrýt všechny případy a zdravotnické služby všem.
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Indie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák