ROZHOVOR | Viděl jsem spalovat těla nakažených, většinu populace zachvátil velký strach, popisuje z Indie student práv

V Indii každým dnem přibývá rekordní počet případů nákazy koronavirem a počet obětí přesahuje 200 tisíc. EuroZprávy.cz hovořily o vážné epidemické situaci v zemi, kterou způsobuje i nová mutace viru, se studentem mezinárodního práva Abdulrahmanem Subhim, který sice pochází z Jemenu, ale studuje v indickém Aurangábádu, kde právě dokončuje svou disertační práci.

Indie se v současnosti potýká s novou mutací koronaviru a zaznamenává nejvyšší počet nakažených na světě. Můžete nám, prosím, popsat, jaká je tam nyní situace?

Jak víte, Indie je druhou největší zemí na světě z hlediska hustoty populace na světě. Co se týče covidu-19 v Indii, tak je třeba zdůraznit, že země měla úspěšně první vlnu covidu-19 pod kontrolou. Počet případů v předchozím období byl zcela pod kontrolou zdravotnického systému i indické vlády, což způsobila preventivní opatření, která byla v té době přijata včas. Nicméně druhá vlna je mnohem horší. 

Čím to podle vás je?

Ke zhoršení stavu přispělo zejména znovuotevření letišť a nedodržování preventivních opatření, která Světová zdravotnická organizace a indická vláda doporučily. To všechno vedlo k rozšíření nové a mnohem horší mutace viru. Příznaky u této varianty se spíše objevují hned poté, co se vir dostane do těla a rychle napadne plíce. Potvrdilo to i mnoho mých kolegů žijících se mnou ve stejném městě, kteří svou zkušenost a průběh příznaků zveřejnili na svých facebookových profilech.

Jak to konkrétně vypadá v Aurangábádu?

Jistě víte, že Indie je jedinou zemí na světě, která se vyznačuje pozoruhodnou rozmanitostí náboženství a sekt. Právě různé nehygienické náboženské rituály významně přispěly k rychlému šíření viru v tomto období. Ze začátku jsem si myslel, že se jedná o zveličování situace. Nicméně když jsem viděl na vlastní oči, jak se spalují těla nakažených na hinduistickém a budhistickém hřbitově poblíž mého bydliště, začal jsem také cítit hrůzu a strach z nového viru.

Ovlivnil současný stav nějak váš studentský život?

Jako doktorand jsem z důvodu nedostupnosti knih a internetu musel psát disertační práci v univerzitní laboratoři určené pro doktorandy. Události po vypuknutí druhé vlny viru to zásadně zkomplikovaly. Navíc moje vedoucí profesorka, která dohlíží na mou disertační práci, byla nakažena virem a kvůli nedostatku specializovaných profesorů v této oblasti nemám jinou možnost než čekat, až se profesorka zcela uzdraví. Tyto komplikace platí pro mě, stejně jako pro ostatní kolegy, zejména pro ty, kteří pracují na čistě praktickém vědeckém výzkumu, který vyžaduje vybavené vědecké laboratoře.  Nemáme jinou možnost, než počkat, až se všechno opět otevře. 

Jak se v těchto dnech změnil každodenní život v Indii? 

My jako studenti žijeme v neustálém strachu a stresu z několika záležitostí. Například pokud si chcete koupit potřebné zásoby, zejména v tomto měsíci (ramadánu – pozn. red.), je důležité jít za úsvitu, abyste se seřadili v dlouhé řadě před supermarketem. Mnoho lidí najednou stojí dlouhou frontu, aby mohli vstoupit do supermarketu, dokud desátá hodina ráno neodbije. Aby toho nebylo málo, indická policie jedná se všemi přísně, po uplynutí doby stanovené pro otevření i za použití násilí. Ceny jsou navíc velmi vysoké. Nemocnice s vámi jednají jako s cizincem. I školní poplatky, které se platí dokonce i při uzavření univerzit, jsou vysoké a nevyhnutelné.

Zaznamenáváte ve společnosti paniku a strach z nové mutace, nebo je situace klidnější než obraz, který se objevuje v médiích?

Je jasné, že se lidé budou bát neznámého. O to více, když jde o smrtící vir. Panika a strach jsou v této situaci samozřejmé, a to zejména při neustálém nárůstu počtu mrtvých. Velká část populace nyní trpí velkým strachem, zejména když slyší zvuky sanitek nebo když se dozví o spalování mrtvol.

Přikračuje stát k přísnějším opatřením? Jsou podle vás nynější restrikce dostačující?

Už jsem se zmínil, že je indická policie velmi přísná vůči lidem, kteří nedodržují pravidla. Lidé mají vymezený čas na nákup svých potřeb. V tento čas se shromažďuje velký počet lidí najednou, což přispívá k rychlejšímu šíření viru v této kritické době. Podle mě by ke snížení rizika nákazy bylo lepší prodloužit otevírací dobu.

Jakým způsobem indická média pokrývají situaci?

Upřímně nesleduji denně zprávy. Ale to, o čem média dříve informovala, odráží to, čeho jsem osobně v současnosti svědkem.

V médiích se rychle rozšířily snímky z naplněných nemocnic a krematorií. Jaký je nyní stav zdravotnictví v zemi? Jsou ostatní zdravotnické služby dostupné?

Odpověď na tuto otázku omezím na město, ve kterém žiji více než pět let. Ve městě jsou čtyři velké nemocnice, z nichž jedna je vládní a je po celý rok přeplněná, jelikož je tam léčba chudým třídám zaručena zdarma.  Zbytek nemocnic je v běžné dny také často přeplněný. Nicméně rostoucí počty případů nakažených virem během tohoto období zvýšily tlak na nemocnice a donutily vládu vytvořit speciální tábory pro HIV pozitivní. Problém však spočívá v tom, že tábory nejsou plně vybavené jako v nemocnicích.  

Obecně jsou kapacity ve zdravotnictví extrémně vyčerpané a nemocnice nejsou dostatečně schopné účinně pokrýt všechny případy a zdravotnické služby všem. 

Související

Boris Jelcin Rozhovor

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   
Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

rozhovor Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Indie

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy