KOMENTÁŘ | Tenistka Navrátilová před 35 lety probudila u národa odpor k bolševické moci a dodala mu statečnost

Uštědřila virtuální facku komunistickému režimu. Legendární tenistka Martina Navrátilová na den přesně přes pětatřiceti lety při Poháru federace znemožnila na pražské Štvanici totalitní diktaturu. Emigrantka s americkým občanstvím totiž tehdy probudila u československého národa odpor i vzdor k bolševické moci. Bývalá světová jednička pobláznila fanoušky, kteří proti domácím přáli zámořské reprezentantce. Rodačka z Řevnic tak 27. července 1986 vyhrála nejen na kurtu, ale hlavně morálně. Lidé na ni nezapomněli, naopak byla pro ně symbolem statečnosti v boji proti tyranům.

Neustále ji hanili a očerňovali. Komunističtí papaláši nemohli tenistce Martině Navrátilové odpustit její emigraci do USA z roku 1975. Úspěchy československé rodačky se tak dokonce ani neobjevovaly ve výsledkových servisech na tehdejších sportovních stránkách. Proto totalitní diktatura byla plná nenávisti, když v té době už třináctinásobná grandslamová šampiónka měla přiletět jedenáct let po jejím útěku na svobodu do Prahy, a to na Pohár federace v roce 1986.

Strojvůdci u kurtu brzdili, přeřeknutí vyvolalo bouři nadšení

Finálový turnaj se tehdy hrál na Štvanici vyřazovacím systémem, a to každý den jedno kolo. Československé družstvo, jehož největší hvězdou byla Hana Mandlíková, postupně vyřadilo Řecko, Švýcarsko, Austrálii, Argentinu, aby v cestě o celkový triumf vyzvaly domácí hráčky právě Američanky. Jejich sestava představovala v té době naprostý tenisový dream team. Kromě Navrátilové v metropoli zářila i  Chris Evertová Lloydová, držitelka 18 grandslamů. Ve čtyřhře navíc Navrátilová tvořila prakticky nepřekonatelný pár s Pam Shriverovou, s níž vyhrála 21 grandslamů. Shriverová, ale oslňovala i v dvouhře a v době konání finále figurovala na 6. místě žebříčku WTA.

Kvůli komunistické ideologii ale dostaly tuzemské reprezentantky dalšího soupeře, a to ve formě vlastního publika. Diváci od začátku fandili celku, v němž hrála Martina Navrátilová. Už při jejím příchodu štvanické tribuny málem spadly nadšením, což bolševičtí pohlaváři nesli velmi nelibě. Vždyť šéfredaktoři jednotlivých redakcí dostali přesné instrukce, jak o emigrantce během pobytu referovat. Pokyn zněl: naprosto ji ignorovat. Individuální rozhovory s ní byly nepřípustné, žurnalisté mohli na tiskové konferenci položit dotazy, které byly předem schválené.

Bývalé Rudé Právo sice finálovému zápasu tehdy věnovalo celou stránku, ale o Navrátilové na ní nebyla ani zmínka. Její jméno i profil chyběly v oficiálním průvodci. Až tak daleko šla nenávist k jedné z nejlepších světových hráček. Zkostnatělý aparát, který měl před sebou už jen přes tři roky života či spíše agónie, dělal maximum, aby se návrat americké hvězdy s československými kořeny nestal středem pozornosti v socialistické šedi, kde v té době byly hlavním tématem zemědělské žně.

Lidskou mysl však kádři naštěstí ovládnout nedokázali. Pozdější vítězka osmnácti grandslamových titulů představovala pro lidi vzdor i odpor k nenáviděné totalitní moci. Navrátilová byla synonymem svobody a dobra, které se nebálo postavit říši zla. Její statečnost byla inspirující. Devatenáctileté dívce se v roce 1975 nelíbilo, že ji komunisté nepouštěli na turnaje do USA, tak přeletěla železnou oponu a vyrazila za svým snem. V červenci roku 1986 se stala miláčkem národa, který ještě trpěl v nelítostných bolševických okovech. Dokonce i strojvedoucí své lokomotivy u stadionu přibržďovali, aby mohli na chvíli spatřit legendu na kurtu.

K protirežimní atmosféře tehdy přispěl ještě hlavní rozhodčí Peter Čáp, jenž letos v dubnu zemřel, když při představování soupeřek Hany Mandlíkové a Martiny Navrátilové řekl: „Po mojí levé straně je Miss Martina Navrátilová, Českosloven... Tedy ze Spojených států.“ I když se opravil, Štvanice v přímém přenosu Československé televize bouřila. V hledišti zavládla svoboda, mocipáni málem omdlévali vzteky. Fanoušci si z jejich příkazu, že se nemají v souvislosti s Navrátilovou nikterak projevovat, vůbec nic nedělali. Komunisté si sudího pak měli pozvat na kobereček, vážnější potrestání však Čápa minulo, o čemž svědčilo, že držitel takzvaného Stříbrného odznaku (druhá nejvyšší možná kategorie pro umpirové sudí) se rozhodování věnoval dál i po přeřeknutí.

Domácí Mandlíková plakala, Štrougal znechuceně odešel

Hana Mandlíková, vítězka Australian Open, French Open i US Open, nemohla pochopit, jak plné tribuny fandí její soupeřce. Po prohře 5:7 a 1:6 se rozplakala a neutišil ji ani fakt, že lidé proti ní nic nemají, ale dávali najevo nenávist vůči zrůdné ideologii. A proto tolik přáli rivalce. Čechoslováci tak paradoxně projevili větší vlastenectví, než kdyby fandili svým krajankám.

Martina Navrátilová po celkovém triumfu USA v poměru 3:0 šokovala Štvanici nejen skvělými údery. Při slavnostní řeči 27. července 1986  totiž přednesla nesmrtelný proslov: „Já jsem nečekala, že mě takhle přivítáte. Chtěla bych vám od srdce poděkovat a doufám, že nebude trvat dalších jedenáct let, než sem zase přijedu hrát tenis.“ Hlediště dlouho aplaudovalo, Navrátilová byla viditelně dojatá a i její americké spoluhráčky pochopily, jak velký okamžik právě v rodné totalitní zemi prožívá. Vzbouření národa už nesledoval na tribuně tehdejší premiér ČSSR Lubomír Štrougal, který znechuceně odešel do zákulisí. Řeč nevysílala už ani televize, přesto se v archivu dochoval její záznam.

Hráčka, která byla 332 týdnů světovou jedničkou, plakala štěstím i o tři roky později. V USA bedlivě sledovala, jak se v Československu při Sametové revoluci v roce 1989 bortí komunismus. Záhy do své vlasti přiletěla a zalitovala, že převrat nepřišel o deset let dříve. Kdyby se tak stalo, pak by nikdy nežádala o americké občanství, které obdržela v roce 1981. Při svých návštěvách se vždy hlásila k prezidentu Václavu Havlovi. Doma ji vždy vítala maminka Jana, která nikdy neopomněla zdůraznit, jak nenávidí komunisty, kteří ji oddělili od její dcery. S dojetím vzpomínala, že když chtěla dceru vidět hrát například finále Wimbledonu, musela cestovat ke známým do Plzně, kde se dal chytit signál německé televize, která klání vysílala. A vzápětí dodala, jak jí bylo líto, že u úspěchů svého potomka nemohla být osobně.

Tenistka, která ve dvouhře získala celkově 167 titulů, čímž vytvořila rekord okruhu WTA, se hrdě k vlasti hlásí i nyní. Nikdy nezapomíná na své kořeny. Sršela euforií, když letos v Paříži mohla předávat vítěznou trofej na French Open Barboře Krejčíkové. Mateřsky ji dokonce poradila, že si při slavnostním ceremoniálu může sundat ochranu dýchacích cest. Dojemné rovněž bylo, jak nedávno ve finále Wimbledonu, v němž hrála Karolína Plíšková, doslova pobláznila další americkou legendu Billie Jean Kingovou a při každém vítězném míčku rodačky z Loun obě výskaly radostí do televizních kamer.

Navždy však Martina Navrátilová zůstane spjata s Pohárem federace z roku 1986, kdy lidem dodala v boji s diktaturou odvahu i statečnost a fanoušci se najednou nebáli projevit odpor proti bolševickým tyranům. Tehdy v létě roku 1986 se jí povedla dokonalá odveta směrem ke komunistům, kteří neustále špinili její jméno. Mocipáni najednou zjistili, že ani ideologie není všemocná. Svoboda si prostě poradí s každou překážkou. Martina Navrátilová tehdy svou přítomností rozsvítila dekadentní socialistické Československo. Přesně před pětatřiceti lety tak zaznamenala své největší vítězství ve své bohaté kariéře, které se paradoxně nezrodilo na tenisovém kurtu.

Související

Ivo Lukačovič Komentář

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

komentář Martina Navrátilová Komunismus Lubomír Štrougal komunisté tenis

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 3 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 5 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 8 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nesmíme vykročit na cestu politického násilí, prohlásil Biden v projevu. Násilí podle něj do USA nepatří

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy