El Niño neovlivňuje současné extrémní počasí, vysvětlil klimatolog Tolasz pro EZ. Projevit se může za dlouho

EuroZprávy.cz začátkem června informovaly o nastupujícím jevu El Niňo. Na jeho příchod upozornila Organizace spojených národů i Světová meteorologická organizace. Pro podrobnější vysvětlení celého jevu se EuroZprávy.cz obrátily na klimatologa Radima Tolasze z Českého hydrometeorologického úřadu. Ten zdůraznil, že současné extrémní teploty nejsou důsledkem tohoto jevu, nýbrž nezvykle vysoká teplota světových vod na severu.

Klimatolog vysvětlil, co to vůbec El Niño je. „Jedná se o klimatický jev velkého měřítka vyskytující se v oblasti Tichého oceánu na jižní polokouli. Je to zcela přirozeně vyskytující se jev, cyklicky přicházející v několikaletých cyklech,“ nastínil.

Vysvětlil, že jde o součást takzvané Jižní oscilace, která má tři stavy – El Niño, La Niña a neutrální stav. „V neutrálním období vytlačuje na jižní polokouli severovýchodní pasátové proudění teplou vodu od pobřeží Jižní Ameriky západním směrem a na její místo vystupuje chladnější voda z hloubky oceánu,“ pokračoval.

„Pokud pasátové proudění oslaví, tak teplá voda zůstává u pobřeží Jižní Ameriky, kde je potom zpravidla od září do listopadu vlhké a deštivé počasí,“ doplnil s tím, že díky tomuto vývoji můžeme pozorovat suché a horké počasí v oblasti jihovýchodní Asie, Oceánie a Austrálie. „K zeslabování pasátu dochází v těchto měsících a Jižní oscilace se tak dostává do fáze El Niño.“

Tolasz potvrdil, že může způsobovat i přírodní katastrofy. „Samozřejmě, pokud při popisu El Niño fáze Jižní oscilace uvedeme, že na západním pobřeží Jižní Ameriky bude deštivě počasí, mohou se tam vyskytovat i významné povodně, naopak v Austrálii bývají v těchto obdobích extrémní sucha, která zvyšují rizika výskytu přírodních požárů. Tyto události pak označujeme jako přírodní katastrofy.“

Vliv na Českou republiku má El Niño jen statistický. „Jak jsem uvedl, tak se jedná o jev vyskytující se na jižní polokouli v Tichomoří. Pokud je však jeho intenzita vysoká, může až o několik desetin stupňů Celsia zvýšit dokonce i globální průměrnou teplotu, a to zaznamenáme i u nás,“ podotkl klimatolog.

Na vliv El Niña na rostoucí globální průměry teplot se ale můžeme odvolávat až později, nyní je to podle Tolasze předčasné. „Aktuální fáze El Niño je na svém začátku, jeho vliv bude patrný až v dalších měsících a letech,“ přiblížil.

„Extrémní teploty, které jsou v těchto týdnech zaznamenávány na různých místech severní polokoule, mají souvislost hlavně s teplotou severních moří a oceánů, která je nezvykle vysoká už od února tohoto roku. S tím nemá El Niño nic společného, naopak, můžeme očekávat ovlivnění samotného nástupu El Niño, protože je vyšší teplota i v oblastech, kde vzniká pasátové proudění,“ shrnul.

Podle zkušeností z minulosti trvá fáze Jižní oscilace pět až sedm let. „Ale změny v klimatickém systému nám ukazují, že minulost už neplatí – dnes se na mnoha místech a v mnoha sezónních jevech chová jinak,“ poznamenal.

Klimatolog ČHMÚ řekl, že by se nedivil, kdyby tato fáze trvala jen dva nebo i deset let. „Na předpověď trvání El Niño je příliš brzo, to je jako se v létě ptát, jestli bude u nás na Vánoce sníh. Uvidíme,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

Počasí El Niňo Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 9 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy