Jak zastavit změny počasí? EU má plán pro globální klimatickou konferenci COP29

Země a organizace z celého světa už se připravují na globální klimatickou konferenci COP29. Ta se bude konat od 11. do 22. listopadu v ázerbájdžánské metropoli Baku. Evropská unie už má jasný plán pro svou agendu: tlačit na rozvíjející se ekonomiky, aby do záchrany klimatu investovaly více peněz. 

Evropská unie plánuje na globálních jednáních v Baku vyvíjet tlak na rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína, aby přispěly na financování opatření v oblasti klimatu v rozvojových zemích. Informoval o tom prestižní server Politico.

Současný příslib financování musí být už letos nahrazen úplně novým, protože jeho platnost končí příští rok. V současné době hradí 100 miliard dolarů ročně země, které byly v rámci smlouvy OSN o klimatu (oficiálně Kjótský protokol) klasifikovány jako průmyslové v roce 1992.

EU je současně největším přispěvatelem. Přeje si však, aby se na podpoře tohoto příslibu podílely země, které v posledních třech desetiletích zbohatly. „Takové rozšíření příspěvků poskytuje příležitost zvýšit finanční prostředky na podporu nejzranitelnějších zemí a komunit a odráží silnou globální solidaritu vůči nim. V této souvislosti EU vyzývá všechny země podle jejich finančních možností, včetně rozvíjejících se ekonomik, aby přispěly k novému cíli,“ uvádí se v unijním dokumentu, který má k dispozici server Politico.

Toto prohlášení sice nejmenuje žádnou konkrétní zemi, ale unijní diplomaté a politici hodlají dále tlačit na Peking, aby se zapojil hlouběji. Čína je jedním z největších globálních znečišťovatelů; jako druhá největší ekonomika světa se podílí na emisích skleníkových plynů úplně nejvíce.

Evropští diplomaté navíc míní, že je třeba „překonat zastaralé rozlišování mezi bohatými a chudými“ zeměmi. Nejde jen o Čínu; poměrně málo se na iniciativách mezinárodního společenství podílejí například země Perského zálivu, které těžbou ropy a jiných nerostných surovin do globálního klimatu výrazně zasahují.

EU si nedělá iluze o tom, že by prostředky šly z národních rozpočtu. Podle unijních úředníků „největší podíl na požadovaných investicích do rozvoje s nízkými emisemi, účinně využívajícího zdroje a odolného vůči klimatu, budou muset mít soukromé investice“.

Ministři financí se o finanční části dohodnout na zasedání v rámci Rady EU dne 8. října. Konečnou pozici pro COP29 podepíšou ministři životního prostředí o týden dříve.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Počasí

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 34 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

před 5 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

před 8 hodinami

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001.

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kim Čong-un ohlásil posílení jaderných kapacit. Nelíbí se mu alianční svazky USA s Jižní Koreou a Japonskem

Kim Čong-un při pondělním projevu pohrozil posílením jaderného arsenálu a připraveností na válku se Spojenými státy. Pchjongjang se podle expertů rychle blíží k získání balistických raket dlouhého doletu, které budou schopné zasáhnout americké území. Soul a Tokio už v přímém ohrožení jsou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy