Západní Evropa se peče. V sousedním Německu bylo 42,6 stupně

V západní Evropě dnes vyvrcholila už druhá letošní vlna extrémních veder, historické teplotní rekordy padly hned ve třech zemích. Vůbec nejvyšší teplotu zaznamenali němečtí meteorologové v Lingenu na severozápadě země, kde dnes po 17:00 teploměry ukázaly 42,6 stupně Celsia, uvedla agentura DPA. Rekordy padly i v severomořských státech Belgii, kde se teplota vyšplhala na 40,6 stupně Celsia, a v Nizozemsku, kde dosáhla 40,4 stupně Celsia a poprvé překročila hranici 40 stupňů. Sedmdesát let starý teplotní rekord byl pokořen i v Paříži, kde meteorologové odpoledne naměřili 42,6 stupně.

Na řadě míst extrémně vysoké teploty způsobily problémy v dopravě. Letiště v Hannoveru například po celý den posílalo na přistávací dráhy kropicí vozy, aby zabránilo vzniku prasklin na povrchu. Na některých německých dálnicích platí omezení rychlosti, které má zabránit nehodám v případě, kdy se vozovka vinou vedra zvlní nebo popraská. Jaderná elektrárna v Grohnde v Dolním Sasku oznámila, že kvůli vzrůstající teplotě vody v řece Vezera zahájí v pátek odstávku, která potrvá zřejmě do neděle.

Komplikace v železniční dopravě dnes nastaly i v Británii, která zažila druhý nejteplejší den v historii, když teplota na londýnském letišti Heathrow dosáhla 37,9 stupně Celsia. Tento údaj je zároveň rekordem pro červenec. Řada vlaků měla kvůli horkem deformovaným kolejím zpoždění a některé spoje byly zrušeny úplně. Místní meteorologové varovali před bouřkami po vedrech a místními záplavami, uvedl server televize Sky News.

Francouzsko-belgická společnost Thalys, která provozuje stejnojmenné rychlovlaky, na twitteru oznámila, že kvůli "vážným potížím na železnici způsobeným mimořádným počasím" přestává prodávat jízdenky na veškeré spoje mezi Belgií, Německem, Francií a Nizozemskem.

Already HOT in the UK, France, BeNeLux, Germany! France already pushing to 41 °C, up to 39 °C in Belgium, 38 °C in the Netherlands, 39 °C in NW Germany and up to 36 °C in the UK! All time maximum temperature records are expected to be broken in many places today!Maps: @Meteociel pic.twitter.com/uyhOvXzWBq

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 25, 2019

Německo zaznamenalo podle výsledků předběžných měření nový rekord už druhý den po sobě. Středeční hodnotu 40,5 stupně z Geilenkirchenu překonala ve 14:20 teplota na měřící stanici v Bonnu, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 40,6 stupně. Už v 15:50 SELČ ale v Lingenu naměřili 41,6 stupně Celsia, uvedl mluvčí Německé meteorologické služby Andreas Friedrich. Teplota pak v Lingenu dále stoupala až na 42,6 stupně v 17:00. Jedná se však stále o průběžný výsledek předběžných měření.

Německá média poznamenala, že Němci se při současných teplotách mohou jezdit zchladit například do Středomoří nebo do Egypta, kde dnes bylo "jen" kolem 35 stupňů. V Aténách nebo na Ibize bylo v poledne kolem 30 stupňů a Lisabonu dokonce jen kolem 26.

V Nizozemsku teploty poprvé vyšplhaly nad 40 stupňů Celsia, uvedl místní meteorologický úřad KNMI. Na jihu země bylo naměřeno 40,4 stupně Celsia, čímž padl národní rekord ze středy, kdy teplota dosáhla 39,3 stupně Celsia. KNMI dříve uvedl, že na východě země bylo naměřeno dokonce 41,7 stupně. Tento údaj ale podle něj musí meteorologové ještě prověřit, neboť teplota v místě vzrostla "neuvěřitelně rychle" během několika minut.

V Paříži v 16:32 padl 70 let starý teplotní rekord, když se teplota vyšplhala na 42,6 stupně Celsia. Francouzská metropole tak podle deníku Le Parisien předstihla Lisabon, Tiranu nebo Bukurešť.

Související

Více souvisejících

Počasí Paříž Teplotní rekordy Léto Nizozemí Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy