Počasí v Evropě se po bouři Sabine pomalu uklidňuje, varování před bouřkami trvá

Ve většině Evropy se počasí ve srovnání s pondělím uklidňuje, varování před dozvuky mohutné bouře nazývané Sabine či Ciara ale trvá. Déšť provázený silným větrem dnes hlásí severovýchod i jihovýchod Německa, rakouští meteorologové varují před větrem na horách. Výstraha před bouřkami a záplavami dál platí na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili.

Bouře, která se v neděli a v pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně deset lidských životů.

V Německu v noci na dnešek hasiči vyjížděli k popadaným stromům zejména na jihu. U Freiburgu a na bavorských hranicích s Českem a Rakouskem jsou kvůli tomu uzavřeny některé silnice. Celkově je dnes ale podle agentury DPA situace v Německu ve srovnání s pondělím výrazně klidnější. Provoz na železnici by se měl vrátit do normálního stavu, ojedinělé problémy kvůli vyvráceným stromům se ovšem podle mluvčího německých drah nedají vyloučit.

Podle německých meteorologů bude bouřlivé počasí panovat i v několika příštích dnech, vítr ale již nebude dosahovat takové rychlosti jako ten, který doprovázel bouři Sabine. Na pobřeží Severního moře nicméně musí lidé dál počítat s nebezpečím záplav, na další povodně ze vzedmutých vod Labe se připravují v Hamburku.

I v Rakousku dnes čekají dozvuky bouře Sabine. Rychlost větru na horách by podle meteorologů mohla dosáhnout až 150 kilometrů za hodinu. Silný vítr předpokládají především v Horních a Dolních Rakousech, které hraničí s jižními Čechami a jižní Moravou. Několik silnic je kvůli popadaným stromům stále uzavřeno v rakouské části Podyjí. Nejsilněji má dnes vítr vát na severní straně alpských vrcholů, extrémní stupeň nebezpečí meteorologové vyhlásili pro sever Vorarlberska a Tyrolska.

Destructive winds in Rohrbach, Austria today. Wait for it in the second part of the video. WOW! Video by Melanie Kuschl. pic.twitter.com/ZGMwXGgo2F

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) February 10, 2020

Počasí se oproti pondělí uklidnilo i ve Francii. Oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování už platí jen na severozápadním pobřeží země, které mohou postihnout záplavy, a na severu Korsiky. Na středomořském ostrově dnes dopoledne naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu, postupně bude ale slábnout. Omezena je kvůli němu lodní i letecká doprava. Silný vítr na severu ostrova rozšířil lesní požár.

Také ve Francii se doprava na železnici a na silnicích vrací k běžnému stavu. Podle mluvčího železnic SNCF je provoz omezen jen na několika málo místech, například v Normandii. Žádné zpoždění kvůli bouře zvané ve Francii Ciara nehlásí už ani letecká doprava. Pracovníci energetických společností postupně obnovují dodávky elektřiny.

V Británii dál platí varování před silným větrem a sněhem v Severním Irsku, Skotsku a na severozápadě Anglie. "Bouře Ciara je pryč, ale je stále větrno. Dál platí varování před sněhem a mrznutím a to v závislosti na tom, kde se nacházíte," řekla stanici Sky News Bonnie Diamondová z britského meteorologického úřadu.

V regionu Tridentsko-Horní Adiže na severovýchodě Itálie dnes kolem poledne zaznamenali kvůli poškozeným drátům dva rozsáhlé výpadky proudu. Podle dodavatelské společnosti Edyna bylo postiženo 150.000 až 200.000 odběratelů. Většinou se ale již podařilo dodávky proudu obnovit.

Počasí se uklidnilo také ve střední Evropě. V Polsku před bouří a větrem meteorologové dnes podle serveru TVN24 varují už jen u hranic s Českem a Slovenskem. Kvůli silnému větru nejezdí některé vleky v polské části Tater, kde si v pondělí bouře vyžádala tři lidské životy.

Hailstorm in Zgierz, Poland yesterday, Feb 10th. Thanks to Jarosław Turała for the report - posted with permission. pic.twitter.com/1cB7rzjkMO

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) February 11, 2020

Na Slovensku nejsou hlášeny po pondělní bouři žádné větší škody. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Slovenští meteorologové vyhlásili na dnešek nižší výstrahy, než jaké platily v pondělí.

Česko se dnes druhým dnem potýká s mohutným větrem, který ovšem není tak silný jako v pondělí. Stále ale působí problémy v dopravě a v dodávkách elektřiny. Komplikace se týkají zejména jižních a středních Čech.

Kromě tří mrtvých v Polsku si bouře už v pondělí vyžádala po jedné oběti ve Švédsku, Slovinsku, Británii, Itálii, Německu a Česku. Desátou oběť dnes ohlásilo Švýcarsko, kde zahynul řidič při nehodě způsobené větrem.

Související

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

Lesy ČR sčítají škody. Vichřice Sabine a Julie zasáhly 1,3 miliony kubíků dříví

Vichřice, které se přehnaly před dvěma týdny a na přelomu minulého a tohoto týdne přes Českou republiku, zasáhly v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) více než 1,3 miliony metrů krychlových dříví. Nejvíce stromů zlomily nebo vyvrátily na jihu Čech a na Vysočině. LČR odhadují škodu na 350 až 400 milionů korun, sdělili dnes ČTK zástupci LČR.
Následky orkánu Sabine

Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha

Silný vítr zasáhne Česko také od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít v nárazech rychlost až 90 km/h, v dalších regionech nárazy dosáhnou 70 km/h. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celou ČR. V posledních dvou týdnech je to už několikáté varování před silným větrem.

Více souvisejících

orkán Sabine (únor 2020) Počasí evropa Německo Rakousko Francie Velká Británie Vichřice Bouřky Povodně

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 1 hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 8 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem

Německý zdravotnický sektor čelí největšímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků, což má zásadní dopad na efektivitu a dostupnost zdravotní péče. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy