Rapidní změny počasí nechávají Evropu chladnou. Státy své klimatické plány nedodaly

Jen čtyři země Evropské unie předložily své dlouhodobé klimatické a energetické plány včas, jak v pondělí informovala Evropská komise (EK), která apelovala na členské státy, aby splnily své povinnosti. O této situaci informoval portál Euractiv.com.

Členské země EU měly podle právních předpisů povinnost předložit své národní energetické a klimatické plány do roku 2030 (NECP) do 30. června. Tyto plány jsou klíčové pro hodnocení toho, zda Unie dosahuje svých klimatických cílů.

Navzdory tomuto termínu "jsme obdrželi pouze čtyři plány," uvedl v pondělí mluvčí EK. Včas je doručily pouze Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Dánsko, které společně představují osm procent emisí v rámci bloku.

"Komise důrazně vyzývá všechny ostatní členské státy, aby své plány předložily co nejdříve," uvedl mluvčí a dodal, že zaslání plánů do Bruselu je "zákonnou povinností" zemí EU.

EK však neplánuje okamžitě podniknout právní kroky proti těmto zemím u Soudního dvora EU za porušení nařízení o řízení energetické unie a opatření v oblasti klimatu.

Jako první krok plánuje EK tuto otázku naléhavě projednat na neformálních setkáních ministrů životního prostředí a energetiky, která se uskuteční tento měsíc.

Úplný přehled klimatických plánů je pro Komisi klíčový, aby mohla posoudit, zda je EU na dobré cestě k dosažení svých klimatických cílů, a aby poskytla podnikům větší jistotu v oblasti investic.

I technická jednání, která probíhala v sídle Konvence OSN o klimatu v Bonnu, skončila koncem června bez dosažení významného pokroku. Podle serveru CNN to uvedl výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu Simon Stiell. Konstatoval, že před listopadovým klimatickým summitem COP29 v Baku zůstává mnoho nevyřešených problémů.

Setkání v Bonnu, která jsou považována za klíčová pro pokrok v klimatické agendě, nepřinesla očekávané výsledky. Stiell poznamenal, že téma přechodu od fosilních paliv, projednávané v prosinci loňského roku v Dubaji, vyvolalo mnoho napětí a nedůvěry a na těchto jednáních nebylo řešeno.

Hlavní téma financování klimatických opatření se také nepodařilo vyřešit. Státy se neshodly na tom, jak by bohaté země měly financovat čistou energii a opatření na přizpůsobení se změně klimatu v rozvojových zemích.

Stávajícího cíle, tedy 100 miliard dolarů ročně na financování opatření v oblasti změny klimatu, má být dosažen do roku 2025 a nový cíl má být dohodnut na COP29 v Ázerbájdžánu.

Delegáti v Bonnu nedospěli ke shodě ohledně částky, kdo by měl platit a kdo přijímat, ani jakou formu by měly peníze mít. Stiell zdůraznil, že delegáti budou muset předložit "jasné možnosti a věcný rámec návrhu rozhodnutí", aby vlády mohly uzavřít dohodu v listopadu v Baku.

Úspěch na COP29 podle Stiella závisí na ochotě vážně se zaměřit na překonávání rozdílů a nespoléhat se na politické řešení na poslední chvíli.

"Čeká nás velmi strmý kopec, pokud chceme dosáhnout ambiciózních výsledků," řekl Stiell, když komentoval výsledky konference v Bonnu. Uvedl, že i subjekty mimo proces OSN o klimatu by mohly přispět k dosažení konsensu a pokroku ve sporných bodech. Apeloval na lídry zemí G7, aby k problematice přistoupili aktivně, protože "nyní není čas na usínání na vavřínech".

Odhaduje se, že rozvojové země, s výjimkou Číny, budou do roku 2030 potřebovat více než dva biliony dolarů ročně, aby se vyrovnaly se změnou klimatu.

Některé bohaté země chtějí, aby za klimatické iniciativy platily i silné rozvíjející se trhy, jako je Čína, zatímco rozvojové státy prosazují, aby další peněžní závazky obsahovaly více grantů a méně půjček.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Monika Brausenbauch Meislová

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí pro prodloužený víkend: Žhavá sobota, pak se ochladí

Děti mají volno už od poslední červnové soboty, ale dospělí vyhlížejí páteční den volna navíc. Zvlášť když počasí nemá být vůbec špatné. Už v pátek bude tepleji než v předchozím průběhu týdne, teploty dosáhnou maxima v sobotu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR.

Vláda rozhodla o změnách pravidel zaměstnávání vybraných osob

Upravit a zpřehlednit podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením či znevýhodněním na chráněném trhu práce je cílem novely zákona o zaměstnanosti a souvisejících zákonů, jejíž návrh projednala vláda na středečním jednání. Zabývala se také návrhem novely zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. 

včera

Starmer, nebo Sunak? The Sun podpořil jednoho z lídrů, průzkumy mluví jasně

Britové zítra rozhodnou o novém složení parlamentu, přičemž mnozí z nich mohou dát i na doporučení ze strany médií. Bulvární deník The Sun poprvé od roku 2005 vyjádřil podporu labouristům, upozornila BBC. Nynější nejsilnější opoziční strana je jasným favoritem voleb, tuto pozici potvrdil i nejnovější průzkum agentury YouGov. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy