Jen čtyři země Evropské unie předložily své dlouhodobé klimatické a energetické plány včas, jak v pondělí informovala Evropská komise (EK), která apelovala na členské státy, aby splnily své povinnosti. O této situaci informoval portál Euractiv.com.
Členské země EU měly podle právních předpisů povinnost předložit své národní energetické a klimatické plány do roku 2030 (NECP) do 30. června. Tyto plány jsou klíčové pro hodnocení toho, zda Unie dosahuje svých klimatických cílů.
Navzdory tomuto termínu "jsme obdrželi pouze čtyři plány," uvedl v pondělí mluvčí EK. Včas je doručily pouze Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Dánsko, které společně představují osm procent emisí v rámci bloku.
"Komise důrazně vyzývá všechny ostatní členské státy, aby své plány předložily co nejdříve," uvedl mluvčí a dodal, že zaslání plánů do Bruselu je "zákonnou povinností" zemí EU.
EK však neplánuje okamžitě podniknout právní kroky proti těmto zemím u Soudního dvora EU za porušení nařízení o řízení energetické unie a opatření v oblasti klimatu.
Jako první krok plánuje EK tuto otázku naléhavě projednat na neformálních setkáních ministrů životního prostředí a energetiky, která se uskuteční tento měsíc.
Úplný přehled klimatických plánů je pro Komisi klíčový, aby mohla posoudit, zda je EU na dobré cestě k dosažení svých klimatických cílů, a aby poskytla podnikům větší jistotu v oblasti investic.
I technická jednání, která probíhala v sídle Konvence OSN o klimatu v Bonnu, skončila koncem června bez dosažení významného pokroku. Podle serveru CNN to uvedl výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu Simon Stiell. Konstatoval, že před listopadovým klimatickým summitem COP29 v Baku zůstává mnoho nevyřešených problémů.
Setkání v Bonnu, která jsou považována za klíčová pro pokrok v klimatické agendě, nepřinesla očekávané výsledky. Stiell poznamenal, že téma přechodu od fosilních paliv, projednávané v prosinci loňského roku v Dubaji, vyvolalo mnoho napětí a nedůvěry a na těchto jednáních nebylo řešeno.
Hlavní téma financování klimatických opatření se také nepodařilo vyřešit. Státy se neshodly na tom, jak by bohaté země měly financovat čistou energii a opatření na přizpůsobení se změně klimatu v rozvojových zemích.
Stávajícího cíle, tedy 100 miliard dolarů ročně na financování opatření v oblasti změny klimatu, má být dosažen do roku 2025 a nový cíl má být dohodnut na COP29 v Ázerbájdžánu.
Delegáti v Bonnu nedospěli ke shodě ohledně částky, kdo by měl platit a kdo přijímat, ani jakou formu by měly peníze mít. Stiell zdůraznil, že delegáti budou muset předložit "jasné možnosti a věcný rámec návrhu rozhodnutí", aby vlády mohly uzavřít dohodu v listopadu v Baku.
Úspěch na COP29 podle Stiella závisí na ochotě vážně se zaměřit na překonávání rozdílů a nespoléhat se na politické řešení na poslední chvíli.
"Čeká nás velmi strmý kopec, pokud chceme dosáhnout ambiciózních výsledků," řekl Stiell, když komentoval výsledky konference v Bonnu. Uvedl, že i subjekty mimo proces OSN o klimatu by mohly přispět k dosažení konsensu a pokroku ve sporných bodech. Apeloval na lídry zemí G7, aby k problematice přistoupili aktivně, protože "nyní není čas na usínání na vavřínech".
Odhaduje se, že rozvojové země, s výjimkou Číny, budou do roku 2030 potřebovat více než dva biliony dolarů ročně, aby se vyrovnaly se změnou klimatu.
Některé bohaté země chtějí, aby za klimatické iniciativy platily i silné rozvíjející se trhy, jako je Čína, zatímco rozvojové státy prosazují, aby další peněžní závazky obsahovaly více grantů a méně půjček.
Související
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
Boj s počasím není ztracený: Sedm klimatických úspěchů roku 2024, o kterých jste netušili
Klimatické změny , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě