ROZHOVOR | Bachmut lze obnovit, na Ukrajině budou ale vznikat spíše nová města, říká Kopečný

Vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný poskytl pro EuroZprávy.cz exkluzivní rozhovor z ukrajinského Lvova o probíhajícím procesu uchycování českých firem ve válkou zmítané zemi. Problémem českých firem je to, že často nemají zkušenost s pohybem ve veřejných zakázkách vypsaných v mezinárodních organizacích. Nyní však mají možnost se uchytit. „Nechci naši úlohu v celkové obnově Ukrajiny podceňovat, ale pro naši ekonomiku bude velkým úspěchem i když se toho budeme účastnit o řád méně, než americké nebo německé firmy,“ popisuje Kopečný v rozhovoru.

Máte přehled o tom, kolik obnova zničeného území může stát?

Odhady ze strany mezinárodních finančních institucí se pohybují v řádech vysokých stovek miliard dolarů. Nejnižší hovoří o 450 miliardách týkajících se již zničeného materiálu, a odhad celkových škod, které se budou muset opravovat se udává zhruba v hodnotě jeden bilion dolarů. Takže cirka půl bilionu až bilion dolarů.

V Dněpropetrovské oblasti, kterou má Česko na starost, to vypadá jak?

Především na jihu a východě je silně zasažená dělostřeleckým bombardováním, protože je poměrně blízko frontové linii. Několikrát bylo výraznými raketovými útoky zasaženo i samotné město Dnipro. Jsou zde především škody na bytovém domě, kde zemřelo několik desítek lidí.

Dále jsou zde bombardovány objekty kritické infrastruktury, jako jsou nemocnice nebo depa záchranářských a hasičských vozů. Ztráty jsou tam taky ohromné.

V tomto kontextu bych jen rád podotkl jednu věc – to, že jsme se přihlásili k Dněpropetrovskému regionu neznamená, že ho máme na starost sami. Je to spíše naše vlastní specializace a zaměření, chceme tam co nejlépe zakotvit obchodně i skrze naše rozvojové aktivity.

Zrovna teď jsem na podnikatelském fóru ve Lvově, kde jsme otvírali činnost CzechTrade, který tady zahajuje působení. Zítra budu to samé absolvovat v Kyjevě v rámci velkého podnikatelského a ekonomického fóra. Den poté v Dnipru.

Chci tím hlavně říct, že se nesoustředíme jen na Dnipro a Dněpropetrovskou oblast, ale dodáváme do Charkovské, Žytomyrské nebo Ivanofrankovské oblasti. Zkrátka do mnoha oblastí a regionů celé Ukrajiny.

Nedávno EuroZprávy.cz psaly o působení lobbistů na Ukrajině. Když se tam dostanou různé firmy z Ameriky a jiných zemí, které jsou na rovinu bohatší než české a mají více možností, nehrozí, že potom budeme páté kolo u vozu?

Upřímně, kdybychom byli páté kolo u vozu, tak to znamená, že se na nás někdy může dostat řada. Že budeme užiteční, a tím pádem i částečně úspěšní. Nechci naši úlohu v celkové obnově Ukrajiny podceňovat, ale pro naši ekonomiku bude velkým úspěchem i když se toho budeme účastnit o řád méně, než americké nebo německé firmy. Vzhledem k našemu HDP a výtlaku zahraničního obchodu bude naše zapojení znamenat velký úspěch.

Kdybychom vyhráli každý desátý tendr, tak by to byl úspěch. V tuto chvíli je výhodou, že máme naši činnost dobře nastartovanou politicky a společensky, a jsme si s Ukrajinou blízcí i kulturně. Dobré je také to, že na tom pracujeme už od teď.

Kdo tam tedy bude investovat nejvíce?

Drtivá většina peněz, které na Ukrajinu půjdou, budou od mezinárodních organizací. To znamená, že většina peněz nebude od vlád. Jednotlivé země budou podporovat raději své firmy.

Český program pro Ukrajinu je relativně skromný oproti ostatním. Logicky podporujeme jenom české firmy. Státní rozpočet oproti ostatním státům moc nezatěžujeme.

Naší nadějí je být úspěšní v mezinárodních tendrech. Tedy těch, co organizuje Světová banka, Mezinárodní zdravotnická organizace, Organizace spojených národů a další. Tam je to samozřejmě složité pro každou zemi, které se o tendr snaží. Je to ale tendr, veřejná zakázka, všichni tam mají stejný podmínky. Naše firmy se budou muset naučit chodit ve velkých mezinárodních veřejných zakázkách.

Takže se dá říct, že v tuto chvíli v tom české firmy zas tak dobře chodit neumí?

To se dá říct. Celkově úspěšnost českých firem a neziskových organizací u velkých mezinárodních finančních institucí je opravdu mizivá. Vidíme to ve všech sektorech, od civilních po vojenské. Učíme se to například na Evropském obranném fondu.

Zmiňuji ho, protože jsem se mu několik let věnoval. Máme několik firem, které jsou schopné a mají zkušenosti s podáváním nabídek do Evropské banky pro rozvoj a obnovu, Světové banky, ale i do USAID. Opravdu jsou to ale jednotky firem, které jsou v tomto ohledu dlouhodobě úspěšné.

Teď bych chtěl pokračovat trochu jiným směrem. Jsou města jako Bachmut, původně sedmdesátitisícový, nyní tam žije možná pár tisíc obyvatel, jestli vůbec. Dá se takové město obnovit? Má to smysl?

Dá se obnovit, pokud na něj nikdo nebude střílet. Statika je narušená a všechny zbývající trosky budov se budou muset zbourat, to je asi jednoznačné. Hodně často se budou stavět nová města. Nikoliv na zelené, ale černé louce, kde byly požáry a padaly granáty.

Ale tak to prostě je. Měst, jako je Bachmut, se na Ukrajině nachází celá řada. Není jich tolik takové velikosti, ale hodně menších, kde jsou zničeny nebo poškozeny úplně všechny budovy. Pak bude záležet na tom, jak se po zavládnutí klidu zbraní skrze mezinárodní finance podaří postavit celá nová města nebo části měst.

Podle mě se to bude dít, cenu to má. První z důvodů je symbolický. Ukrajinci nenechají připomínku toho, že se zde nacházelo velké město, kde se vyrábělo výborné šampaňské, které bylo průmyslové, a teď by tam byla jen spálená země.

Za druhé města často byla stavěna na místech, která geograficky dávala smysl. Ať už jde o soutoky řek nebo topografii, Nehledě na to, že se zde nachází například energetická infrastruktura, jako jsou plynovody a různé energetické sítě. Můžou být poničené, ale nemusí. Často tedy bude lepší stavět na tom místě, kde už takováto infrastruktura stojí.

Nachází se v Dněpropetrovské oblasti město či vesnice, která dopadla podobně jako Bachmut?

Fronta se oblastí úplně nepřelila, takže to není stejné. Neprobíhaly tam aktivní boje pozemních jednotek. Přesto se zde nachází mnoho měst a vesnice natolik zničených, že se tam nedá žít, i kvůli dělostřelecké palbě.

Velmi výrazné je poškození také v Charkovské oblasti. Zejména v místech, která byla deokupována během podzimní ukrajinské protiofenzívy. Velká část vesnic nově osvobozených během současné protiofenzívy bude muset být přebudována.

Vy jste teď ve Lvově. O co přesně tam jde?

Vedu teď misi podnikatelů, kteří reprezentují více firem. Máme zde program, kdy ve třech městech – Lvov, Kyjev a Dnipro – organizujeme setkání s ukrajinskými podnikateli. Právě jsme ukončili česko-lvovské podnikatelské fórum, bylo zde několik desítek českých firem. Za českými firmami nyní chodí zahraniční partneři, jsou tu i představitelé nejen Lvovské oblasti.

Zrovna dnes ráno jsem mluvil s jejím guvernérem. Vzal jsem za ním všechny české firmy, které tady vyvíjejí aktivity a chtějí podnikat i něco dalšího. Navštívil jsem i dvě nemocnice ve Lvovské oblasti, také s delegací firem.

Jde o to, aby se navázala partnerství v byznysové oblasti, a zároveň aby odběratelé produktů mluvili o tom, jak mají vše naplánované. Nebavíme se ale jen o zdravotnictví, jde i o oblasti energetiky a dopravy. Jsou tady zástupci Ternopilské oblasti, dnes jsem mluvil s jejím guvernérem.

Pro společnosti je to jedinečná příležitost poznat se tváří v tvář, a nejen poznat své produkty, ale také si říct, jak by měl fungovat obchodní model. Mohou si zde najít i obchodní zástupce, kteří budou dělat byznys na denní bázi.

Zmínil jste nemocnice, jaký je jejich stav? Jak se vám zdálo, že fungují?

Vynikajícím způsobem, bylo to neuvěřitelné. Byl jsem tady už na jaře, kdy jsme navštívili nemocnici ve Vinnycjách. Tehdy zde existovalo rehabilitační centrum jako holá betonová budova, vevnitř nebylo nic a všude jen bahno. Teď jsme tam přijeli a je to perfektní instituce s nejnovějšími rehabilitačními pomůckami, bazénem, dokonce si sami vyrábí protézy pro vojáky, kteří přišli o končetiny.

Včera jsem se potkal i s pacienty, kteří přišli o obě nohy a jednu ruku. Se všemi teď pracují lékaři, navíc do tohoto centra teď pojede mise českých lékařů MEDEVAC. Navštívil jsem i hlavní městskou nemocnici.

Je to hodně o obchodu. Musí si říct co budou potřebovat. Teď chtějí vystavět nový blok pro určitou specializaci, budou potřebovat nové technologie, čisté místnosti, modernizovat urgentní příjem.

Celkově byl můj dojem neuvěřitelný. Za pár měsíců neuvěřitelně rychle postavili dvě velká rehabilitační centra v obou nemocnicích, které jsem navštívil. Pracují tam profesionálové i z mezinárodních týmů. Celá naše delegace byla z úrovně, na jaké to funguje, velmi ohromená.

Ředitel hlavní lvovské nemocnice mi řekl, že tudy prošlo až půl milionu pacientů – nejen vojáků, ale i v rámci běžné péče.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

rozhovor válka na Ukrajině Ukrajina Tomáš Kopečný

Aktuálně se děje

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

včera

včera

včera

včera

OSN: Izraelský pozemní útok na Rafah by způsobil humanitární katastrofu

Izraelský pozemní útok ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by způsobil humanitární katastrofu. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres poté, co vyjednavači opustili mírová jednání v Káhiře bez uzavření dohody, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy