ROZHOVOR | Je správné, že firmy, které žijí jen z dotací, zkrachují, říká ke konsolidačnímu balíčku Zdechovský

Konsolidační balíček, který před několika dny představila vláda, se části společnosti nelíbí. Vystupují proti němu odboráři i některé firmy, které se obávají o své podnikání poté, co stát seškrtá dotace. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský ale toto omezení podpory státu vítá s tím, že firmy, které fungují jen na dotacích a neumí si na sebe vydělat samy, nemají na trhu co dělat. "Lidé si uvědomují, že stát šetřit musí, aby nezkrachoval, ale samozřejmě chtějí, ať se jich to vůbec nedotkne. Tak to ale bohužel nefunguje," uvedl v první části rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Vláda představila minulý týden balíček úspor, který má snížit schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. Jeho hlavními body je změna na dvě sazby DPH, seškrtání dotací, snížením sumy na provoz státu a redukce platů. Živnostníkům se zvednou minimální odvody a zaměstnanci začnou nově odvádět nemocenské pojištění. Balíček také počítá se změnou věku odchodu do důchodu a samotné penze by měly být nižší.

Konsolidační balíček je ale přijímán rozpačitě. Vystupuje proti němu opozice i odbory, které vstoupily do stávkové pohotovosti. Nelíbí se ani části veřejnosti či některým firmám a podnikatelům. Kritici se shodují především v tom, že na balíčku budou nejvíce tratit senioři, zaměstnanci a živnostníci.   

Na vašem blogu jste před pár dny uvedl příklady několika okolních zemí, které zastropovaly ceny potravin s nikterak uspokojivým výsledkem. Nejmenoval jste ale Rakousko, které zvažuje podobný model jako Francie, která se dohodla s prodejci na zlevnění některých potravin na jejich maximální možnou míru. Jak hodnotíte tento model? 

Jak jste sám podotknul, jedná se o zlevnění některých potravin. Navíc je na obchodnících, které potraviny se rozhodnou zlevnit. Sám ministr uvedl, že snížení DPH není řešením, protože se to nemusí promítnout do výsledné ceny. Domluvit se s obchodníky ale považuji za dobrý krok, který je však velmi složitý.  

V České republice jsme zaznamenali razantní navýšení ceny některých potravin o desítky procent. Ministr po mnoha jednáních zavedl kontroly, které odhalily, že dochází k umělému navyšování cen u komodit, jako je například cukr či vejce. Stát se vydal cestou kontroly a vymáhání dodržování pravidel. Jak uvedla Česká obchodní inspekce, obchodníci mnohdy pravidla porušovali a zákazníky klamali. Od té doby se situace zlepšila. 

Uvádíte také, že levnější potraviny nám nepřinese ani snížení DPH, což je něco, co následně vláda oznámila v rámci konsolidačního balíčku. Myslíte si tedy, že menší zdanění potravin se do jejich konečné ceny nepromítne? 

Mám mírnou obavu, že se snížení DPH nepromítne do konečné ceny. Obchodníci nicméně dali příslib, že se to v ceně určitě projeví. Jsem zvědavý, jestli své slovo dodrží. Zjistíme to od 1. ledna. 

Konsolidační balíček se také dotkne cen energií, penzí, dotací, zkrátka velké řady oblastí. Jak jej obecně vnímáte? Případně je některá jeho součást, kterou byste vyzdvihl, nebo naopak kterou považujete za zbytečnou a příliš zatíží občany? 

Musíme si uvědomit, že šlo o kompromisní dohodu mezi pěti stranami. Každá strana kladla důraz na něco jiného. Za lidovce jsme ale spokojeni. Tahle vláda má odvahu. Představila vyvážený balíček, který má za cíl ozdravit veřejné finance. K ekonomickým problémům se stavíme čelem, nechceme nechat našim dětem a vnukům zadlužený stát před bankrotem. 

Ekonomové balíček hodnotí pozitivně, i když by někteří šli ještě dál. Osobně jsem rád například za zrušení 22 daňových výjimek či seškrtání neinvestičních dotací. Všem nám bylo jasné, že jakmile se balíček zveřejní, tak se začnou ozývat lidé a firmy, kterých se to dotkne. Lidé si uvědomují, že stát šetřit musí, aby nezkrachoval, ale samozřejmě chtějí, ať se jich to vůbec nedotkne. Tak to ale bohužel nefunguje.  

Dotace, kterou čerpaly Agrofert či Madeta, zřejmě v rámci škrtů skončí Agrofert

Vláda mimo jiné sloučí tři sazby DPH do dvou, což je v rámci EU dnes už spíše výjimka. Navíc nižší sazba 12 % bude patřit mezi unijními zeměmi se dvěma sazbami k těm nejvyšším. Je to podle vás správný krok? 

Vedla se poměrně detailní debata, kterou sazbu zavést. Na základě propočtů a analýz se zvolila 12% sazba. Jde o zjednodušení systému, což je vždy správný krok. Ubude i tlaku různých lobbistických skupin, které chtějí, aby jejich produkty či služby spadaly do nižší sazby. Snížení jistě ocení nízkopříjmové skupiny, protože ve snížené sazbě budou položky jako potraviny, teplo či vodné a stočné.  

V rámci úspor se vláda také rozhodla snížit objem státních dotací o více než 54 miliard korun. Jaké to přinese reálné důsledky?  

Firmy, které žijí jen z dotací, zkrachují. A je to tak správně. Pokud si firma na sebe neumí vydělat svou činností sama, ale funguje jen kvůli dotacím, nemá na trhu co dělat. Neinvestiční dotace křiví trh a je potřeba s tím skončit. Nebál bych se škrtnout ještě více. Podpořit začínají firmy dotací je v pořádku, pak ale musí fungovat bez nich. Držet je uměle při životě je cesta do pekel. 

Jedním z těch, kdo vyvolal debatu ohledně dotací, je i firma Madeta, která uvedla, že pokud přijde o dotace, přestane dodávat mléko do škol. Váš stranický kolega Marian Jurečka ale na twitteru uvedl, že jde o program, který je placen z prostředků EU. Vy jste to označil za vtip. Jak jste to myslel? 

Majitel Teplý je proslulý tím, že si neustále stěžuje. Pokud nechce nadále dodávat mléko do škol, tak ho nahradí někdo jiný. Třeba lokální farmáři či menší mlékárny. Je to jednoduché. A to je přesně to, co dlouhodobě kritizuji, vše se dotuje a firmy si na to zvykly. To je špatně. 

Povede regulace státních dotací k tomu, že firmy, neziskové organizace a další budou žádat více dotací z fondů Evropské unie? 

Česká vláda myslí na neziskové organizace. Nemusí se bát, že by na svou činnost neměly peníze. Evropská unie dává na fungování neziskových organizací kolem 1.7 % svého unijního rozpočtu, což je poměrně velká částka.  

Na twitteru jste také uvedl, že úsporný balíček je dobrým začátkem, ale musí následovat další opatření. Jaká máte například na mysli? 

Uvedl to i sám ministr financí. Odborníci s ním souhlasí. Musíme dál hledat úspory na straně státu. Státní aparát se musí zeštíhlit. To jsme deklarovali i před volbami. Nebál bych se víc sáhnout do neinvestičních dotací a také pokračoval v rušení dalších daňových výjimek, které zaplevelují systém.  

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Více souvisejících

Vláda ČR dotace rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy