ROZHOVOR | Před 20 lety usedl na Hradě Václav Klaus. Vytrvale sledoval svou vizi, později však zašel příliš daleko, říká profesor Kopeček

Uplynuly dvě desetiletí od chvíle, kdy se 7. března 2003 ujal úřadu prezidenta republiky Václav Klaus. Podle politologa Lubomíra Kopečka nabízel vizi národně konzervativního prezidentství, která byla konzistentní a dá se mluvit o snaze vytvořit vlastní ideovou doktrínu. Profesor působící na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a v Národním institutu SYRI, který se Klausovu prezidentskému mandátu věnoval například v knize „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman. Paralelní životopisy“,  v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil mimo jiné i to, proč lze druhou polistopadovou hlavu státu přirovnat k náboženskému prorokovi a kde hledat příčiny pozdější Klausovy radikalizace, která jej přivedla na politickou periferii a do názorové izolace v českém veřejném prostoru. 

Václav Klaus byl jako poslední český prezident zvolen zákonodárci. Stalo se tak až ve třetím kole třetí volby, navíc získal jen velmi těsnou většinu. Právě komplikovaná volba hlavy státu v roce 2003 je mnohdy uváděna jako moment, který akceleroval úvahy o zavedení volby přímé. Souhlasíte s takovým hodnocením?  

Debata o přímé volbě prezidenta v Česku existovala dávno před rokem 2003. Ve zkratce shrnuto, první s ní přišli komunisté v prosinci 1989, pak tuto myšlenku hájil Václav Havel před zvolením českým prezidentem v roce 1993 a v parlamentních volbách 2002 ji použila volební koalice lidovců a Unie svobody, která si z ní udělala hlavní lákadlo svého volebního programu. Komplikované volby roku 2003 ji samozřejmě znovu oživily, nicméně jako hlavní zlom vidím až následující volby roku 2008, které provázel skandální odér. Hodně to ovlivnilo také to, že se v roce 2008 volilo veřejně, což emoce dost zvýšilo, protože bylo zjevné, jak kdo hlasoval. Tajnost voleb, která bývá běžná, se tady neuplatnila, což podle mě nebylo dobře.    

Jaké bylo vnímání Václava Klause v české společnosti v předvečer jeho nástupu do prezidentského úřadu? Domníváte se, že by měl šanci usednout na Hradě, pokud by již tenkrát prezidenta vybírali voliči přímo, nikoliv prostřednictvím zákonodárců? 

Václav Klaus byl krátce předtím jedním z otců Opoziční smlouvy, tedy paktu ODS a ČSSD, který byl vnímán velmi kontroverzně. Navíc prohrál parlamentní volby 2002, do kterých ODS ještě vedl. Klause to pochopitelně politicky silně poškodilo. Průzkumy ukazovaly, že ho značná část voličů vnímá se značnou averzí. Na druhou stranu měl i početné publikum loajálních podporovatelů. ODS byla se svým zakladatelem tehdy ještě těsně spojená, a totéž platilo pro mnoho jejich voličů. 

Nevím, jak velkou by měl Klaus šanci v přímé volbě. Je ale zajímavé, že na podzim 2002 o sto osmdesát stupňů změnil své letité odmítání přímé volby prezidenta a začal ji podporovat. Bylo to spojené s představou, že v ní má mnohem větší šance na zvolení než v parlamentu. Jak by to ale dopadlo, by byla jen historická spekulace.     

Přejděme k samotnému prezidentství Václava Klause. Podle analýzy, kterou provedli politologové z Masarykovy univerzity na sklonku jeho druhého mandátu, byl Klaus postupem času ve svých prezidentských projevech stále méně smířlivý. Stupňovaly se především jeho výpady proti Evropské unii a dalším tuzemským politikům. Čemu přisuzujete tento posun? 

Asi největší význam má Klausovo znovuzvolení roku 2008. Prezidenti kdekoliv na světě si v prvním volebním období vyhodnocují, co jim zajistí pokračování ve funkci. Kontext, okolnosti či způsob volby bývají různé, ale často je to vede k větší uměřenosti chování, aby nesnižovali své vyhlídky v dalších volbách. V druhém prezidentském období ale podobné zábrany už nemívají. U Klause je to velmi dobře sledovatelné v řadě věcí včetně vztahu s ODS, se kterou se názorově dost rozešel už před znovuzvolením v roce 2008. Přitvrzení jeho rétoriky či rezignace na čestné předsednictví strany ale přišlo vcelku přirozeně až poté, protože její volitele potřeboval mít na své straně.    

Pokud to otočíme, nabízel Klaus během svého prezidentství české společnosti také pozitivní vizi, nebo v jeho rétorice převažovaly negace, kritika a vymezování se vůči tehdejšímu vývoji? 

Klaus nabízel vizi národně konzervativního prezidenství. Promítlo se to do řady aspektů jeho prezidenství samozřejmě včetně toho, že vůči něčemu, a nebylo toho málo, byl ostře kritický. Ta jeho vize byla podle mne konzistentní a dá se dokonce mluvit o snaze vytvořit určitou ideovou doktrínu. Je dobré ale říct jednu věc. V prvním prezidenském období byl Klaus nejenom o něco uměřenější, ale také vcelku vnímavý k představám a obavám většiny české společnosti. Podle mne dobře plnil roli, jež se s prezidentem v Česku pojí. Když se podíváte na průzkumy důvěryhodnosti prezidenta, tak byla tehdy mnohem vyšší, než v předchozím posledním prezidentském období Václava Havla. V tom svém druhém prezidentském období to s názorovou radikalizací Klaus jednak začal přehánět, jednak ztratil politický cit a možná i zájem vnímat vývoj veřejné nálady. Pro řadu svých dřívějších příznivců se zkrátka stal nesrozumitelný a komunikační selhání, jako byla kauza „chilské pero“ nebo nedomyšlená amnestie, to ještě zvýraznily.          

Jak jste už zmínil, prezidenti, a to nejen čeští, si během posledního funkčního období počínají odvážněji, jelikož již nemusí brát v potaz případné ambice na znovuzvolení. Vztáhneme-li to konkrétně na Klause, v akých oblastech se to projevilo nejvíce? 

Určitě stojí za pozornost to, co jsem už jsem zmiňoval, tedy ztráta ohledů vůči ODS. Ono je to ale o něco složitější, protože tady se to propojilo ještě s osobní averzí k předsedovi strany Mirku Topolánkovi. Ti dva si zkrátka lidsky vůbec nesedli. S Topolánkovým nástupcem Petrem Nečasem na konci svého prezidentství vycházel Klaus o poznání líp, i když to občas připomínalo vztah přísného učitele a zlobivého žáka. V praxi dobře sledovatelné je také praktické přitvrzení vůči Evropské unii, kdy se k zesilujícím slovním výhradám přidalo mnohaměsíční Klausovo zdržování podpisu velmi důležité Lisabonské smlouvy měnící fungování Unie. Za pozornost stojí dále viditelné ochladnutí Klausovi ochoty respektovat představy politické levice. Po parlamentních volbách roku 2010 nedal sociální demokracii šanci pokusit se o sestavení vlády, přestože volby formálně vyhrála. Je dobré to opět dát do kontextu jeho znovuzvolení roku 2008, kdy se tomu politická levice a zvláště sociální demokracie snažila za každou cenu zabránit. Při prvním Klausově zvolení roku 2003 ho část sociálních demokratů i komunistů nakonec podpořila.    

Po skončení prezidentství Klaus neodešel do ústraní, a přestože se nikdy přímo nepokusil vrátit do vysoké politiky, je nadále veřejně aktivní. V mnoha směrech se ale stále více vyčleňuje z názorového mainstreamu. Vidíte v tomto kontinuitu s rétorikou, ke které se uchyloval již na Hradě, nebo v tomto směru u Klause došlo po roce 2013 k podstatnějšímu zlomu? 

Kontinuita tady určitě je, jen je to někdy ještě radikalizovanější verze Klause-prezidenta a také se přidaly některé nové akcenty. Za pozornost zvláště stojí vztah k Rusku. V době svého prezidenství byl Klaus v tomto směru pragmatický a určitě mnohem vstřícnější, než býval Václav Havel, ale nevybočoval z hlavního proudu české politiky. Postprezidentský Klaus byl a je ochotný hájit ruské představy a zájmy, to je mimochodem asi nejdůležitější důvod jeho dnešní izolovanosti v Česku. I pro některé občanské demokraty, kteří k němu měli donedávna blízko, je toto nepřekonatelná překážka.   

V našem nedávném rozhovoru o končícím prezidentství Miloše Zemana jste se nechal slyšet, že odcházející hlava státu na rozdíl od svého předchůdce po sobě nezanechává žádný výraznější myšlenkový odkaz. Vztáhneme-li to zpět k Václavu Klausovi, jak silné myšlenkové dědictví jeho dvě funkční období na Hradě přinesly a co je jeho podstatou? 

Napsal jsem ve srovnávací biografii o českých prezidentech, že Klaus připomíná náboženského proroka. V řadě aspektů je konzistentní a také velmi vytrvalý, ať už jde o jeho brojení proti Evropské unii, upozorňování na kulturní zkázu Západu či obhajobu volného trhu a odmítání regulační role státu. S časem se to v některých aspektech dost zesílilo, něco naopak ustoupilo do pozadí, občas se něco nového přidalo, ale jádro zůstalo. Podle mě už za svého druhého prezidenského období po roce 2008 přestal usilovat o to, aby byl přijatelný pro širší publikum a soustředil se na tu svou prorockou úlohu. Je ale patrné, že radikalita Klausova tažení a fakt, že ve vstřícnosti k nedemokratickým režimům, jako je Rusko, zašel velmi daleko, ho dnes přivedla na politickou periferii a izolovala. Dost zásadně to umenšuje vliv, jež v Česku má.  

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Lubomír Kopeček rozhovor

Aktuálně se děje

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Donald Trump

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten

Tahle glosa může někomu připadat jako hořekování nad tím, že Češi vypadli z turnaje ve čtvrtfinále kvůli hernímu systému, jakým se turnaj hraje už od roku 2012, ale jde jen o shodu náhod. Češi ve čtvrtek z turnaje mistrovství světa vypadli zaslouženě, neboť jejich soupeř Švédové prokazovali od začátku turnaje nezpochybnitelnou a neoddiskutovatelnou kvalitu, který v týmu plné hvězd z NHL měli a rozdílná kvalita na obou stranách tak musela být znát. O změně herního systému mistrovství světa jsem však považoval za vhodné napsat, jelikož jsem čím dál víc toho názoru, že je nesmyslný, kromě toho, že už je přežitý. A pak především jsem se o tom rozhodl napsat poté, co tuto myšlenku spočívající ve změně herního systému MS, pozvedl po zápase Česka s Maďarskem český trenér Radim Rulík.

včera

MS v hokeji

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy

Čtvrtfinálový čtvrtek vygeneroval semifinalisty letošního hokejového mistrovství světa v Dánsku a ve Švédsku. Do bojů o medaile se zapojí o víkendu Švýcaři, kteří si v alpském derby poradili s Rakouskem 6:0, stejně tak Američané, kteří v duelu dvou obratů vyřadili Finy. Rozhodně o největší překvapení se postarali domácí Dánové, kteří zaskočili favorizovanou Kanadu plnou hvězd NHL v nedbalkách a po nečekaně vyrovnaném průběhu až dvěma góly v závěru otočili senzačně z 0:1 na 2:1 a poprvé v historii si tak zahrají o medaile. Doplnili tak v bojích o ně další pořadatelský tým Švédsko, které přešlo, jak známo, přes Čechy.

včera

Rusko, Kreml

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu

Uplynulé dva týdny přinesly dramatické dění na frontách diplomacie i bojišť. Přestože se svět dočkal největší výměny válečných zajatců od začátku ruské invaze a Moskva s Kyjevem se poprvé po třech letech posadily ke společnému jednacímu stolu, žádný skutečný průlom směrem k míru se nekoná. A ruské vedení dává najevo, že si situaci vykládá jako vítězství – jak v oblasti diplomacie, tak vojenské převahy.

včera

Izraelská armáda

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty

Podle investigativního šetření agentury Associated Press (AP) je izraelská armáda systematicky obviňována z toho, že nutí palestinské civilisty sloužit jako lidské štíty během své ofenzivy v Pásmu Gazy. Sedm Palestinců a dva izraelští vojáci popsali, že civilisté byli nuceni vstupovat do budov a tunelů kvůli kontrole přítomnosti výbušnin nebo ozbrojenců. Vše probíhá v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, které takové praktiky výslovně zakazuje.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války

V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.

včera

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

včera

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

včera

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

včera

23. května 2025 21:57

23. května 2025 20:42

Aktualizováno 23. května 2025 20:07

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel

Hromadná nehoda s tragickými následky se stala v pátek před polednem na dálnici D10. Podle policie havarovalo celkem devět vozidel. Nejméně jeden člověk zemřel, další z účastníků havárie utrpěl zranění.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy