ROZHOVOR | Babiš má velmi malou šanci, že se stane prezidentem. Některá vyjádření jsou za hranou etiky, říká politolog

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš objíždí s obytným vozem Českou republiku již od začátku května a o této kampani tvrdí, že prezidentská není. Jak ale v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz upozorňuje politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého, ve většině navštívených městeček přitom hnutí ANO vůbec nekandiduje. Podle něj lidé volící toto hnutí často ani neví, kdo za něj v jejich volebním okrsku kandiduje, a rozhodují se na základě celostátních témat. „Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnocení kvality života,“ nastiňuje politolog.

Podle Babiše je jeho momentální kampaň s obytným vozem určená ke komunálním, a nikoliv prezidentským volbám. Myslíte si, že tomu tak skutečně je?

Není třeba, aby si člověk dělal nějakou sofistikovanou analýzu v geografickém softwaru, aby poznal, že to ke komunálním volbám není, protože v drtivé většině navštívených městeček ANO nekandiduje. Tady si může odpovědět každý sám a chytří voliči k tomu nepotřebují názor politologa ani nikoho jiného.

Je správné nebo reálné, aby kampaň za celou stranu vedla jediná osoba jen za občasného přispění svých spolustraníků?

To je etická otázka, kterou musí vyhodnotit voliči. Nicméně můžeme se podivovat nad tím, že lidé volící hnutí ANO často ani neví, kdo v jejich městě za ANO reálně kandiduje a hnutí volí pouze kvůli Andreji Babišovi. Jestli to zlepší fungování města, ve kterém bydlí, to nevím. Ale abych nemluvil jen o voličích ANO, tohle se týká i voličů jiných stran, i ODS nebo Pirátů. Je to obecně problém ve velkých městech, kde lidé ani neví, jaká je radniční koalice, jaké strany vládnou a kdo má jakou odpovědnost, ale právě tito voliči se rozhodují podle lokálních, ale celostátních témat. A to je špatně. Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnoceních kvality života.

Jak na vás zatím průběh této kampaně působí?

Nejsem úplná cílovka, ale třeba na generaci mých prarodičů působí dobře. Takže řemeslně je kampaň na vysoké úrovni. V té morální a etické bych nerad hodnotil. Je jasné, že ta kampaň je součástí permanentní strategie, ať už Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta, či nikoliv. Jde i o pozici do dalších regionálních ale hlavně celostátních voleb 2025.

Babiš označil na jednom z mítinků voliče koalice SPOLU za fašisty a nacisty. Co o takovém vyjádření soudíte?

Je to za hranou etiky. Tady si myslím, že to Andrej Babiš prostě plácnul stejně jako slavné motýle, možná se nechal unést atmosférou mítinku, nevím, ale tentokrát v kontextu Ukrajiny a hrůz, které se tam dějí, je to zcela za hranou a státník si nemůže tohle dovolit vypouštět z pusy. Ani motýle, ani fašisty.

Při jihočeské části kampaně došlo k několik incidentům mezi odpůrci bývalého předsedy vlády a policií. O čem to vypovídá?

Incidenty byly vždy, i v 90. letech. Ale Václav Klaus, Miloš Zeman, ale i Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek je uměly zvládnout bez pomoci policie. Asi se mění doba, nevím. Nebo prostě Andrej Babiš neumí mítinky zvládat a musí mít zajištěnou ochranu. Je otázka, zdali tohle má platit stát, nebo ne. Zdali je situace takto vážná, či nikoliv. Zdá se mi, že společnost není tak výrazně polarizovaná, aby kandidát potřeboval ochranu policie, ale třeba nemám informace, které police má a na základě kterých se rozhodla.

Jaký je váš názor na odívání neuniformovaných policistů do reklamních předmětů této kampaně?

Pokud je to součást krytí policistů v civilu, asi je to v pořádku. Ale pokud ochrana mítinku ze strany police byla provedena na základě nějakých známostí a protislužeb, nebo klientelismu a dotyčný policista má nějaké vazby na hnutí ANO, tak je to samozřejmě špatně.

Je v demokratickém státě v pořádku rozdělovat odpůrce od příznivců při takovéto politické akci, jak hnutí ANO navrhovalo?

To musí v konkrétním případě vyhodnotit policie. Ale v obecné rovině protesty k demokracii patří, pokud ale nepřesáhnou červenou linii organizovaného politického násilí. To bychom se dostali skutečně do dob nastupujícího fašismu ve 30. letech.

Má Babiš v případě své kandidatury na prezidenta šanci uspět?

Nemyslím si. Jeho šance jsou velmi malé. Oslovuje sice velkou skupinu asi 30 % voličů, zejména seniorního věku, ale nedokáže získat ty ostatní. Je to polarizující kandidát. Těžko bude mobilizovat voliče na uprchlíky jako se to povedlo Zemanovi ve druhém kole. Na prezidenta má největší šanci ten, který dokáže oslovit svůj tábor příznivců, ale i další voličské skupiny. A zatímco Miloš Zeman čelil poměrně slabému kandidátovi, Andrej Babiš bude čelit několika silným.

Uvidíme ale, co způsobí dopady omezení plynu a vysoká inflace. Pro seniory sice Andrej Babiš představuje člověka, který je v ekonomických otázkách kompetentní, ale u střední a vyšší třídy, a hlavně u podnikatelů, tento mýtus dávno padl. Takže ekonomické problémy nemusí hrát nutně Andrejovi Babišovi do karet.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Andrej Babiš prezident čr Jakub Lysek

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy