ROZHOVOR | Babiš má velmi malou šanci, že se stane prezidentem. Některá vyjádření jsou za hranou etiky, říká politolog

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš objíždí s obytným vozem Českou republiku již od začátku května a o této kampani tvrdí, že prezidentská není. Jak ale v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz upozorňuje politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého, ve většině navštívených městeček přitom hnutí ANO vůbec nekandiduje. Podle něj lidé volící toto hnutí často ani neví, kdo za něj v jejich volebním okrsku kandiduje, a rozhodují se na základě celostátních témat. „Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnocení kvality života,“ nastiňuje politolog.

Podle Babiše je jeho momentální kampaň s obytným vozem určená ke komunálním, a nikoliv prezidentským volbám. Myslíte si, že tomu tak skutečně je?

Není třeba, aby si člověk dělal nějakou sofistikovanou analýzu v geografickém softwaru, aby poznal, že to ke komunálním volbám není, protože v drtivé většině navštívených městeček ANO nekandiduje. Tady si může odpovědět každý sám a chytří voliči k tomu nepotřebují názor politologa ani nikoho jiného.

Je správné nebo reálné, aby kampaň za celou stranu vedla jediná osoba jen za občasného přispění svých spolustraníků?

To je etická otázka, kterou musí vyhodnotit voliči. Nicméně můžeme se podivovat nad tím, že lidé volící hnutí ANO často ani neví, kdo v jejich městě za ANO reálně kandiduje a hnutí volí pouze kvůli Andreji Babišovi. Jestli to zlepší fungování města, ve kterém bydlí, to nevím. Ale abych nemluvil jen o voličích ANO, tohle se týká i voličů jiných stran, i ODS nebo Pirátů. Je to obecně problém ve velkých městech, kde lidé ani neví, jaká je radniční koalice, jaké strany vládnou a kdo má jakou odpovědnost, ale právě tito voliči se rozhodují podle lokálních, ale celostátních témat. A to je špatně. Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnoceních kvality života.

Jak na vás zatím průběh této kampaně působí?

Nejsem úplná cílovka, ale třeba na generaci mých prarodičů působí dobře. Takže řemeslně je kampaň na vysoké úrovni. V té morální a etické bych nerad hodnotil. Je jasné, že ta kampaň je součástí permanentní strategie, ať už Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta, či nikoliv. Jde i o pozici do dalších regionálních ale hlavně celostátních voleb 2025.

Babiš označil na jednom z mítinků voliče koalice SPOLU za fašisty a nacisty. Co o takovém vyjádření soudíte?

Je to za hranou etiky. Tady si myslím, že to Andrej Babiš prostě plácnul stejně jako slavné motýle, možná se nechal unést atmosférou mítinku, nevím, ale tentokrát v kontextu Ukrajiny a hrůz, které se tam dějí, je to zcela za hranou a státník si nemůže tohle dovolit vypouštět z pusy. Ani motýle, ani fašisty.

Při jihočeské části kampaně došlo k několik incidentům mezi odpůrci bývalého předsedy vlády a policií. O čem to vypovídá?

Incidenty byly vždy, i v 90. letech. Ale Václav Klaus, Miloš Zeman, ale i Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek je uměly zvládnout bez pomoci policie. Asi se mění doba, nevím. Nebo prostě Andrej Babiš neumí mítinky zvládat a musí mít zajištěnou ochranu. Je otázka, zdali tohle má platit stát, nebo ne. Zdali je situace takto vážná, či nikoliv. Zdá se mi, že společnost není tak výrazně polarizovaná, aby kandidát potřeboval ochranu policie, ale třeba nemám informace, které police má a na základě kterých se rozhodla.

Jaký je váš názor na odívání neuniformovaných policistů do reklamních předmětů této kampaně?

Pokud je to součást krytí policistů v civilu, asi je to v pořádku. Ale pokud ochrana mítinku ze strany police byla provedena na základě nějakých známostí a protislužeb, nebo klientelismu a dotyčný policista má nějaké vazby na hnutí ANO, tak je to samozřejmě špatně.

Je v demokratickém státě v pořádku rozdělovat odpůrce od příznivců při takovéto politické akci, jak hnutí ANO navrhovalo?

To musí v konkrétním případě vyhodnotit policie. Ale v obecné rovině protesty k demokracii patří, pokud ale nepřesáhnou červenou linii organizovaného politického násilí. To bychom se dostali skutečně do dob nastupujícího fašismu ve 30. letech.

Má Babiš v případě své kandidatury na prezidenta šanci uspět?

Nemyslím si. Jeho šance jsou velmi malé. Oslovuje sice velkou skupinu asi 30 % voličů, zejména seniorního věku, ale nedokáže získat ty ostatní. Je to polarizující kandidát. Těžko bude mobilizovat voliče na uprchlíky jako se to povedlo Zemanovi ve druhém kole. Na prezidenta má největší šanci ten, který dokáže oslovit svůj tábor příznivců, ale i další voličské skupiny. A zatímco Miloš Zeman čelil poměrně slabému kandidátovi, Andrej Babiš bude čelit několika silným.

Uvidíme ale, co způsobí dopady omezení plynu a vysoká inflace. Pro seniory sice Andrej Babiš představuje člověka, který je v ekonomických otázkách kompetentní, ale u střední a vyšší třídy, a hlavně u podnikatelů, tento mýtus dávno padl. Takže ekonomické problémy nemusí hrát nutně Andrejovi Babišovi do karet.

Související

Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.
Tomáš Řepa (použito se svolením T. Řepy) Rozhovor

Blížíme se k přímému angažmá zemí NATO na Ukrajině, říká expert pro EZ po summitu. Rusům doporučuje se zamyslet

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa s Univerzity obrany v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bilancoval možné důsledky mírového summitu ve Švýcarsku, který se konal během uplynulého víkendu. „Největší země světa by se měla zamyslet spíše nad tím, proč potřebuje další území navíc, když jejím obyvatelům se skutečně dobře nežije a mnohá místa jsou spravována mírně řečeno neefektivně,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Andrej Babiš prezident čr Jakub Lysek

Aktuálně se děje

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rutte má zelenou. Na cestě do vedení NATO ho podpořilo Slovensko i Orbán

Maďarsko je ochotno podpořit kandidaturu Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, uvedl v úterý maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X. Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte se setkal s Viktorem Orbánem na okraj neformálního summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

včera

včera

Ukrajina míří k masivnímu blackoutu. Lidé budou bez elektřiny polovinu dne, varují energetici

Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek elektřiny způsobené systematickými útoky ruských sil na energetickou infrastrukturu země. V ukrajinské státní televizi uvedl ředitel společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy