ROZHOVOR | Babiš má velmi malou šanci, že se stane prezidentem. Některá vyjádření jsou za hranou etiky, říká politolog

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš objíždí s obytným vozem Českou republiku již od začátku května a o této kampani tvrdí, že prezidentská není. Jak ale v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz upozorňuje politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého, ve většině navštívených městeček přitom hnutí ANO vůbec nekandiduje. Podle něj lidé volící toto hnutí často ani neví, kdo za něj v jejich volebním okrsku kandiduje, a rozhodují se na základě celostátních témat. „Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnocení kvality života,“ nastiňuje politolog.

Podle Babiše je jeho momentální kampaň s obytným vozem určená ke komunálním, a nikoliv prezidentským volbám. Myslíte si, že tomu tak skutečně je?

Není třeba, aby si člověk dělal nějakou sofistikovanou analýzu v geografickém softwaru, aby poznal, že to ke komunálním volbám není, protože v drtivé většině navštívených městeček ANO nekandiduje. Tady si může odpovědět každý sám a chytří voliči k tomu nepotřebují názor politologa ani nikoho jiného.

Je správné nebo reálné, aby kampaň za celou stranu vedla jediná osoba jen za občasného přispění svých spolustraníků?

To je etická otázka, kterou musí vyhodnotit voliči. Nicméně můžeme se podivovat nad tím, že lidé volící hnutí ANO často ani neví, kdo v jejich městě za ANO reálně kandiduje a hnutí volí pouze kvůli Andreji Babišovi. Jestli to zlepší fungování města, ve kterém bydlí, to nevím. Ale abych nemluvil jen o voličích ANO, tohle se týká i voličů jiných stran, i ODS nebo Pirátů. Je to obecně problém ve velkých městech, kde lidé ani neví, jaká je radniční koalice, jaké strany vládnou a kdo má jakou odpovědnost, ale právě tito voliči se rozhodují podle lokálních, ale celostátních témat. A to je špatně. Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnoceních kvality života.

Jak na vás zatím průběh této kampaně působí?

Nejsem úplná cílovka, ale třeba na generaci mých prarodičů působí dobře. Takže řemeslně je kampaň na vysoké úrovni. V té morální a etické bych nerad hodnotil. Je jasné, že ta kampaň je součástí permanentní strategie, ať už Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta, či nikoliv. Jde i o pozici do dalších regionálních ale hlavně celostátních voleb 2025.

Babiš označil na jednom z mítinků voliče koalice SPOLU za fašisty a nacisty. Co o takovém vyjádření soudíte?

Je to za hranou etiky. Tady si myslím, že to Andrej Babiš prostě plácnul stejně jako slavné motýle, možná se nechal unést atmosférou mítinku, nevím, ale tentokrát v kontextu Ukrajiny a hrůz, které se tam dějí, je to zcela za hranou a státník si nemůže tohle dovolit vypouštět z pusy. Ani motýle, ani fašisty.

Při jihočeské části kampaně došlo k několik incidentům mezi odpůrci bývalého předsedy vlády a policií. O čem to vypovídá?

Incidenty byly vždy, i v 90. letech. Ale Václav Klaus, Miloš Zeman, ale i Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek je uměly zvládnout bez pomoci policie. Asi se mění doba, nevím. Nebo prostě Andrej Babiš neumí mítinky zvládat a musí mít zajištěnou ochranu. Je otázka, zdali tohle má platit stát, nebo ne. Zdali je situace takto vážná, či nikoliv. Zdá se mi, že společnost není tak výrazně polarizovaná, aby kandidát potřeboval ochranu policie, ale třeba nemám informace, které police má a na základě kterých se rozhodla.

Jaký je váš názor na odívání neuniformovaných policistů do reklamních předmětů této kampaně?

Pokud je to součást krytí policistů v civilu, asi je to v pořádku. Ale pokud ochrana mítinku ze strany police byla provedena na základě nějakých známostí a protislužeb, nebo klientelismu a dotyčný policista má nějaké vazby na hnutí ANO, tak je to samozřejmě špatně.

Je v demokratickém státě v pořádku rozdělovat odpůrce od příznivců při takovéto politické akci, jak hnutí ANO navrhovalo?

To musí v konkrétním případě vyhodnotit policie. Ale v obecné rovině protesty k demokracii patří, pokud ale nepřesáhnou červenou linii organizovaného politického násilí. To bychom se dostali skutečně do dob nastupujícího fašismu ve 30. letech.

Má Babiš v případě své kandidatury na prezidenta šanci uspět?

Nemyslím si. Jeho šance jsou velmi malé. Oslovuje sice velkou skupinu asi 30 % voličů, zejména seniorního věku, ale nedokáže získat ty ostatní. Je to polarizující kandidát. Těžko bude mobilizovat voliče na uprchlíky jako se to povedlo Zemanovi ve druhém kole. Na prezidenta má největší šanci ten, který dokáže oslovit svůj tábor příznivců, ale i další voličské skupiny. A zatímco Miloš Zeman čelil poměrně slabému kandidátovi, Andrej Babiš bude čelit několika silným.

Uvidíme ale, co způsobí dopady omezení plynu a vysoká inflace. Pro seniory sice Andrej Babiš představuje člověka, který je v ekonomických otázkách kompetentní, ale u střední a vyšší třídy, a hlavně u podnikatelů, tento mýtus dávno padl. Takže ekonomické problémy nemusí hrát nutně Andrejovi Babišovi do karet.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Andrej Babiš prezident čr Jakub Lysek

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy