ROZHOVOR | Babiš má velmi malou šanci, že se stane prezidentem. Některá vyjádření jsou za hranou etiky, říká politolog

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš objíždí s obytným vozem Českou republiku již od začátku května a o této kampani tvrdí, že prezidentská není. Jak ale v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz upozorňuje politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého, ve většině navštívených městeček přitom hnutí ANO vůbec nekandiduje. Podle něj lidé volící toto hnutí často ani neví, kdo za něj v jejich volebním okrsku kandiduje, a rozhodují se na základě celostátních témat. „Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnocení kvality života,“ nastiňuje politolog.

Podle Babiše je jeho momentální kampaň s obytným vozem určená ke komunálním, a nikoliv prezidentským volbám. Myslíte si, že tomu tak skutečně je?

Není třeba, aby si člověk dělal nějakou sofistikovanou analýzu v geografickém softwaru, aby poznal, že to ke komunálním volbám není, protože v drtivé většině navštívených městeček ANO nekandiduje. Tady si může odpovědět každý sám a chytří voliči k tomu nepotřebují názor politologa ani nikoho jiného.

Je správné nebo reálné, aby kampaň za celou stranu vedla jediná osoba jen za občasného přispění svých spolustraníků?

To je etická otázka, kterou musí vyhodnotit voliči. Nicméně můžeme se podivovat nad tím, že lidé volící hnutí ANO často ani neví, kdo v jejich městě za ANO reálně kandiduje a hnutí volí pouze kvůli Andreji Babišovi. Jestli to zlepší fungování města, ve kterém bydlí, to nevím. Ale abych nemluvil jen o voličích ANO, tohle se týká i voličů jiných stran, i ODS nebo Pirátů. Je to obecně problém ve velkých městech, kde lidé ani neví, jaká je radniční koalice, jaké strany vládnou a kdo má jakou odpovědnost, ale právě tito voliči se rozhodují podle lokálních, ale celostátních témat. A to je špatně. Tam, kde se to neděje, vidíme, že ty města dosahují předních příček v různých hodnoceních kvality života.

Jak na vás zatím průběh této kampaně působí?

Nejsem úplná cílovka, ale třeba na generaci mých prarodičů působí dobře. Takže řemeslně je kampaň na vysoké úrovni. V té morální a etické bych nerad hodnotil. Je jasné, že ta kampaň je součástí permanentní strategie, ať už Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta, či nikoliv. Jde i o pozici do dalších regionálních ale hlavně celostátních voleb 2025.

Babiš označil na jednom z mítinků voliče koalice SPOLU za fašisty a nacisty. Co o takovém vyjádření soudíte?

Je to za hranou etiky. Tady si myslím, že to Andrej Babiš prostě plácnul stejně jako slavné motýle, možná se nechal unést atmosférou mítinku, nevím, ale tentokrát v kontextu Ukrajiny a hrůz, které se tam dějí, je to zcela za hranou a státník si nemůže tohle dovolit vypouštět z pusy. Ani motýle, ani fašisty.

Při jihočeské části kampaně došlo k několik incidentům mezi odpůrci bývalého předsedy vlády a policií. O čem to vypovídá?

Incidenty byly vždy, i v 90. letech. Ale Václav Klaus, Miloš Zeman, ale i Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek je uměly zvládnout bez pomoci policie. Asi se mění doba, nevím. Nebo prostě Andrej Babiš neumí mítinky zvládat a musí mít zajištěnou ochranu. Je otázka, zdali tohle má platit stát, nebo ne. Zdali je situace takto vážná, či nikoliv. Zdá se mi, že společnost není tak výrazně polarizovaná, aby kandidát potřeboval ochranu policie, ale třeba nemám informace, které police má a na základě kterých se rozhodla.

Jaký je váš názor na odívání neuniformovaných policistů do reklamních předmětů této kampaně?

Pokud je to součást krytí policistů v civilu, asi je to v pořádku. Ale pokud ochrana mítinku ze strany police byla provedena na základě nějakých známostí a protislužeb, nebo klientelismu a dotyčný policista má nějaké vazby na hnutí ANO, tak je to samozřejmě špatně.

Je v demokratickém státě v pořádku rozdělovat odpůrce od příznivců při takovéto politické akci, jak hnutí ANO navrhovalo?

To musí v konkrétním případě vyhodnotit policie. Ale v obecné rovině protesty k demokracii patří, pokud ale nepřesáhnou červenou linii organizovaného politického násilí. To bychom se dostali skutečně do dob nastupujícího fašismu ve 30. letech.

Má Babiš v případě své kandidatury na prezidenta šanci uspět?

Nemyslím si. Jeho šance jsou velmi malé. Oslovuje sice velkou skupinu asi 30 % voličů, zejména seniorního věku, ale nedokáže získat ty ostatní. Je to polarizující kandidát. Těžko bude mobilizovat voliče na uprchlíky jako se to povedlo Zemanovi ve druhém kole. Na prezidenta má největší šanci ten, který dokáže oslovit svůj tábor příznivců, ale i další voličské skupiny. A zatímco Miloš Zeman čelil poměrně slabému kandidátovi, Andrej Babiš bude čelit několika silným.

Uvidíme ale, co způsobí dopady omezení plynu a vysoká inflace. Pro seniory sice Andrej Babiš představuje člověka, který je v ekonomických otázkách kompetentní, ale u střední a vyšší třídy, a hlavně u podnikatelů, tento mýtus dávno padl. Takže ekonomické problémy nemusí hrát nutně Andrejovi Babišovi do karet.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Andrej Babiš prezident čr Jakub Lysek

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy