ROZHOVOR | Odmítám, že jde o referendum o vládě, říká Jurečka. Výsledky lidovců zatím hodnotí pozitivně

Kolem 19. hodiny sešel Marian Jurečka o patro níž, aby pro EuroZprávy.cz ve volebním štábu koalice Spolu v Truhlářské ulici v centru Prahy zhodnotil průběžné výsledky komunálních a senátních voleb. Ministr práce a sociálních věcí je zatím hodnotí pozitivně, odmítá přitom opoziční argumentaci, že jde o referendum o vládě.

Možná je ještě brzy, ale jak zatím hodnotíte průběžné výsledky voleb? V komunálu máte ze sněmovních stran suverénně nejvíce zastupitelů a v senátních je tam jedno již zřejmé vítězství pana Fialy.

Hodnotím to pozitivně, že v komunálních volbách na 99 procent budeme ze všech parlamentních stran nejúspěšnější, což platilo i v minulosti, takže bychom tuto pozici měli udržet. Jsem za to rád, protože si myslím, že obecně lidé dlouhodobě vykazují vysokou důvěru vůči našim komunálním politikům. Není to jen na úplně malých obcích, ale máme i starosty obcí s rozšířenou působností či okresních měst.

Pokud jde o senátní volby, vypadá to, že budeme mít jednoho senátora hned v prvním kole, a to sice v obvodu Ústí nad Orlicí. Je to specifický obvod, protože od vzniku Senátu jsou zde všichni senátoři za KDU-ČSL. Zatím to poměrně dobře vypadá i pro druhé kolo, měli bychom tam mít šest kandidátů či kandidátek.

Mapa se zatím zbarvila do žluta hlavně na Moravě. Věříte v posílení pozic i v Čechách?

V Čechách jsme šli především ve městech na platformě koalice Spolu. Myslím si, že poměrně překvapivě dokážeme posílit na počet zastupitelů v Ústeckém kraji, protože jsme tam měli postaven více než dvojnásobek kandidátek oproti minulým komunálním volbám.

Čím si vysvětlujete, že se vám daří v malých obcích, ale už méně v krajských či obecně větších městech?

Je to v zásadě historická záležitost, se kterou se jako vedení strany snažíme dlouhodobě bojovat. Myslím si, že když lidé naše kandidáty znají, tak jim na těch obcích a menších městech dávají poměrně vysokou důvěru. Máme tam velmi dobré výsledky, klidně přes 20 procent. Čím jdeme výš, k větším městům, tak hrají roli i některé předsudky, které se k lidovcům vážou. Například že když někdo není věřící a nechodí do kostela, tak nemůže naši stranu volit.

Opozice označuje tyto volby za referendum o vládě. Nemyslíte si, že by účast v ní mohla lidovcům pomoci k lepšímu výsledku?

Myslím, že všechny vládní strany byly v situaci, kdy je pro nás s ohledem na to, jakou krizi a jaké problémy řešíme - covid, uprchlická či energetická krize, spíše velmi obtížné obhajovat dobré výsledky, protože lidé na nás samozřejmě pohlíží daleko více kriticky než v běžných dobách.

Já si třeba pamatuji komunální volby, které probíhaly v době, kdy jsme byli součástí vlády Bohuslava Sobotky. To byla daleko jednodušší situace. Teď si myslím, že to pro nás všechny bylo daleko složitější.

Co vůbec říkáte oblíbené argumentaci expremiéra Andreje Babiše?

Já za sebe odmítám říkat, že jsou komunální volby nějakým referendem o vládě. Myslím si, že voliči nejsou padlí na hlavu a každý ví, že když v nich jde volit, tak vystavuje účet komunálním politikům a rozhoduje o tom, jak se obec nebo město bude rozvíjet.

Jak hodnotíte volební účast?

Ona není nižší. Myslím si, že se víceméně pohybujeme dlouhodobě na této úrovni, letošní rok nijak nevybočuje. U komunálních voleb navíc platí - menší obce, vyšší volební účast.

Nepřekvapil vás vysoký počet kandidátů ANO postupujících do druhého kola senátních voleb? Nepotvrzuje to, že se opozici podařilo vyvolat referendum o vládě?

V tento okamžik je viditelnost opozice poměrně výrazná, takže mě to nepřekvapuje. Z minulosti ale vím, že první kolo vůbec nic neznamená. My máme spoustu příběhů, kdy naši kandidáti skončili v prvním kole na druhém místě s velkým odstupem, ale nakonec vyhráli, takže velmi střízlivě stojím nohama na zemi a nepřeceňuji ani výsledek kandidátů nominovaných za KDU-ČSL či koalici Spolu.

Související

Martin Exner Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 
Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

Více souvisejících

rozhovor Marian Jurečka (KDU-ČSL) Volby KDU - ČSL Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Senát ČR Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

Příběh Sherlocka Holmese se začal psát před 165 lety. Narodil se Arthur Conan Doyle

Kdo by neznal proslulého detektiva Sherlocka Holmese, hrdinu knih i filmů. Tuto postavu stvořil britský spisovatel Arthur Conan Doyle, který se narodil přesně před 165 lety.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy