ROZHOVOR | Odmítám, že jde o referendum o vládě, říká Jurečka. Výsledky lidovců zatím hodnotí pozitivně

Kolem 19. hodiny sešel Marian Jurečka o patro níž, aby pro EuroZprávy.cz ve volebním štábu koalice Spolu v Truhlářské ulici v centru Prahy zhodnotil průběžné výsledky komunálních a senátních voleb. Ministr práce a sociálních věcí je zatím hodnotí pozitivně, odmítá přitom opoziční argumentaci, že jde o referendum o vládě.

Možná je ještě brzy, ale jak zatím hodnotíte průběžné výsledky voleb? V komunálu máte ze sněmovních stran suverénně nejvíce zastupitelů a v senátních je tam jedno již zřejmé vítězství pana Fialy.

Hodnotím to pozitivně, že v komunálních volbách na 99 procent budeme ze všech parlamentních stran nejúspěšnější, což platilo i v minulosti, takže bychom tuto pozici měli udržet. Jsem za to rád, protože si myslím, že obecně lidé dlouhodobě vykazují vysokou důvěru vůči našim komunálním politikům. Není to jen na úplně malých obcích, ale máme i starosty obcí s rozšířenou působností či okresních měst.

Pokud jde o senátní volby, vypadá to, že budeme mít jednoho senátora hned v prvním kole, a to sice v obvodu Ústí nad Orlicí. Je to specifický obvod, protože od vzniku Senátu jsou zde všichni senátoři za KDU-ČSL. Zatím to poměrně dobře vypadá i pro druhé kolo, měli bychom tam mít šest kandidátů či kandidátek.

Mapa se zatím zbarvila do žluta hlavně na Moravě. Věříte v posílení pozic i v Čechách?

V Čechách jsme šli především ve městech na platformě koalice Spolu. Myslím si, že poměrně překvapivě dokážeme posílit na počet zastupitelů v Ústeckém kraji, protože jsme tam měli postaven více než dvojnásobek kandidátek oproti minulým komunálním volbám.

Čím si vysvětlujete, že se vám daří v malých obcích, ale už méně v krajských či obecně větších městech?

Je to v zásadě historická záležitost, se kterou se jako vedení strany snažíme dlouhodobě bojovat. Myslím si, že když lidé naše kandidáty znají, tak jim na těch obcích a menších městech dávají poměrně vysokou důvěru. Máme tam velmi dobré výsledky, klidně přes 20 procent. Čím jdeme výš, k větším městům, tak hrají roli i některé předsudky, které se k lidovcům vážou. Například že když někdo není věřící a nechodí do kostela, tak nemůže naši stranu volit.

Opozice označuje tyto volby za referendum o vládě. Nemyslíte si, že by účast v ní mohla lidovcům pomoci k lepšímu výsledku?

Myslím, že všechny vládní strany byly v situaci, kdy je pro nás s ohledem na to, jakou krizi a jaké problémy řešíme - covid, uprchlická či energetická krize, spíše velmi obtížné obhajovat dobré výsledky, protože lidé na nás samozřejmě pohlíží daleko více kriticky než v běžných dobách.

Já si třeba pamatuji komunální volby, které probíhaly v době, kdy jsme byli součástí vlády Bohuslava Sobotky. To byla daleko jednodušší situace. Teď si myslím, že to pro nás všechny bylo daleko složitější.

Co vůbec říkáte oblíbené argumentaci expremiéra Andreje Babiše?

Já za sebe odmítám říkat, že jsou komunální volby nějakým referendem o vládě. Myslím si, že voliči nejsou padlí na hlavu a každý ví, že když v nich jde volit, tak vystavuje účet komunálním politikům a rozhoduje o tom, jak se obec nebo město bude rozvíjet.

Jak hodnotíte volební účast?

Ona není nižší. Myslím si, že se víceméně pohybujeme dlouhodobě na této úrovni, letošní rok nijak nevybočuje. U komunálních voleb navíc platí - menší obce, vyšší volební účast.

Nepřekvapil vás vysoký počet kandidátů ANO postupujících do druhého kola senátních voleb? Nepotvrzuje to, že se opozici podařilo vyvolat referendum o vládě?

V tento okamžik je viditelnost opozice poměrně výrazná, takže mě to nepřekvapuje. Z minulosti ale vím, že první kolo vůbec nic neznamená. My máme spoustu příběhů, kdy naši kandidáti skončili v prvním kole na druhém místě s velkým odstupem, ale nakonec vyhráli, takže velmi střízlivě stojím nohama na zemi a nepřeceňuji ani výsledek kandidátů nominovaných za KDU-ČSL či koalici Spolu.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Marian Jurečka (KDU-ČSL) Volby KDU - ČSL Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Senát ČR Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy