ROZHOVOR | Smrt královny je historický moment. Desítky milionů lidí nezapomenou, podobně jako na 11. září, říká expertka

Královna Spojeného království Alžběta II. zemřela ve svých šestadevadesáti letech v obklopení rodiny. Obavy o její zdraví trvaly delší dobu, ale její smrt je opravdovým šokem. „Je to moment, který si každý Brit zapamatuje. Jako když byl útok na dvojčata v New Yorku. Událost bude v jejich pamětech a všichni budou vzpomínat na to, co se zrovna dělo,“ říká expertka na britskou politiku Irena Hůlová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Co se ve Velké Británii teď změní?

Změní se hlava státu. Charles už oznámil, že se z něj stává král Charles III., a to je teď ta největší změna, kterou Britové zažívají.

Půjde Charles ve stopách svojí matky?

Myslím si, že v jejích stopách půjde. On měl celý život, aby se na tu roli připravil. Je to nejdéle čekající následovník trůnu. Jde do toho s velkou zkušeností. Na rozdíl od královny, která neměla zkušenosti a byla velmi mladá. Myslím si, že se instituce zmodernizuje s nástupem nové generace.

Jak byste Charlese popsala?

Myslím, že je těžké členy královské rodiny posuzovat. Drží si své dekórum. Čím je Charles známý, tak že se zajímá o životní prostředí a farmářství, to je mu velice blízké. Je to něco, za co aktivně lobboval už za svého života. Bude klást důraz na klimatickou změnu. Nedivila bych se, kdyby to bylo něco, v čem by se angažoval. Samozřejmě role panovníka ho bude velice limitovat, protože rodina drží své dekórum velice silně.

Myslíte, že po smrti Alžběty může být monarchie v ohrožení? Přece jen to pro Brity byla velká jistota a stálice na královském trůnu.

Monarchie má mezi Brity velkou podporu. Nemyslím si, že je v ohrožení. Ano, královna měla obrovskou podporu napříč všemi vrstvami společnosti. Charles si asi bude muset vybudovat tuto oblíbenost, ale myslím si, že instituce jako taková ohrožená není.

Má král nějaký významný politický vliv, kromě toho, že se každý týden sejde s předsedou vlády?

Nemají přímý vliv, ale scházejí se jednou týdně, panovníci jsou informovaní. Ať už se to týká tajných služeb nebo činnosti vlády. Další část jeho silné pozice je fakt, že královna byla i hlavou Commonwealthu. Sice to není pozice, která automaticky přechází, ale očekává se, že Charles hlavou tohoto společenství bude. Takže se stane také figurou Austrálie, Kanady a ostatních zemí. Na mezinárodní úrovni monarcha hraje velice silnou roli.

Bude tlačit i na změnu politiky k válce na Ukrajině? Británie je spolu s Polskem a USA jedním z jejích největších podporovatelů

Nevím, do jaké míry monarcha tohle ovlivní. Standardně jsou to věci, které jsou přenechané předsedovi nebo předsedkyni vlády a nemyslím si, že by Charles hrál nějakou roli v budoucím rozhodování Británie.

Jak vnímáte královninu smrt vy? K Británii máte zřejmě blízký vztah.

Je to konec jedné éry. Určitě odešla významná osoba, kterou lidé napříč světem znají. Nikdo si nedovedeme představit, jaký ten nový král bude. Alžběta tady byla tolik desítek let. Teprve teď si uvědomuju, co se stalo.

Zřejmě je její smrt historický okamžik…

Je to moment, který si každý Brit zapamatuje. Jako když byl útok na dvojčata v New Yorku. Událost bude v jejich pamětech a všichni budou vzpomínat na to, co se zrovna dělo. Nebudou to jen Britové, ale desítky milionů lidí po celém světě, kteří to takto budu cítit.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Velká Británie Královna Alžběta II. Irena Hůlová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy