ROZHOVOR | Smrt královny je historický moment. Desítky milionů lidí nezapomenou, podobně jako na 11. září, říká expertka

Královna Spojeného království Alžběta II. zemřela ve svých šestadevadesáti letech v obklopení rodiny. Obavy o její zdraví trvaly delší dobu, ale její smrt je opravdovým šokem. „Je to moment, který si každý Brit zapamatuje. Jako když byl útok na dvojčata v New Yorku. Událost bude v jejich pamětech a všichni budou vzpomínat na to, co se zrovna dělo,“ říká expertka na britskou politiku Irena Hůlová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Co se ve Velké Británii teď změní?

Změní se hlava státu. Charles už oznámil, že se z něj stává král Charles III., a to je teď ta největší změna, kterou Britové zažívají.

Půjde Charles ve stopách svojí matky?

Myslím si, že v jejích stopách půjde. On měl celý život, aby se na tu roli připravil. Je to nejdéle čekající následovník trůnu. Jde do toho s velkou zkušeností. Na rozdíl od královny, která neměla zkušenosti a byla velmi mladá. Myslím si, že se instituce zmodernizuje s nástupem nové generace.

Jak byste Charlese popsala?

Myslím, že je těžké členy královské rodiny posuzovat. Drží si své dekórum. Čím je Charles známý, tak že se zajímá o životní prostředí a farmářství, to je mu velice blízké. Je to něco, za co aktivně lobboval už za svého života. Bude klást důraz na klimatickou změnu. Nedivila bych se, kdyby to bylo něco, v čem by se angažoval. Samozřejmě role panovníka ho bude velice limitovat, protože rodina drží své dekórum velice silně.

Myslíte, že po smrti Alžběty může být monarchie v ohrožení? Přece jen to pro Brity byla velká jistota a stálice na královském trůnu.

Monarchie má mezi Brity velkou podporu. Nemyslím si, že je v ohrožení. Ano, královna měla obrovskou podporu napříč všemi vrstvami společnosti. Charles si asi bude muset vybudovat tuto oblíbenost, ale myslím si, že instituce jako taková ohrožená není.

Má král nějaký významný politický vliv, kromě toho, že se každý týden sejde s předsedou vlády?

Nemají přímý vliv, ale scházejí se jednou týdně, panovníci jsou informovaní. Ať už se to týká tajných služeb nebo činnosti vlády. Další část jeho silné pozice je fakt, že královna byla i hlavou Commonwealthu. Sice to není pozice, která automaticky přechází, ale očekává se, že Charles hlavou tohoto společenství bude. Takže se stane také figurou Austrálie, Kanady a ostatních zemí. Na mezinárodní úrovni monarcha hraje velice silnou roli.

Bude tlačit i na změnu politiky k válce na Ukrajině? Británie je spolu s Polskem a USA jedním z jejích největších podporovatelů

Nevím, do jaké míry monarcha tohle ovlivní. Standardně jsou to věci, které jsou přenechané předsedovi nebo předsedkyni vlády a nemyslím si, že by Charles hrál nějakou roli v budoucím rozhodování Británie.

Jak vnímáte královninu smrt vy? K Británii máte zřejmě blízký vztah.

Je to konec jedné éry. Určitě odešla významná osoba, kterou lidé napříč světem znají. Nikdo si nedovedeme představit, jaký ten nový král bude. Alžběta tady byla tolik desítek let. Teprve teď si uvědomuju, co se stalo.

Zřejmě je její smrt historický okamžik…

Je to moment, který si každý Brit zapamatuje. Jako když byl útok na dvojčata v New Yorku. Událost bude v jejich pamětech a všichni budou vzpomínat na to, co se zrovna dělo. Nebudou to jen Britové, ale desítky milionů lidí po celém světě, kteří to takto budu cítit.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Velká Británie Královna Alžběta II. Irena Hůlová

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus se nacházel na mezinárodním letišti v jemenském Sana'a ve chvíli, kdy se stalo terčem izraelského leteckého útoku. Upozornil na to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy