Skutečně lidstvo dobývá vesmír? Kosmické mise jsou stále na začátku, jejich neúspěšnost je vysoká

Lidstvu ve vesmírném výzkumu ještě chybí mnohé. Musí překonat řadu výzev, aby se dokázalo stěhovat či vůbec dostat na jiná tělesa. Průměrná úspěšnost misí k Měsíci je poloviční, pokud jde o lety bez posádky. Přitom lidé dokonce pochodovali po přirozené družici země ještě padesát let zpět. 

Indie minulý týden slavila úspěch svého kosmického programu, když přistávací modul Vikrám sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce. Po Spojených státech, Rusku (či SSSR) a Číně se stala teprve čtvrtou zemí, která úspěšně dopravila své zařízení na jediného kamenného souputníka planety Země. A jako vůbec první se jí podařilo přistát v blízkosti jižního pólu vesmírného tělesa.

Vedle nich při manévrech v okolí Měsíce uspěly země jako Japonsko, Spojené arabské emiráty, Lucembursko, Jižní Korea a Itálie. Buď uskutečnily průlety, oběhy či dopady – ať už záměrné nebo ne, jak píše server The Conversation.

Šéf Indické organizace pro kosmický výzkum (ISRO) Šrídhar Panikkar Sómnáth komentoval dosednutí stroze, ale slavnostně: „Indie je na Měsíci.“ Stejný pocit neměli jen o několik dní dříve Rusové. Minulou neděli se totiž jejich modul Luna-25 vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu, což agentura Roskosmos okomentovala tak, že sonda „zanikla v důsledku srážky s měsíčním povrchem“.

Byli to ale Indové, kdo měl v roce 2019 stejnou smůlu jako ruský vesmírný program. Jejich stroj se pokusil o přistání, načež vytvořil kilometr dlouhý pás trosek. Přitom před více než padesáti lety se lidé ještě po zemském souputníkovi procházeli. Ještě týž rok se nezadařilo izraelskému modulu Beresheet ve chvíli, kdy mu selhal gyroskop a brzdění tak nebylo možné.

Obrovské tempo technologického pokroku nejen vesmírného výzkumu nezměnilo nic na faktu, že přistání na Měsíci je riskantní a nebezpečný manévr. Jen něco málo přes polovinu lunárních misí je úspěšných, přiblížil server Conversation. „Dokonce ani mise malých družic na oběžnou dráhu nemají dokonalé výsledky, úspěšnost se pohybuje mezi 40 a 70 %,“ dodává.

Lidstvo ještě k tomu pomýšlí na návštěvu planety Mars. Například společnost multimiliardáře Elona Muska Space X spustila svůj vlastní program, který má lidstvo dostat na Mars i zpět. Na svém webu dokonce přibližuje průběh přistání.

Server The Conversation přinesl zajímavé srovnání: Na světě jezdí přes 1,5 miliardy automobilů a létá více než 40 tisíc letadel. Kosmické mise jsou tak na úplném začátku, protože jich prozatím odstartovalo „pouze“ asi 20 tisíc. Vesmírné výzkumy – ať ruské, americké nebo indické – musí překonat ještě mnoho výzev, aby lidstvo dostalo možnost vybudovat „meziplanetární civilizaci“.

Související

Více souvisejících

vesmir vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

"Smrt režimu." Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy