Skutečně lidstvo dobývá vesmír? Kosmické mise jsou stále na začátku, jejich neúspěšnost je vysoká

Lidstvu ve vesmírném výzkumu ještě chybí mnohé. Musí překonat řadu výzev, aby se dokázalo stěhovat či vůbec dostat na jiná tělesa. Průměrná úspěšnost misí k Měsíci je poloviční, pokud jde o lety bez posádky. Přitom lidé dokonce pochodovali po přirozené družici země ještě padesát let zpět. 

Indie minulý týden slavila úspěch svého kosmického programu, když přistávací modul Vikrám sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce. Po Spojených státech, Rusku (či SSSR) a Číně se stala teprve čtvrtou zemí, která úspěšně dopravila své zařízení na jediného kamenného souputníka planety Země. A jako vůbec první se jí podařilo přistát v blízkosti jižního pólu vesmírného tělesa.

Vedle nich při manévrech v okolí Měsíce uspěly země jako Japonsko, Spojené arabské emiráty, Lucembursko, Jižní Korea a Itálie. Buď uskutečnily průlety, oběhy či dopady – ať už záměrné nebo ne, jak píše server The Conversation.

Šéf Indické organizace pro kosmický výzkum (ISRO) Šrídhar Panikkar Sómnáth komentoval dosednutí stroze, ale slavnostně: „Indie je na Měsíci.“ Stejný pocit neměli jen o několik dní dříve Rusové. Minulou neděli se totiž jejich modul Luna-25 vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu, což agentura Roskosmos okomentovala tak, že sonda „zanikla v důsledku srážky s měsíčním povrchem“.

Byli to ale Indové, kdo měl v roce 2019 stejnou smůlu jako ruský vesmírný program. Jejich stroj se pokusil o přistání, načež vytvořil kilometr dlouhý pás trosek. Přitom před více než padesáti lety se lidé ještě po zemském souputníkovi procházeli. Ještě týž rok se nezadařilo izraelskému modulu Beresheet ve chvíli, kdy mu selhal gyroskop a brzdění tak nebylo možné.

Obrovské tempo technologického pokroku nejen vesmírného výzkumu nezměnilo nic na faktu, že přistání na Měsíci je riskantní a nebezpečný manévr. Jen něco málo přes polovinu lunárních misí je úspěšných, přiblížil server Conversation. „Dokonce ani mise malých družic na oběžnou dráhu nemají dokonalé výsledky, úspěšnost se pohybuje mezi 40 a 70 %,“ dodává.

Lidstvo ještě k tomu pomýšlí na návštěvu planety Mars. Například společnost multimiliardáře Elona Muska Space X spustila svůj vlastní program, který má lidstvo dostat na Mars i zpět. Na svém webu dokonce přibližuje průběh přistání.

Server The Conversation přinesl zajímavé srovnání: Na světě jezdí přes 1,5 miliardy automobilů a létá více než 40 tisíc letadel. Kosmické mise jsou tak na úplném začátku, protože jich prozatím odstartovalo „pouze“ asi 20 tisíc. Vesmírné výzkumy – ať ruské, americké nebo indické – musí překonat ještě mnoho výzev, aby lidstvo dostalo možnost vybudovat „meziplanetární civilizaci“.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 40 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy