Skutečně lidstvo dobývá vesmír? Kosmické mise jsou stále na začátku, jejich neúspěšnost je vysoká

Lidstvu ve vesmírném výzkumu ještě chybí mnohé. Musí překonat řadu výzev, aby se dokázalo stěhovat či vůbec dostat na jiná tělesa. Průměrná úspěšnost misí k Měsíci je poloviční, pokud jde o lety bez posádky. Přitom lidé dokonce pochodovali po přirozené družici země ještě padesát let zpět. 

Indie minulý týden slavila úspěch svého kosmického programu, když přistávací modul Vikrám sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce. Po Spojených státech, Rusku (či SSSR) a Číně se stala teprve čtvrtou zemí, která úspěšně dopravila své zařízení na jediného kamenného souputníka planety Země. A jako vůbec první se jí podařilo přistát v blízkosti jižního pólu vesmírného tělesa.

Vedle nich při manévrech v okolí Měsíce uspěly země jako Japonsko, Spojené arabské emiráty, Lucembursko, Jižní Korea a Itálie. Buď uskutečnily průlety, oběhy či dopady – ať už záměrné nebo ne, jak píše server The Conversation.

Šéf Indické organizace pro kosmický výzkum (ISRO) Šrídhar Panikkar Sómnáth komentoval dosednutí stroze, ale slavnostně: „Indie je na Měsíci.“ Stejný pocit neměli jen o několik dní dříve Rusové. Minulou neděli se totiž jejich modul Luna-25 vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu, což agentura Roskosmos okomentovala tak, že sonda „zanikla v důsledku srážky s měsíčním povrchem“.

Byli to ale Indové, kdo měl v roce 2019 stejnou smůlu jako ruský vesmírný program. Jejich stroj se pokusil o přistání, načež vytvořil kilometr dlouhý pás trosek. Přitom před více než padesáti lety se lidé ještě po zemském souputníkovi procházeli. Ještě týž rok se nezadařilo izraelskému modulu Beresheet ve chvíli, kdy mu selhal gyroskop a brzdění tak nebylo možné.

Obrovské tempo technologického pokroku nejen vesmírného výzkumu nezměnilo nic na faktu, že přistání na Měsíci je riskantní a nebezpečný manévr. Jen něco málo přes polovinu lunárních misí je úspěšných, přiblížil server Conversation. „Dokonce ani mise malých družic na oběžnou dráhu nemají dokonalé výsledky, úspěšnost se pohybuje mezi 40 a 70 %,“ dodává.

Lidstvo ještě k tomu pomýšlí na návštěvu planety Mars. Například společnost multimiliardáře Elona Muska Space X spustila svůj vlastní program, který má lidstvo dostat na Mars i zpět. Na svém webu dokonce přibližuje průběh přistání.

Server The Conversation přinesl zajímavé srovnání: Na světě jezdí přes 1,5 miliardy automobilů a létá více než 40 tisíc letadel. Kosmické mise jsou tak na úplném začátku, protože jich prozatím odstartovalo „pouze“ asi 20 tisíc. Vesmírné výzkumy – ať ruské, americké nebo indické – musí překonat ještě mnoho výzev, aby lidstvo dostalo možnost vybudovat „meziplanetární civilizaci“.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy