Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si to uvědomují a snaží se najít způsob, jak Spojené státy o toto postavení připravit. Podle americké zpravodajské služby oba národy vyvíjí zbraně, které by byly schopné útoku na družicové systémy USA, píše magazín The National Interest.

„Soudíme, že Rusko a Čína vnímají potřebu vyrovnat jakoukoli americkou vojenskou výhodu získanou z vojenských, civilních nebo komerčních vesmírných systémů a stále častěji zvažují útoky proti satelitním systémům jako součást své budoucí válečné doktríny", sdělil 11.5. Kongresu ředitel National Inteligence Daniel Coats. Obě země prohlašují, že nemají žádný zájem na „hvězdných válkách“ a zbrojení ve vesmíru.

Podle Coatse to jsou ale jen diplomatické zástěrky  a „Rusko a Čína jsou i nadále odhodlány rozvíjet schopnosti, aby mohli čelit (jimi) vnímaným protivníkům ve vesmíru, zejména Spojeným státům, zatímco veřejně a diplomaticky propagují neozbrojení vesmíru a „ ne první umístění "zbraní ve vesmíru.“

Většina útoků proti americkým vesmírným zdrojům bude s největší pravděpodobností nekinetická, zaměřená na elektronické útoky a kybernetickou válku. Vývoj se pravděpodobně bude zaměřovat na schopnosti blokace vojenských družicových komunikací (SATCOM), satelitních zobrazovacích satelitů (SAR) a globálních navigačních družicových systémů (GNSS), jako je například systém GPS Global Positioning System (GPS) . „Splývání  EW (electronic warfare – elektronické války) a schopností kybernetického útoku se pravděpodobně rozšíří o snahu složitými prostředky zavrhnout a zhoršit informační sítě. Čínští vědci diskutovali o metodách vylepšení odolných rušivých schopností s novými systémy pro zablokování běžně používaných kmitočtů. Rusko zamýšlí modernizovat své jednotky EW a do roku 2020 postavit do pole novou generaci zbraní EW," píše ve své zprávě Coats.

Kdyby elektronická válka a kybernetické zbraně nedosáhly svých požadovaných cílů, ruští a čínští experti jsou připraveni použít konvenční kinetickou sílu spočívající ve fyzickém zničení amerického vesmírného majetku. „Některé nové ruské a čínské zbraně ASAT, včetně destruktivních systémů, pravděpodobně dokončí vývoj v příštích několika letech," uvedl Coats.

Podle jeho informací ruští vojenští stratégové pokládají tyto vesmírné zbraně za součást širšího přezbrojení v oblasti vzdušného prostoru. Podpora vojenských raket ASAT vychází taktéž od ruských zákonodárců, kteří považují za nutné vyvinout rakety „schopné zničit satelity na nízké oběžné dráze Země."

Na druhé straně, Čína je na pokraji vytvoření operační  protisatelitní zbraně a pracuje na vývoji zaměřujících se energetických zbraní působících proti americkým družicím. Tyto zbraně by měly být schopné oslepit a poškodit citlivé prostorové optické senzory. Oba národy vyvíjejí satelity, které mohou manipulovat s dalšími vesmírnými aktivy nebo dokonce zničit orbitální nástroje.

„Výzkum prostorových robotických technologií pro satelitní servis a odstraňování nečistot může být použit k poškození družic. Takové mise budou v budoucnu představovat zvláštní výzvu, komplikovat schopnost USA charakterizovat vesmírné prostředí, dešifrovat záměr vesmírné aktivity a poskytnout předběžné varování před hrozbami, " uvádí Coats.

Související

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Satelity válka Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy