NASA zveřejnila strhující video. Jak vypadá vesmírná mlhovina?

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA zveřejnil záběry vesmírné mlhoviny, kterou si mohla prohlédnout i veřejnost. Podle zprávy NASA se jedná o bizarní směs zanikajících a nově se rodících planet, planetek a jiných vesmírných těles. Informoval o tom server Huffingtonpost.com.

Upřímně, komu z nás se někdy nezachtělo podívat se do samého centra Mléčné dráhy, v souhvězdí Střelce, kde se rodí nové hvězdy? Díky nové technice NASA se nám to však může podařit. Teleskop Hubble Space, který se teď momentálně nachází na oběžné dráze Země, je například schopen pořídit strhující snímky a videa známé mlhoviny Lagoon.

Jedno z videí například ukazuje vzdálené srdce masivní a barevné mlhoviny, kterou NASA prohlašuje za směsici zanikajících a nově se rodících planet, planetek a vesmírných těles, vzdálených 4000 světelných let od Země.

Zde se nachází masivní a poměrně mladá hvězda (milion let stará Hershel 36) a 200 tisíckrát jasnější a osmkrát teplejší, než naše Slunce. Ultrafialové záření a větry na ní vytvářejí přímo fantastickou krajinu různých plynných útvarů. NASA dokonce zveřejnila i záběry v infračervené verzi, které se na tyto útvary více zaměřila.

Teleskop Hubble byl prvně uveden do provozu 24. dubna 1990 na palubě amerického raketoplánu Discovery v rámci společného projektu NASA a Evropské kosmické agentury. Jednou za rok pak Hubble ukazuje nové záznamy z různých vzdálených míst ve vesmírném prostoru.

Hubble je podle NASA a Evropské kosmické agentury jedním z nejlepších vynálezů v oblasti kosmonautiky, který přepisuje takříkajíc dějiny. Za posledních 28 let jeho používání překonal veškerá očekávání a astronomové na celém světě si ho nemohou vynachválit. 

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Více souvisejících

NASA vesmir Galaxie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 23 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy