Bitva, o které se dnes už nemluví. Jak naše armáda dokázala porazit Spojené státy?

Historie je plná válek, konfliktů a střetů. Stejně tak je ale bohatá na překvapivá vítězství, a jedno takové za sebou mají českoslovenští letci, kteří se utkali v bitvě se Spojenými státy. První konflikt s našimi západními spojenci za dob studené války vyhráli a ukázali tím, že se nebojí chránit hranice před jakýmkoliv nepřítelem.

Historie střetu se začala psát v roce 1948, kdy se dostali v Československu k moci komunisté. Studená válka mezi SSSR a USA byla sice ještě v počátcích, už tehdy ale bylo jasné, a kterou stranu se bude muset Československo postavit.

Stali jsme se součástí východního bloku a naše role v rámci konfliktu byla jasná. Chtě nechtě se Spojené státy stali našimi nepříteli a ačkoliv během studené války nedošlo k žádnému významnějšímu ozbrojenému konfliktu, situace byla nesmírně napjatá.

Mezi USA a Sovětský svazem panovala nevraživost a celý svět se obával, co přijde. Šlo naštěstí pouze o ekonomické soupeření, s tímto tvrzením by ale nesouhlasili piloti obou zainteresovaných stran. Ve vzduchu totiž docházelo ke střetům mezi letouny, ačkoliv válka oficiálně vyhlášena nebyla.

Spojené státy si během studené války vytvořily předsunuté vojenské základny v Německu. Jejich letouny v průběhu let často přelétaly nad území Československa, nejbližšího státu, který patřil pod křídla nepřítele. Většina přeletů byla, nutno dodat, neúmyslná, přesto narušovaly suverenitu státu. 

Našly by se ale i takové přelety, které měly jasně daný cíl - špionáž. Té se ale nemělo Československo jak bránit. Technika z dob druhé světové války byla zastaralá, radary byly proti americkým stíhačkám takřka k ničemu, a  Avia S-199, nejlepší letoun, jaký měla naše armáda k dispozici, neměl proti americkým strojům šanci.

V roce 1950 proto Československo  koupilo do své výzbroje proudové letouny MiG-15, které se americkým Thunderjetům dokázaly plně vyrovnat. Pro české piloty ale šlo o naprostou novinku, na kterou si museli dlouho zvykat. První nasazení k obraně našich hranic tedy proběhlo až v roce 1952.

O rok později, 10. března 1953, nacvičovat piloti Jaroslav Šrámek a Milan Forst letecký útok. V 10:45 vzlétli do vzduchu, a sami ještě netušili, že se z rutinního nácviku za pár minut stane souboj o život. Piloti totiž narazili na dva americké letouny typu F-84E Thunderjet, které se pohybovaly v československém vzdušném prostoru v oblasti Českého lesa, ve vnitrozemí, 35 kilometrů od státní hranice s Německem.

Šrámek dostal od velení jasný úkol. Měl vypálit výstražnou dávku, kterou měl Američany přimět přistát. Letouny Spojených států se ale rozdělily a rozhodně se nechystaly vzdát. Šrámek se tedy vydal za vedoucím strojem, který se snažil uniknout do Německa.

Následně mu přišel do vysílačky pokyn letoun sestřelit. Šrámek zasáhl stroj ze vzdálenosti 300 metrů a pilot amerického letadla G. A. Brown se musel 58 kilometrů nad německým územím katapultovat. Letecká bitva nad Merklínem skončila a Československo se stalo vítězem nad Spojenými státy.

Američané ze střetu nadšení nebyli. Počet přeletů nad naším územím se od té doby sice rapidně zmenšil, zároveň ale Spojené státy obvinily Československo z napadení nad německým územím. Až o více než 25 let později ukázaly tajné americké materiály, že ke střetu došlo nad územím tehdejšího Československa a naši piloti tedy byli v právu.

Související

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.
Donald Trump

Zaútočíme znova, varoval Trump íránského ajatolláha

Americký prezident Donald Trump v pátek varoval Teherán, když prohlásil, že by rozhodně uvažoval o dalším útoku na Írán, pokud by se přiblížil schopnostem vytvořit jadernou zbraň. Trump trvá na tom, že americká letadla zásadně poškodila íránská jaderná zařízení. 

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) nacisté II. světová válka

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Formace i klamné cíle pro rakety. Jak ruské útoky dronů ničí odhodlání Ukrajiny?

Noc co noc se obloha nad Ukrajinou plní těžko odrazitelnými roji ruských dronů, řízených střel a balistických raket. Moskva zintenzivnila své nálety na konkrétní města, přičemž cíle jako Lutsk se ocitají pod opakovaným tlakem. Zatímco dříve mezi masivními útoky ubíhalo klidně i deset dní, nyní je interval zkrácen na tři až pět dní. Ukrajinská protivzdušná obrana je přetížená, a civilní ztráty dosáhly v červnu nejvyššího počtu za poslední tři roky: 232 obětí.

před 1 hodinou

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry

Ukrajinský expert na národní bezpečnost a bývalý náměstek ministra informační politiky Dmytro Zolotukhin v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz okomentoval kontroverzní krok prezidenta Volodymyra Zelenského a parlamentu, kteří se rozhodli podřídit nezávislé protikorupční agentury generální prokuratuře. „Z mého osobního pohledu – co je rozbité, nemůže být ještě více rozbité,“ říká. Upozorňuje přitom na sílu občanské společnosti, která podle něj dává najevo své hranice. „Ukrajinci mají svobodu a demokracii v krvi. Nemohou jednat jinak.“

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

před 5 hodinami

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit

Zesílení sankcí proti Rusku není zázračné řešení, ale podle Corbana Teagua může přinést klíčový tlak na Vladimira Putina, aby začal mírová jednání brát vážně. A prezident Trump má k rozhodným krokům nejen vůli, ale i mandát od svých voličů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy