Jak by dopadla tanková bitva nacistů s Američany?

Washington, D. C. - Jistě se mnozí z vás ptají, jak by vypadal svět, kdyby se Adolfu Hitlerovi podařilo porazit Sovětský svaz. Spokojil by se z ovládnutím celé Evropy, anebo by obrátil svou pozornost k USA? A jakou by mělo Nacistické Německo šanci oproti Spojeným státům? O šancích obou stran na vítězství informoval server Nationalinterest.org.

V případě, že by se Adolf Hitler rozhodl napadnout USA, určitě by neváhal nasadit německý tank Panzerkampfwagen, kterému jeho americký protivník M4 Sherman nemohl v téměř žádných ohledech konkurovat. Vítězství by však jisté neměl. Němci si dobře uvědomovali, že je Panzerkampfwagen výrazně zvýhodňuje nejen díky svému designu, ale i palebné síle a schopnosti rychlého pohybu.

Těmito vlastnostmi si také vysloužil postavení nejlepšího obrněného vozidla. Jak je možné, že by německé tanky dokázaly tak dobře odolávat těm americkým? Když se zaměříme na technické detaily, tak Panzerkampfwagen s kanónem ráže 75 mm by dokázal velmi snadno proniknout do trupu M4 Shermana.

Panzerkampfwagen byl totiž původně zhotoven za účelem boje na východní frontě, kdy nahradil tank Mark IV, který nebyl konkurenceschopný ve srovnání s ruskými tanky T-34 a KV-1. Ty se mu staly také inspirací, neboť svým vzhledem byly německé tanky téměř snadno zaměnitelné s ruskými T-34. Výrobci Panzerkampfwagenu se však ještě rozhodli pro další úpravy, což mu dodalo téměř unikátní vybavení, schopné čelit i té největšímu a nejnebezpečnějšímu nepříteli.

Shermann by v případě válečného konfliktu byl ve značné nevýhodě. Ačkoliv měl také kanón ráži 75 mm, tak se neuměl tak rychle pohybovat. Jeho návrhářům totiž nedošlo, že není důležitá pouze síla střely, ale i rychlost pohybu. Když dva tanky střílejí stejně, ale pohybují se jinak, tak ten rychlejší bude mít vždy návrh. To, když si Američané uvědomili, tak okamžitě začali Shermanny předělávat na vyšší stupeň rychlosti, ale ani pět měsíců po vylodění v Normandii se jim nepodařilo je učinit schopnými obstát v boji s nepřítelem. Bylo potřeba doladit ještě další technické detabily Na západní frontu se rychlejší Shermanny nedostaly, neboť se objevila jejich další nevýhoda - slabší obrnění.

Nicméně slabší obrnění nemusí být vždy naškodu. Při přímém střetu se sice tank může snáze zničit, ale zároveň nižší hmotnost mu výrazně zjednodušuje manévry na pevnině, zejména v chladném a hornatém terénu a na západoevropském venkově. Panzerkampfwagen neměl navíc tak rychle se otáčející věž, což by vojenské posádce Shermanna umožnilo rychleji vysílat střely.

Další výhodou Shermanna byla také větší kapacita a výkonnost ve srovnání se svým německým protějškem, který měl přeci jenom častější poruchy a mechanické potíže. Tanky však nebyly jediným, čímž Spojené státy disponovaly. Při vojenském střetu s nacisty by se mohly spoléhat na dobře organizovanou logistiku, letecké vybavení a další, které by zhoršení postavení amerických tanků vyrovnaly.

Americké tanky nebyly tak silné, jako německé, ale zároveň se jich podařilo postavit víc a mnohem kvalitněji. Spojené státy byly také zvýhodněny tím, že kromě války v Tichomoří nečelily bombardováním, a tím pádem měl jejich válečný průmysl daleko lepší podmínky. V továrnách navíc pracovali motivovaní a placení dělníci, zatímco Němci využívali sice neplacené, ale otrocké pracovní síly. Díky tomuto bylo zhotoveno celkem 50 000 Shermannů, tedy víc tanků, než se podařilo vyrobit Britům a Němcům za celou válku. Nacistické Německo vybudovalo 6000 Panzerkampfwagenů.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

II. světová válka nacisté USA (Spojené státy americké) Adolf Hitler Tanky

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy