Astronauti na ISS slaví. Zvládli nejobtížnější úkol od opravy Hubbleova teleskopu

Astronauti dnes vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dokončili opravu chladicího systému detektoru kosmického záření Alpha Magnetic Spectrometer (AMS). Netěsnost opravili Ital Luca Parmitano a americký astronaut Andrew Morgan. Detektoru AMS měl být zpět v plném provozu do středy, napsala agentura AP.

Minulý měsíc Parmitano a Morgan instalovali k detektoru AMS nová chladicí čerpadla. Dnes se vydali zpět, aby ověřili, zda je vše v pořádku a někde nedochází k úniku. Parmitano hned na počátku mise na jednu netěsnost narazil. Pokusil se ji opravit, ale potíže pokračovaly i po povinné hodině čekání. Místo opravil až na druhý pokus, a dnešní vesmírná procházka tak nabrala dramatičtější vývoj, než původně astronauti čekali.

"Dobře jste se s tím, chlapci, porvali, ale zvládli jste to. Čeká na vás večeře," vzkázala jim na konci náročné směny astronautka Jessica Meirová z paluby ISS.

Alfa magnetický spektrometr AMS je experimentální modul částicové fyziky pro měření kosmického záření. Jedním z jeho úkolů je hledat důkazy o existenci antihmoty v kosmickém záření. Parmitano, který je v současné době velitelem ISS, a Morgan na údržbě a opravě AMS pracovali už v listopadu a začátkem prosince. Podle NASA jde o nejkomplikovanější servisní úkon od opravy Hubbleova vesmírného teleskopu.

.@Astro_Luca seemingly hangs upside down on the @CSA_ASC #Canadarm2 about 265 miles above South America as he is maneuvered toward the Alpha Magnetic Spectrometer to work on thermal components. https://t.co/lCvrNKHbhT pic.twitter.com/Mg0EBAt8RZ

— Intl. Space Station (@Space_Station) January 25, 2020

Parmitano a Morgan museli nejprve rozřezat trubky z nerezové oceli, aby odpojili stará čerpadla. Posléze bylo třeba napojit trubky na nová čerpadla, což v objemných rukavicích není lehká práce, napsala AP. Pro celou operaci, která měla několik postupných fází, musely být vyrobeny speciální nástroje.

Detektor AMS by měl po opravách fungovat po zbytek provozu ISS, tedy dalších pět až deset let. Původně byl navržen tak, aby funkční vydržel tři roky.

Jednalo se už o třetí výstup do volného kosmického prostoru členů nynější posádky orbitálního komplexu od začátku roku. Před Parmitanem a Morganem byly "venku" 15. a 20. ledna astronautky NASA Jessica Meirová a Christina Kochová. Při své celkem už třetí spolupráci mimo ISS dokončily instalaci další série nových lithium-iontových baterií, které akumulují energii generovanou solárními panely.

Šestičlennou posádku ISS nyní tvoří vedle Kochové, Meirové, Morgana a Parmitana ještě další ruští kosmonauti Oleg Skripočka a Alexandr Skvorcov. Parmitano, Kochová a Skvorcov se mají na Zemi vrátit 6. února. Kochová se 28. prosince stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na stanici je od loňského 15. března.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) NASA vesmir Christina Kochová (astronautka) ESA (European Space Agency)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy