Útěk bolševiků z Petrohradu? Takhle se Moskva stala hlavním městem Sovětského svazu

Největší město Evropy je dnes symbolem Ruska a taky sovětské éry této země. Moskva však nebyla hlavním městem vždy. Do Moskvy totiž utekli bolševici z Petěrsburgu, kde i přes dosažený úspěch Velké říjnové revoluce neměli čelní představitele komunistické vlády na růžích ustláno.

Historie stoletého výročí se začala psát mnohem dříve. Přestože byla Moskva tradičním centrem ruské státnosti a carství, na začátku 18. století car Petr Veliký přesunul své sídlo do nově založeného města Sankt Petersburgu, tudíž od roku 1712 ruská carská vláda nesídlila v Moskvě, ale v Petěrburgu, který je však pojmenován podle apoštola svatého Petra nikoli podle zakladatele. I když podobnost jmen však opravdu není zcela náhodná.

Zatímco se v Petěrsburgu rozběhla obrovská výstavba nejslavnějších architektonických památek Ruska, původní centrum v Moskvě začalo upadat a chátrat. Dokonce poprvé v historii Moskvy začala klesat populace tohoto města. Pravděpodobně zde začala tradiční řevnivost mezi dvěma největšími ruskými městy, která je dnes patrná po krátkém rozhovoru z jakýmkoli obyvatelem jednoho ze dvou měst.

Dva důvody úprku bolševiků

Historici dnes soudí, že kvapný přesun bolševické vlády z Petěrburgu do Moskvy v roce 1918 měl dvě zásadní příčiny. První byla hrozba německé armády. Přestože těsně před nechtěným stěhováním bolševiků byl podepsán mír v Brestu litevském mezi Ruskem a ústředními mocnostmi. O konec vojenského angažmá Ruska v první světové válce usilovali bolševici již před uchopením moci po říjnové revoluci. Německo a Rakousko-Uhersko využilo politickému chaosu, který v Rusku panoval, k masivní ofenzivě a přiblížili se nebezpečně blízko k Pěterburgu.

Podmínky míru byly pro Rusko extrémně nevýhodné, ztratili přibližně milion kilometrů čtverečních území, kde žila čtvrtina obyvatelstva a průmyslu a většina tehdy klíčových uhelných dolů. Ovšem úplatek několika miliónů marek za nevýhodný mír umožnil udržet pozice získané během revoluce. Bolševici totiž ještě dlouho neměli vyhráno, jak by si někdo mohl myslet v návaznosti na marxisticko-leninistický výklad historie. Dokladem je i následný útěk do Moskvy, protože podepsaná hranice byla od Pětěrburgu nebezpečně blízko.

Zcela jisté pozice neměli ani uvnitř opouštěného hlavního města. Ruskou metropoli obývala také celá řada skupin, které nebyly bolševikům zcela nakloněny. Nejednalo se jen o zbytky demokratické tzv. Prozatimní vlády, kterou bolševici svrhli, ale i o skupiny, které původně revoluci podporovaly. Příkladem může být Kronštatská flotila, která revoluci nejdříve podporovala. Ekonomická katastrofa, která bolševickou vládu provázela, vedla roku 1921 k povstání této flotily sídlící v Kronštadtu nedaleko Petěrburgu. Ovšem bolševická vláda se již v bývalém hlavním městě nenacházela, a tak mohla po shromáždění elitních jednotek rudé armády povstání potlačit.

Moskva před vládou bolševika

Ale vraťme se zpět do Moskvy, která byla po ztrátě pozice hlavního města takřka jen větší dřevěnou vesnicí oproti nádherným stavbách carského Petěrburgu. Ovšem „moskevské dřevěnice“ shořely v průběhu války s Napoleonem a tak se rozběhla nová výstavba Moskvy. Na přelomu 19. a 20. století se díky rozvoji města jako železničního uzlu Moskva stala druhým nejvíce rozvíjejícím městem po New Yorku, což vtipným způsobem předznamenalo soupeření mezi USA a SSSR během studené války.

Paradoxem dějin je, že přestože komunisté učinili z Moskvy centrum své rudé diktatury, nepřerušovaně byla Moskva centrem jiného pohledu na svět oproti komunistickému ateismu. Po dobytí Konstantinopole Turky se stala Moskva třetím Římem a sídlem hlavy pravoslavné církve, která se dodnes hlásí ke starověkým kořenům východního křesťanství.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Komunismus Rusko Petrohrad Moskva

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 44 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy