I přes své ideologické rozpory, vzájemnou nedůvěru a dlouhodobě neslučitelné zájmy se Hitler a Stalin dokázali domluvit na rozdělení si sfér vlivu a polského území. Tzv. čtvrtým dělením Polska, které oba diktátoři společně napadli, začala druhá světová válka.
Dva paranoidní diktátoři zastávající neslučitelné ideologie se přeci dokázali spojit. Jejich vzájemné porozumění vyvěralo z podobnosti cílů, které sledovali a jimiž bylo vytvořit ze zemí, v jejichž čele stáli, velké říše, a to i za pomocí teritoriálního zisku.
Oba se navíc, alespoň do doby, než k tomu měl dozrát čas, chtěli vyhnout vzájemnému konfliktu. Ani jeden z nich rovněž nedokázal smířit s myšlenkou samostatného Polska. Dohodli se proto na jeho násilném rozdělení, čímž začala druhá světová válka.
Hitler i Stalin viděli své nepřátele na každém kroku, doma, v zahraničí a v neposlední řadě i v sobě navzájem. Zdrojem jejich podezřívavosti však nebyl ideologický rozpor, jako spíše mocenské zájmy, které sledovali. Oba chtěli obnovit zašlou slávu svých zemí a překreslovat mapu Evropy k obrazu svému, přičemž se netajili ani ambicemi svůj vliv dále rozšiřovat.
Než se však jejich úsilí dostalo do konfliktu, nabízela především střední a východní Evropa území, na jejichž rozdělení se dokázali dohodnout. Zatímco Hitler měl koncem třicátých let minulého století nejprve zálusk na Rakousko, Československo a západní část Polska, pro Stalina bylo klíčové získat především Pobaltí a východní Polsko. Právě tyto cíle je vedli k vzájemné spolupráci, a to počínaje rokem 1938.
Myšlence kolektivní bezpečnosti Stalin navzdory svému hlášení se kekomunismus nikdy nevěřil. Své zájmy a cíle prosazoval prostřednictvím metody spočívající ve využívání rozporů mezi západními mocnostmi. To se hodilo i Hitlerovi, který spoléhal na neochotu Británie a Francie vstoupit s ním do války kvůli jeho politice a obsazování zemí na východ od Německa. Jejich vzájemné spolupráci předcházelo několik vstřícných gest, klíčová byla ale až změna na postu komisaře pro zahraniční věci v Sovětském svazu. Maxim Litvinov byl vystřídán Molotovem, u něhož byl zvláště oceněn jeho nežidovský původ.
Na druhé straně zastával tentýž post Joachim von Ribbentrop, který byl na rozdíl od některých jiných vysoce postavených nacistů zastáncem německo-sovětské spolupráce. Ta měla probíhat nejprve především v hospodářské oblasti. Molotov však její začátek podmínil vytvořením politického základu. Tím mělo být právě rozdělení si sfér vlivu.
Po velmi náročných jednáních, která byla komplikována vzájemnou nedůvěrou posilovanou vystupováním Velké Británie, která jednak jednala se Sovětským svazem o navázání vojenské spolupráce, jednak s Německem o garancích sfér vlivu, byla nakonec podepsána dohoda známá jako pakt Molotov-Ribbentrop.
V ní se obě strany domluvili, že na sebe nebudou pod bodu následujících 25 let útočit, uznají své zájmové sféry či na německém zprostředkování sovětsko-japonských vztahů. Tato smlouva však obsahovala i tajný dodatek týkající se rozdělení Polska. Po návratu z Moskvy údajně Ribbentrop sdělil svému vůdci: „Stalin je přesně takový jako vy, mein Führer.“
Související
Japonsko si před 79 lety zvolilo novou cestu. Předcházela tomu zkáza Hirošimy a Nagasaki
Před 85 lety začala druhá světová válka. Začali ji Němci vyhlazovací válkou proti Polsku
II. světová válka , Josif Stalin , Adolf Hitler
Aktuálně se děje
před 22 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 25 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 50 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek