Můžete si vzít vlastního bratrance či sestřenici? A hrozí vašim dětem genetické problémy?

Víte, co mají společného královna Viktorie, Charles Darwin a Albert Einstein? Tyto známé historické osobnosti si vzali svého bratrance nebo sestřenici. A v historii nebyli zdaleka jediní. Je ale něco takového možné udělat dnes?

Možná vás napadne, že právě Darwin jakožto zakladatel evoluční biologie by měl dobře vědět, že vzít si blízkou příbuznou a mít s ní děti není právě nejlepší nápad. Páření se s blízce příbuznými jedinci v přírodě vede k tomu, že geny degenerují a vznikají smrtelně nebezpečné mutace, zdůrazňuje server Business Insider.

Otázkou tedy je – jak moc je nebezpečné vzít si vlastního bratrance nebo sestřenici?

V České republice není nelegální, když bratranec a sestřenice uzavřou sňatek. Trestný čin incestu se u nás vztahuje pouze na sourozence a příbuzné v přímém pokolení.  Třeba v USA je ale takový sňatek nelegální hned ve 24 státech.

Nutno ale podotknout, že na západě Evropy nebylo v minulosti nijak neobvyklé vzít si vzdálenějšího člena rodiny. Typickým příkladem je šlechta, kde byly takové sňatky běžné. I obyčejní vesničané si často brali ty, kteří žili v okolí – což byli často vzdálení příbuzní. Mezi roky 1650 a 1850 byl průměrný manželský pár příbuznými ze čtvrtého kolene, což znamená, že měli společné pra-pra-pra-prarodiče, uvádí server. Převedeno na řeč genetiky – sdíleli 0,2 procenta jejich DNA.

Sestřenice a bratranci ze třetího kolena sdílejí 0,78 procent DNA a ze druhého kolena (tedy když jejich prarodiče byli sourozenci) 3,13 procent DNA. Bratranec a sestřenice jsou pak příbuzní III. stupně – a mají osminu společných genů (12,5 procenta).

Čím více DNA muž a žena sdílí, tím pravděpodobnější je, že se u jejich potomků objeví genetické problémy a nemoci. Genetické riziko vyplývající z příbuzenských sňatků či vztahů souvisí s existencí takzvaných recesivních genů. Čím bližší je příbuzenský vztah, tím vyšší je pravděpodobnost, že jsou oba partneři nosiči stejných recesivních genů.

Recesivní geny mohou přenášet jak pozitivní věci, jako je třeba hudební nadání, tak i vrozené vady – nejčastěji se u nás tímto způsobem předává cystická fibróza, takzvaná nemoc slaných dětí.

Riziko je ovšem jen nepatrně větší než u nepříbuzných partnerů. Statisticky vzato mají potomci bratranců a sestřenic o 1,7 procent vyšší pravděpodobnost vrozených vad, než je běžný průměr. Je to podobné riziko, jakému jsou vystaveny děti matek starších než 40 let. 

A jak velké tedy riziko vlastně je?

Pokud budou mít sestřenice a bratranec dítě, je podle vědců čtyř až sedmiprocentní šance, že bude mít problémy. U obecné populace jsou to přitom tři nebo čtyři procenta. Problém by ovšem vznikl ve chvíli, kdy by si dítě bratrance a sestřenice vzalo bratrance nebo sestřenici a jejich dítě by si opět vzalo bratrance nebo sestřenici.

Místo, aby přišla „nová krev“, by se u dětí „recyklovala“ ta stará a to by opravdu vedlo k degeneraci. Pokud si tedy jedinec chce vzít bratrance nebo sestřenici, neměla by se z toho stát „rodová tradice“.

Související

Více souvisejících

rodina DNA genetika děti Svatby

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 10 hodinami

USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy