Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce ohroženy nedostatkem vody, a kde vlivem toho může docházet k válečným konfliktů.

V sociálních vědách existuje teorie známá jako prokletí přírodních zdrojů. Tato teorie vychází z jistého paradoxu, tím je, že země velmi bohaté na vysoce ceněné přírodní zdroje, bývají často také zeměmi s vysokou mírou korupce, větším množstvím konfliktů a často také s nedemokratickým způsobem vládnutí.

Důležité zdroje jako minerály, ropa nebo třeba diamanty jdou ruku v ruce s vysokým rizikem konfliktů a slabou vládou.

Co ale, pokud se bude jednat o zdroj ze všech zdrojů nejdůležitější. O vodu. Již existují reálné obavy, že se v budoucnu povedou války o vodu. Vodu si budou pravděpodobně chtít nárokovat různé zájmové skupiny lidí. Analytici se domnívají, že voda bude důvodem sporů mezi oportunistickými politiky a silnými korporacemi.

Nová studie se pokusila zmapovat, jak se budou války o vodu objevovat v jednotlivých zemích světa, a které země jsou pravděpodobně ohroženy konfliktem o vodní zdroje v nadcházejících dekádách.

Studie byla vedena doktorem Fabiem Farinosi z centra pro výzkum globálních environmentálních změn při Evropské komisi. „Soupeření o limitované vodní zdroje je jednou z největších obav v následujících desetiletích,“ říkají tvůrci studie. Zásoby vody se ztenčují vlivem klimatických změn a populačního růstu.

Vědci vzali do úvahy různé denní teploty, předpověď srážek, různé předpovědi emisí a další faktory, vytvořili pak algoritmus k předpovědi pravděpodobnosti konfliktu.

Celosvětově vědci předpokládají, že zvyšování se průměrné teploty a populační růst budou zvyšovat pravděpodobnost vzniku konfliktu asi o 75 až 95% a to v následující 50 až 100 letech.

Ve studii také identifikovali tzv. hot spots, tedy místa, kde jsou vodní zdroje jako jezera a povodí řek sdílena několika státy či dokonce politickými skupinami. Mezi nimi jsou řeky jako Nil, Ganga, Brahmaputra, Indus, Eufrat a Tigris nebo Colorado.

Farinosi však nechce s katastrofickými scénáři předbíhat, říká: „Vše závisí na tom, jak dobře budou jednotlivé země připraveny a vybaveny ke vzájemné spolupráci. Doufáme, že tato studie pomůže zvyšovat povědomí o rizicích a bude nápomocná v hledání řešení.“

Nedostatek vody je velkým tématem budoucnosti. Ohroženi jsme jím všichni. Nejedná se jen o plané hrozby, ale reálná rizika. Obrovské problémy s vodou má již nyní Kapské město v Jihoafrické republice.

Mezitím města po celé planetě se stávají více žížnivá, v souvislosti s tím, jak poptávka po vodě stoupá a nabídka se pomalu zmenšuje. Od Bangladéše po Kalifornii nepřináší vědci optimistické zprávy.

Podzemní voda bývá odčerpávána velmi agresivním způsobem. Některé oblasti Pekingu, což je páté nejvíce nedostatkem vody ohrožené město, odčerpávají více než 10 cm podzemní vody ročně.

Bezprostředně jsou nedostatkem vody ohroženy Austrálie, Kalifornie, Čína, Indie, Pákistán a celá oblast Afriky.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Voda válka nedostatek vody Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy