Cesta na Mars se komplikuje? Podívejte se, co se děje s mozkem v prostředí bez gravitace

Americká NASA přišla s ambiciózním plánem, podle kterého chce do dvaceti let poslat na Mars lidskou posádku. To s sebou přináší mnohé výzvy, které budou muset výzkumníci i samotní astronauti překonat. Posádka bude například během dlouhé cesty i následujícího pobytu na Rudé planetě vystavena jen velmi nízké gravitaci. Přečtěte si, jak takové prostředí může ovlivnit lidský mozek.

Pokud bude vyslána posádka na Mars, bude se muset v prostředí s nulovou gravitací (během cesty) a mikrogravitací (na samotné planetě) pohybovat mnohem déle, než doposud jakýkoliv astronaut zažil. V současnosti drží podle webu The Conversation rekord Valerij Poljakov, který ve vesmíru na jeden zátah strávil 438 dní. Pro cestu na Mars a zpátky se ale počítá zhruba se třemi roky.

Je přitom známé, že se lidské tělo v takovém prostředí chová jinak, než na Zemi. Každý astronaut, který se vypravil do vesmíru, dobře zná takzvaný „syndrom opuchlé hlavy a kuřecích nožek,“ během kterého se, v důsledku chybějící gravitace, nahrne více krve z končetin do hlavy.

Syndrom provázejí zdravotní obtíže, jako jsou bolesti hlavy a žaludeční nevolnost. V poslední době pak vědci tento stav spojují také se zamlženým viděním, které je způsobeno nárůstem krevního tlaku v lebce a pohyby mozku. Podle NASA se jedná o jedno z největších zdravotních rizik případné mise na Mars, zatím ale není jasné, jak se s ním vypořádat.

Damian Bailey, profesor fyziologie a biochemie z Univerzity v Jižním Walesu, zkoumal, jakým způsobem je chybějící gravitací ovlivněn lidský mozek. Podle jeho předpokladu dochází postupně k nárůstu hladiny oxidu dusnatého (NO) v krvi a později i k překrvení některých částí mozku. V důsledku toho se zase v mozku pomalu hromadí voda a celý orgán začne otékat.

Při dlouhodobém vystavení astronautů chybějící gravitaci by tak podle Baileyho mohlo dojít k poškození zdraví posádky. Otoky mohou také ovlivnit jejich kognitivní schopnosti a ohrozit tak průběh mise.

Bailey se svým týmem testoval svoji hypotézu v letadle simulujícím stav beztíže za pomoci střemhlavého letu. Prvotní výsledky jeho teorii potvrdily, přestože nebylo zatím zjištěno, že by docházelo ke strukturálnímu poškození mozku. Vědci však již plánují další pokusy a měření, které by měly přinést přesnější výsledky.

Související

Více souvisejících

Mars mozek vesmir gravitace NASA

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 9 minutami

před 19 minutami

před 37 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy