Studie varuje před katastrofou: Miliony lidí přijdou o domov, některé města úplně zaniknou

Globální hladina moře by do konce tohoto století,mohla stoupnout více než o dva metry, pokud budou emise zůstanou dál mimo kontrolu: Voda by zaplavila města jako je New Yorku a Šanghaj, přestěhovat by se muselo až 187 milionů lidí, varuje nová studie.

Studie, která byla zveřejněna v pondělí, říká, že hladiny moří mohou růst mnohem rychleji, než se dříve odhadovalo. Důvodem je zrychlení tání ledovců v Grónsku a Antarktidě.

Mezinárodní tým vědců předpovídá, že v nejhorším případě, kdy globální teploty vzrostou o 5 stupňů Celsia do roku 2100, by hladina moře mohla ve stejném období vzrůst o více než dva metry (dvojnásobek horního limitu). Uvádí to ve zprávě panelu pro klimatické změny OSN.

Taková situace by byla „katastrofální", varují autoři studie, která byla publikována v časopise Proceedings of the National National Academy of Sciences. „Je to opravdu strašné," uvedl pro CNN vedoucí studie Jonathan Bamber, profesor fyzikální geografie na univerzitě v Bristolu. „Dva metry nejsou dobrý scénář."

Varuje také, že masové vysídlení lidí v žijících v nízko položených pobřežních oblastech by pravděpodobně vedlo k vážným sociálním otřesům. Představovalo by to také „existenciální hrozbu” pro malé ostrovní národy v Pacifiku. Jejich ostrovy by totiž byly dál neobyvatelné.

Výzkumníci zjistili, že podle extrémního scénáře by pod mořem skončilo 1,79 milionu čtverečních kilometrů, což je plocha větší než rozloha Evropy. Kvůli tomu by bylo v ohrožení až 187 milionů lidí, což je asi 2,5% světové populace.

I když autoři studie uznávají, že šance na nejhorší scénář je poměrně malá, asi jen kolem 5%, jedním dechem dodávají, že by problém neměl být podceňován. „Naše studie naznačuje, že existuje reálné riziko, že je pravděpodobné, že se kvůli tání ledovců velmi podstatně zvýší hladiny moří," dodal Bamber.

Dodal, že lidstvo má poměrně omezenou příležitost, jak se vyhnout některým z nejhorších následků, například vzestupu hladiny moře. „To, co se rozhodneme dělat společně a globálně v příštím desetiletí, bude určovat budoucnost příštích generací z hlediska obyvatelnosti planety a toho, v jakém prostředí budou žít,“ dodal.

Poslední významná zpráva klimatického panelu Organizace spojených národů v roce 2013 předpověděla, že při současné trajektorii hladina moře do roku 2100 vzroste o 52 až 98 cm. Mnozí odborníci však považovali tato zjištění za konzervativní. Vědci se obávají, že současné modely používané k předvídání vlivu masivního tání ledovců mají nedostatky a nedokáží zachytit všechny proměnné..

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci globální oteplování Klimatické změny Ledovec

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 2 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti

Jednání na letošní konferenci COP29 se zaměřují na zásadní otázku tzv. New Collective Quantified Goal (NCQG) – tedy na to, jakou částku budou muset rozvinuté země poskytnout ohroženým zemím, aby se přizpůsobily změně klimatu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy