Smrtící klimatické změny? Mohou zřejmě za šíření záhadné superbakterie

Globální oteplování může mít řadu dopadů a některé z nich můžou být velmi nečekané. Vědci mají aktuálně podezření, že náhle rozšíření "superbakterie" - konkrétně specifického druhu houby Candida auris může být zapříčiněno právě změnou teplot.

Ještě donedávna odborníci považovali za záhadu, jak je množné, aby se druh houby Candida auris rozšířil do 30 zemí světa, když byl objeven teprve v roce 2009. V současnosti je znám výskyt donedávna neznámého druhu na třech světadílech: v Asii, Africe a Jižní Americe.

Problém je o to závažnější v tom, že mikroskopická houba funguje jako lidský patogen a způsobuje vzácné onemocnění nazvané po původci kandidóza, které je velmi obtížné identifikovat.

Studie publikovaná v časopise mBio poprvé v historii dochází k závěru, že klimatická krize zapříčinila rozšíření choroby způsobené infekcí mykotickými organismy.

„Náš argument vychází z porovnávání více druhů hub. S tím jak se klima stává teplejší některé z těchto organismů, včetně Candida auris, se přizpůsobují vyšším teplotám a když se takto adaptují jsou schopny překonat ochranu, kterou člověku poskytuje jeho tělesná teplota,“ uvedl pro CNN Arturo Casadevall lékař a biolog působící na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Globální oteplování tak může vést ke vzniku nových onemocnění, o nichž dnes nemáme ani tušení. Mykotická onemocnění uvnitř lidského organismu jsou velmi vzácná, právě kvůli tělesné teplotě člověka, která v obvyklých podmínkách neumožní rozvoj infekce.

Související

Více souvisejících

Houby nemoci globální oteplování viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy