Grónsko je největší ostrov na světě a nachází se na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Je autonomní součástí Dánského království a zhruba 20 % jeho území není trvale zaledněno. Ledovec, který pokrývá značnou část ostrova, je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Nová studie uvedla, že taje rychleji než kdykoliv předtím, což to je znepokojivá zpráva převážně pro pobřežní města, protože by se hladina moře mohla zvednout až o několik metrů.
Od roku 2003 až do roku 2016 byla průměrná ztráta grónského ledovce přibližně 255 miliard tun ledu ročně. Vědci uvedli, že ztráty se začaly rapidně zvyšovat, v roce 2019 zjistili více než dvojnásobnou ztrátu. Celková ztráta ledu činí 532 miliard tun ledu. Největší ztráty zaznamenali výzkumníci v červenci, kdy se během pouhého měsíce ztratilo 223 miliard tun.
„Zdokumentovali jsme další roční ztráty Grónska. To ukazuje, že zalednění je mimo rovnováhu a pravděpodobně budeme zaznamenávat ještě větší ztráty,“ uvedl Ingo Sasgen, který se zabývá studiem ledovců a ledovcové činnosti a je také autorem nové studie.
Podle CNN se výzkum o obrovské ztrátě ledu v Grónsku opírá o studii zveřejněnou minulý týden. Ta informovala o tání grónského ledovce, který ustupuje velmi rychle a roztál do bodu, kdy není návratu. To povede k náhlému zvýšení hladiny moří.
Podle slov Sasgena se kvůli emisím skleníkových plynů bude planeta nadále ohřívat a tyto neustále se zvyšující teploty společně s nízkým výskytem sněžení a jasných podmínek bez mračen povedou k nekontrolovatelnému tání ledovce. První důkazy se objevily právě v roce 2019. Zajímavostí je, že nejteplejšímu období v roce 2019 v Grónsku předcházely nejchladnější dva roky. Podle údajů z družic v letech 2017 a v 2018 byla ztráta ledu nejnižší než v jakémkoliv období od roku 2003.
Sasgen tvrdí, že tyto dva chladné roky nevyrovnávají ztrátu dramatického tání ledu v roce 2019. „Extrémy se zvyšují a my nechápeme, jak bude ledová pokrývka reagovat na extrémnější variabilitu klimatu,“ řekl glaciolog.
Extrémní tání ledovců se dotkne asi 300 miliónů lidí po celém světě. Podle zprávy by se do konce století měla zvednout hladina moří asi o jeden metr, čímž dojde k zaplavení nízko položené oblasti na pobřeží. Vědci varují, že během tří desetiletí budou lidé ohroženi v Evropě, Asii i v USA, přičemž mnoho z nich ztratí své domovy.
Sasgen vidí jedinou naději ve snížení emisí skleníkových plynů a uvedl příklad Římanů, kteří vynalezli kanalizaci. „Pokud budete přemýšlet o naší civilizaci za 2 000 let, kdy se ledovce značně zmenšovaly a hladina moří rostla, bude naše společnost považována za společnost, která zabránila poklesu kontinentálního ledu,“ míní vědec. „Nejde jen o čtyři roky, deset let nebo jedno století, je to proces, který musí pokračovat značnou dobu a my jsme u jeho začátku,“ uvedl Sasgen závěrem.
Související
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí
Ledovec , Klimatické změny , věda , grónsko
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě