Grónsko je největší ostrov na světě a nachází se na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Je autonomní součástí Dánského království a zhruba 20 % jeho území není trvale zaledněno. Ledovec, který pokrývá značnou část ostrova, je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Nová studie uvedla, že taje rychleji než kdykoliv předtím, což to je znepokojivá zpráva převážně pro pobřežní města, protože by se hladina moře mohla zvednout až o několik metrů.
Od roku 2003 až do roku 2016 byla průměrná ztráta grónského ledovce přibližně 255 miliard tun ledu ročně. Vědci uvedli, že ztráty se začaly rapidně zvyšovat, v roce 2019 zjistili více než dvojnásobnou ztrátu. Celková ztráta ledu činí 532 miliard tun ledu. Největší ztráty zaznamenali výzkumníci v červenci, kdy se během pouhého měsíce ztratilo 223 miliard tun.
„Zdokumentovali jsme další roční ztráty Grónska. To ukazuje, že zalednění je mimo rovnováhu a pravděpodobně budeme zaznamenávat ještě větší ztráty,“ uvedl Ingo Sasgen, který se zabývá studiem ledovců a ledovcové činnosti a je také autorem nové studie.
Podle CNN se výzkum o obrovské ztrátě ledu v Grónsku opírá o studii zveřejněnou minulý týden. Ta informovala o tání grónského ledovce, který ustupuje velmi rychle a roztál do bodu, kdy není návratu. To povede k náhlému zvýšení hladiny moří.
Podle slov Sasgena se kvůli emisím skleníkových plynů bude planeta nadále ohřívat a tyto neustále se zvyšující teploty společně s nízkým výskytem sněžení a jasných podmínek bez mračen povedou k nekontrolovatelnému tání ledovce. První důkazy se objevily právě v roce 2019. Zajímavostí je, že nejteplejšímu období v roce 2019 v Grónsku předcházely nejchladnější dva roky. Podle údajů z družic v letech 2017 a v 2018 byla ztráta ledu nejnižší než v jakémkoliv období od roku 2003.
Sasgen tvrdí, že tyto dva chladné roky nevyrovnávají ztrátu dramatického tání ledu v roce 2019. „Extrémy se zvyšují a my nechápeme, jak bude ledová pokrývka reagovat na extrémnější variabilitu klimatu,“ řekl glaciolog.
Extrémní tání ledovců se dotkne asi 300 miliónů lidí po celém světě. Podle zprávy by se do konce století měla zvednout hladina moří asi o jeden metr, čímž dojde k zaplavení nízko položené oblasti na pobřeží. Vědci varují, že během tří desetiletí budou lidé ohroženi v Evropě, Asii i v USA, přičemž mnoho z nich ztratí své domovy.
Sasgen vidí jedinou naději ve snížení emisí skleníkových plynů a uvedl příklad Římanů, kteří vynalezli kanalizaci. „Pokud budete přemýšlet o naší civilizaci za 2 000 let, kdy se ledovce značně zmenšovaly a hladina moří rostla, bude naše společnost považována za společnost, která zabránila poklesu kontinentálního ledu,“ míní vědec. „Nejde jen o čtyři roky, deset let nebo jedno století, je to proces, který musí pokračovat značnou dobu a my jsme u jeho začátku,“ uvedl Sasgen závěrem.
Související

Je pozdě. I kdybychom změny počasí okamžitě zastavili, ledovce nezachráníme, zjistili vědci

Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme
Ledovec , Klimatické změny , věda , grónsko
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
před 1 hodinou

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
před 2 hodinami

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
před 4 hodinami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 5 hodinami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 6 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 7 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 8 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 10 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 11 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 12 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera
Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.
Zdroj: Libor Novák