Počet přírodních katastrof roste. Humanitární pomoc bude potřebovat stále víc lidí, varuje WMO

Počet přírodních katastrof se v posledních 20 letech výrazně zvýšil. Upozorňuje na to dnes Světová meteorologická organizace (WMO). Počet obětí přírodních katastrof se snižuje, naopak roste hodnota způsobených škod.

V budoucnu se podle WMO bude patrně také zvyšovat počet lidí, kteří budou kvůli extrémním meteorologickým jevům potřebovat mezinárodní humanitární pomoc. V roce 2018 jich bylo 108 milionů.

WMO od roku 1970 do roku 2019 napočítala zhruba 11.000 přírodních katastrof, přes 6700 z nich bylo zaregistrováno v posledních 20 letech. Více než 40 procent extrémních meteorologických jevů tvořily záplavy, dalších 35 procent bouře. "Kvůli změnám klimatu se vyskytují extrémní meteorologické a klimatické fenomény častěji, jsou silnější a mají vážnější dopad," dodává ve své zprávě WMO.

The number of recorded disasters has increased x 5 and economic losses x 7 since 1970, but the average number of deaths for each disaster has fallen by a third, thanks to improved #EarlyWarnings, per #StateofClimateServices report on #DRRDayhttps://t.co/gieKTa7xV6 pic.twitter.com/6e1ymcdy04

— World Meteorological Organization (@WMO) October 13, 2020

Počet obětí extrémních meteorologických jevů od 80. let, kdy jich WMO napočítala 667.000, klesá. V posledním desetiletí, v letech 2010 až 2019, zahynulo kvůli přírodním katastrofám 185.000 lidí. Na druhé straně neustále roste hodnota způsobených škod. Podle WMO přírodní katastrofy způsobily v letech 2010 až 2019 škody v hodnotě 1,4 bilionu dolarů (32,4 bilionu Kč), v předchozím desetiletí to bylo 942 miliard dolarů (zhruba 22 bilionů Kč).

WMO očekává, že do roku 2030 se zvýší o polovinu počet lidí, kteří kvůli přírodním katastrofám každoročně potřebují mezinárodní humanitární pomoc. V roce 2018 jich bylo 108 milionů.

"Systémy včasného varování jsou nezbytné pro prevenci přírodních katastrof a adaptaci na změny klimatu," tvrdí WMO. Systémy podle ní umožňují "být připraven a reagovat ve správný moment". Největší nedostatky v rozvoji těchto systémů vykazují chudé a africké země, které také patří k těm, které důsledky extrémních meteorologických jevů ohrožují nejvíce.

Související

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Více souvisejících

WMO (Světová meteorologická organizace) katastrofy humanitární pomoc Počasí Bouře Povodně Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy