Počet přírodních katastrof roste. Humanitární pomoc bude potřebovat stále víc lidí, varuje WMO

Počet přírodních katastrof se v posledních 20 letech výrazně zvýšil. Upozorňuje na to dnes Světová meteorologická organizace (WMO). Počet obětí přírodních katastrof se snižuje, naopak roste hodnota způsobených škod.

V budoucnu se podle WMO bude patrně také zvyšovat počet lidí, kteří budou kvůli extrémním meteorologickým jevům potřebovat mezinárodní humanitární pomoc. V roce 2018 jich bylo 108 milionů.

WMO od roku 1970 do roku 2019 napočítala zhruba 11.000 přírodních katastrof, přes 6700 z nich bylo zaregistrováno v posledních 20 letech. Více než 40 procent extrémních meteorologických jevů tvořily záplavy, dalších 35 procent bouře. "Kvůli změnám klimatu se vyskytují extrémní meteorologické a klimatické fenomény častěji, jsou silnější a mají vážnější dopad," dodává ve své zprávě WMO.

The number of recorded disasters has increased x 5 and economic losses x 7 since 1970, but the average number of deaths for each disaster has fallen by a third, thanks to improved #EarlyWarnings, per #StateofClimateServices report on #DRRDayhttps://t.co/gieKTa7xV6 pic.twitter.com/6e1ymcdy04

— World Meteorological Organization (@WMO) October 13, 2020

Počet obětí extrémních meteorologických jevů od 80. let, kdy jich WMO napočítala 667.000, klesá. V posledním desetiletí, v letech 2010 až 2019, zahynulo kvůli přírodním katastrofám 185.000 lidí. Na druhé straně neustále roste hodnota způsobených škod. Podle WMO přírodní katastrofy způsobily v letech 2010 až 2019 škody v hodnotě 1,4 bilionu dolarů (32,4 bilionu Kč), v předchozím desetiletí to bylo 942 miliard dolarů (zhruba 22 bilionů Kč).

WMO očekává, že do roku 2030 se zvýší o polovinu počet lidí, kteří kvůli přírodním katastrofám každoročně potřebují mezinárodní humanitární pomoc. V roce 2018 jich bylo 108 milionů.

"Systémy včasného varování jsou nezbytné pro prevenci přírodních katastrof a adaptaci na změny klimatu," tvrdí WMO. Systémy podle ní umožňují "být připraven a reagovat ve správný moment". Největší nedostatky v rozvoji těchto systémů vykazují chudé a africké země, které také patří k těm, které důsledky extrémních meteorologických jevů ohrožují nejvíce.

Související

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Více souvisejících

WMO (Světová meteorologická organizace) katastrofy humanitární pomoc Počasí Bouře Povodně Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 22 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy