Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne teplota

Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně Celsia než v předindustriální době, varují odborníci. Nejvíce se oteplí Arktida, a to bude mít za následek větší riziko vzniku bouří v Atlantickém oceánu.

Podle analýzy Světové meteorologické organizace (WMO) je dvacetiprocentní pravděpodobnost, že roční teploty vzrostou o jeden a půl stupně oproti předindustriální éře. Odborníci ale podle deníku The Guardian říkají, že zvýšení teploty o stupeň a půl v jednom roce neznamená, že byla porušena Pařížská dohoda na ochranu klimatu.

V rámci celosvětové dohody se země zavázaly, že udrží zvyšování teploty pod dvěma stupni Celsia a budou usilovat o omezení možnosti zvýšení teploty o jeden a půl stupně, aby zabránily nejhorším dopadům změny klimatu.

Prognóza vývoje klimatu také předpovídá, že k největšímu oteplování dojde v Arktidě. V důsledku toho pak prý bude v Atlantickém oceánu větší riziko vzniku bouří. Nyní je průměrná teplota planety již více než o jeden stupeň Celsia vyšší než v době před industrializací a posledních pět let je považováno za nejteplejší roky v historii.

„Tato studie ukazuje obrovskou výzvu, která nás čeká při plnění cílů Pařížské dohody,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Studie bere v potaz veškeré lidské faktory na změnu klimatu, ale nezapojuje do svého výzkumu změnu v emisích skleníkových plynů způsobenou koronavirem. „Průmyslové a hospodářské zpomalení nemůže nikdy nahradit trvalá a koordinovaná opatření,“ upozornil Taalas.

Taalas také připomněl, že změna klimatu by mohla znamenat vážnou mezinárodní a hospodářskou krizi, ohrožovat lidské blaho a ekosystémy. „Vlády by měly využít příležitosti přijetí opatření v oblasti klimatu jako součást procesů obnovy,“ doporučil Taalas.

Související

Ilustrační fotografie.

Nenormální únorové počasí. Je o více než šest stupňů tepleji

Čeští meteorologové předpokládají, že letošní únor bude nejteplejším únorem v Česku v historii měření. Na sociální síti X to v pondělí uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průměru je zatím o více než šest stupňů tepleji oproti dlouhodobému průměru. 

Více souvisejících

globální oteplování arktida planeta Země Počasí Klimatické změny Teplotní rekordy WMO (Světová meteorologická organizace)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 2 hodinami

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 10 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 11 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy