Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne teplota

Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně Celsia než v předindustriální době, varují odborníci. Nejvíce se oteplí Arktida, a to bude mít za následek větší riziko vzniku bouří v Atlantickém oceánu.

Podle analýzy Světové meteorologické organizace (WMO) je dvacetiprocentní pravděpodobnost, že roční teploty vzrostou o jeden a půl stupně oproti předindustriální éře. Odborníci ale podle deníku The Guardian říkají, že zvýšení teploty o stupeň a půl v jednom roce neznamená, že byla porušena Pařížská dohoda na ochranu klimatu.

V rámci celosvětové dohody se země zavázaly, že udrží zvyšování teploty pod dvěma stupni Celsia a budou usilovat o omezení možnosti zvýšení teploty o jeden a půl stupně, aby zabránily nejhorším dopadům změny klimatu.

Prognóza vývoje klimatu také předpovídá, že k největšímu oteplování dojde v Arktidě. V důsledku toho pak prý bude v Atlantickém oceánu větší riziko vzniku bouří. Nyní je průměrná teplota planety již více než o jeden stupeň Celsia vyšší než v době před industrializací a posledních pět let je považováno za nejteplejší roky v historii.

„Tato studie ukazuje obrovskou výzvu, která nás čeká při plnění cílů Pařížské dohody,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Studie bere v potaz veškeré lidské faktory na změnu klimatu, ale nezapojuje do svého výzkumu změnu v emisích skleníkových plynů způsobenou koronavirem. „Průmyslové a hospodářské zpomalení nemůže nikdy nahradit trvalá a koordinovaná opatření,“ upozornil Taalas.

Taalas také připomněl, že změna klimatu by mohla znamenat vážnou mezinárodní a hospodářskou krizi, ohrožovat lidské blaho a ekosystémy. „Vlády by měly využít příležitosti přijetí opatření v oblasti klimatu jako součást procesů obnovy,“ doporučil Taalas.

Související

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Více souvisejících

globální oteplování arktida planeta Země Počasí Klimatické změny Teplotní rekordy WMO (Světová meteorologická organizace)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 9 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy