Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne teplota

Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně Celsia než v předindustriální době, varují odborníci. Nejvíce se oteplí Arktida, a to bude mít za následek větší riziko vzniku bouří v Atlantickém oceánu.

Podle analýzy Světové meteorologické organizace (WMO) je dvacetiprocentní pravděpodobnost, že roční teploty vzrostou o jeden a půl stupně oproti předindustriální éře. Odborníci ale podle deníku The Guardian říkají, že zvýšení teploty o stupeň a půl v jednom roce neznamená, že byla porušena Pařížská dohoda na ochranu klimatu.

V rámci celosvětové dohody se země zavázaly, že udrží zvyšování teploty pod dvěma stupni Celsia a budou usilovat o omezení možnosti zvýšení teploty o jeden a půl stupně, aby zabránily nejhorším dopadům změny klimatu.

Prognóza vývoje klimatu také předpovídá, že k největšímu oteplování dojde v Arktidě. V důsledku toho pak prý bude v Atlantickém oceánu větší riziko vzniku bouří. Nyní je průměrná teplota planety již více než o jeden stupeň Celsia vyšší než v době před industrializací a posledních pět let je považováno za nejteplejší roky v historii.

„Tato studie ukazuje obrovskou výzvu, která nás čeká při plnění cílů Pařížské dohody,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Studie bere v potaz veškeré lidské faktory na změnu klimatu, ale nezapojuje do svého výzkumu změnu v emisích skleníkových plynů způsobenou koronavirem. „Průmyslové a hospodářské zpomalení nemůže nikdy nahradit trvalá a koordinovaná opatření,“ upozornil Taalas.

Taalas také připomněl, že změna klimatu by mohla znamenat vážnou mezinárodní a hospodářskou krizi, ohrožovat lidské blaho a ekosystémy. „Vlády by měly využít příležitosti přijetí opatření v oblasti klimatu jako součást procesů obnovy,“ doporučil Taalas.

Související

Globální oteplování

Ledy dál tají. Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii

Svět má za sebou druhý nejteplejší březen v historii měření. Oznámila to dnes ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteorologická služba Copernicus. Druhý nejnižší rozsah v historii satelitních dat byl v březnu zaznamenán u antarktického mořského ledu.
Země, pohled z Měsíce

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která dnes byla zveřejněna. Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Více souvisejících

globální oteplování arktida planeta Země Počasí Klimatické změny Teplotní rekordy WMO (Světová meteorologická organizace)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 12 minutami

před 27 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy