Terorismus v roce 2017? Zmapovali jsme místa, kde se útočilo nejvíce

Terorismus zůstává bezpečností hrozbou čísla jedna. Největším nebezpečím je zvláště na Blízkém východě a Africe. Podle zprávy Afrického střediska strategických studií se počet násilných a teroristických událostí spojených s militantními islamistickými skupinami v Africe v uplynulém roce zvýšil o 38% - z 2 117 událostí v roce 2016 na 2 933 událostí.

Podle zprávy nazvané "Africké militantní islamistické skupiny znovu na vzestupu" se jedná o pokračování dlouhodobějšího trendu, který zažil v roce 2016 mírný pokles, aby v roce 2017 opět zesílil. Zpráva naznačuje, že neexistuje žádný jednotící faktor, který by vysvětloval, proč dochází k růstu počtu násilností. Všechny africké teroristické islamistické skupiny vykázaly větší aktivitu.

Ačkoliv je na Západě nejznámější africkou teroristickou skupinou nechvalně proslulá Boko Haram, napojená na IS, nejvíce teroristických útoků a násilností má na svědomí somálská Aš-Šabáb, skupina islamistických vzbouřenců vzešlá z války v Somálsku. Skupina je spojena s téměř 58% všech násilností v Africe, za které jsou odpovědné islamistické skupiny – z 2 933 jich spáchala 1749. Její akce také měly za následek nejvíce smrtelných obětí – z 10 533 zabitých lidí na její hlavu připadá 4 384 mrtvých , tj. 46% všech zabitých v důsledků činnosti islamistických teroristických skupin.

Významně také stoupl počet úmrtí a násilností spojený s Al-Káidou v islámském Maghrebu, pobočkou celosvětově známé Al-Káidy, která si klade za cíl svrhnout alžírskou vládu a nastolit zde islámský stát. V roce 2017 uskutečnila 79 násilných činů, v roce 2018 už je to 212. Tento nárůst je do značné míry dán vznikem spojené koalice na Al-Káidou navázaných subjektů, tzv. Jama'at Nusrat al-Islam wal Muslimeen vzniklé v březnu 2017. Koalice působí v oblastech Maghrebu a západní Afriky.

Naopak IS v Africe ustoupil poněkud do pozadí. Podle analytiků z Risk Advisory Group and Aon specializujících se na terorismus IS v Africe přestal růst, nicméně stále zůstává hrozbou. Většinu svých afrických teroristických útoků soustředil na Egypt. 305 z 426 hlášených událostí spojených s IS v Africe se konalo v Egyptě a 77% mrtvých v důsledku afrických aktivit IS bylo v Egyptě (1 340 z 1 734).

Obecně platí, že ačkoliv úsilí islamistických teroristických skupin se zvýšilo, tyto skupiny jsou v podstatě omezeny velmi geograficky a jen takřka nepůsobí mimo pole své působnosti. Velmi dobře tento směr směrem k větší lokalizaci reflektuje IS, který byl schopen uskutečnit útoky ve 29 zemích na pěti kontinentech, po jeho rozpadu v důsledku syrské a irácké ofenzívy však v roce 2018 tento počet zaručeně poklesne, domnívají se odborníci.

Podle Mapy teroristického a politického násilí z roku 2018 se téměř 8% všech teroristických incidentů v celosvětovém měřítku bylo v roce 2017 zaměřeno na podniky. Přibližně 75% jich cílilo na ropnou a plynovou, těžební, dopravní, stavební a kritickou infrastrukturu. Zbytek byl zaměřen na maloobchodní, mediální, finanční a turistické podniky.

Turismus je zvláště zranitelný ze strany terorismu. Studie ukazují, že dokonce i když teroristické útoky nejsou zamířeny na turistický průmysl, přesto se na něm nepřímo podepisují prostřednictvím neochoty turistů navštěvovat místa, kde se udál teroristický útok.

Turistická centra jsou oblíbenými cíli teroristů z toho důvodu, že se kolem nich soustředí mnoho lidí. V roce 2017 bylo celosvětově nejméně 44 útoků, které přímo se týkaly veřejné dopravy ve velkých městech, jakož i v obchodních odvětvích, které jsou rozhodujícími součástmi cestovního ruchu. K více než 80% úmrtí v západních zemích v roce 2017 došlo na místech, kde se turisté pravděpodobně shromažďují – v hotelích, letištích, veřejných prostorách a zábavních podnicích.

Související

Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Terorismus Terorismus v Somálsku Islámský stát (IS) afrika

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 30 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 4 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Trump je opět úplně mimo. Kanada na mléčné výrobky z USA nikdy neuvalila 300% cla

Během středečního projevu prezident Donald Trump znovu zopakoval své dřívější tvrzení, že Kanada uvaluje extrémně vysoká cla na americké mléčné produkty. Skutečnost je ale daleko komplikovanější. Kanada totiž uvaluje 300% cla ve chvíli, kdy je překonána dovozní kvóta, což se v případě dovozu z USA ještě nikdy nestalo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy