Terorismus v roce 2017? Zmapovali jsme místa, kde se útočilo nejvíce

Terorismus zůstává bezpečností hrozbou čísla jedna. Největším nebezpečím je zvláště na Blízkém východě a Africe. Podle zprávy Afrického střediska strategických studií se počet násilných a teroristických událostí spojených s militantními islamistickými skupinami v Africe v uplynulém roce zvýšil o 38% - z 2 117 událostí v roce 2016 na 2 933 událostí.

Podle zprávy nazvané "Africké militantní islamistické skupiny znovu na vzestupu" se jedná o pokračování dlouhodobějšího trendu, který zažil v roce 2016 mírný pokles, aby v roce 2017 opět zesílil. Zpráva naznačuje, že neexistuje žádný jednotící faktor, který by vysvětloval, proč dochází k růstu počtu násilností. Všechny africké teroristické islamistické skupiny vykázaly větší aktivitu.

Ačkoliv je na Západě nejznámější africkou teroristickou skupinou nechvalně proslulá Boko Haram, napojená na IS, nejvíce teroristických útoků a násilností má na svědomí somálská Aš-Šabáb, skupina islamistických vzbouřenců vzešlá z války v Somálsku. Skupina je spojena s téměř 58% všech násilností v Africe, za které jsou odpovědné islamistické skupiny – z 2 933 jich spáchala 1749. Její akce také měly za následek nejvíce smrtelných obětí – z 10 533 zabitých lidí na její hlavu připadá 4 384 mrtvých , tj. 46% všech zabitých v důsledků činnosti islamistických teroristických skupin.

Významně také stoupl počet úmrtí a násilností spojený s Al-Káidou v islámském Maghrebu, pobočkou celosvětově známé Al-Káidy, která si klade za cíl svrhnout alžírskou vládu a nastolit zde islámský stát. V roce 2017 uskutečnila 79 násilných činů, v roce 2018 už je to 212. Tento nárůst je do značné míry dán vznikem spojené koalice na Al-Káidou navázaných subjektů, tzv. Jama'at Nusrat al-Islam wal Muslimeen vzniklé v březnu 2017. Koalice působí v oblastech Maghrebu a západní Afriky.

Naopak IS v Africe ustoupil poněkud do pozadí. Podle analytiků z Risk Advisory Group and Aon specializujících se na terorismus IS v Africe přestal růst, nicméně stále zůstává hrozbou. Většinu svých afrických teroristických útoků soustředil na Egypt. 305 z 426 hlášených událostí spojených s IS v Africe se konalo v Egyptě a 77% mrtvých v důsledku afrických aktivit IS bylo v Egyptě (1 340 z 1 734).

Obecně platí, že ačkoliv úsilí islamistických teroristických skupin se zvýšilo, tyto skupiny jsou v podstatě omezeny velmi geograficky a jen takřka nepůsobí mimo pole své působnosti. Velmi dobře tento směr směrem k větší lokalizaci reflektuje IS, který byl schopen uskutečnit útoky ve 29 zemích na pěti kontinentech, po jeho rozpadu v důsledku syrské a irácké ofenzívy však v roce 2018 tento počet zaručeně poklesne, domnívají se odborníci.

Podle Mapy teroristického a politického násilí z roku 2018 se téměř 8% všech teroristických incidentů v celosvětovém měřítku bylo v roce 2017 zaměřeno na podniky. Přibližně 75% jich cílilo na ropnou a plynovou, těžební, dopravní, stavební a kritickou infrastrukturu. Zbytek byl zaměřen na maloobchodní, mediální, finanční a turistické podniky.

Turismus je zvláště zranitelný ze strany terorismu. Studie ukazují, že dokonce i když teroristické útoky nejsou zamířeny na turistický průmysl, přesto se na něm nepřímo podepisují prostřednictvím neochoty turistů navštěvovat místa, kde se udál teroristický útok.

Turistická centra jsou oblíbenými cíli teroristů z toho důvodu, že se kolem nich soustředí mnoho lidí. V roce 2017 bylo celosvětově nejméně 44 útoků, které přímo se týkaly veřejné dopravy ve velkých městech, jakož i v obchodních odvětvích, které jsou rozhodujícími součástmi cestovního ruchu. K více než 80% úmrtí v západních zemích v roce 2017 došlo na místech, kde se turisté pravděpodobně shromažďují – v hotelích, letištích, veřejných prostorách a zábavních podnicích.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Terorismus v Somálsku Islámský stát (IS) afrika

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 50 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy