Svět se zmítá v dětské krizi. Chybí jídlo i vzdělání

Nejohrožovanější skupinou všech katastrof, válečných událostí a hroutících se států jsou děti. Zvláště v Africe mnohé z nich nemají vůbec prostor se vzdělávat. Zpráva Dětského fondu OSN (UNICEF) ukazuje, že 303 miliónů dětí ve věku 5 až 17 let je mimo školu. UNICEF varuje, že neřešení problému může mít v budoucnosti hrozivé následky.

Podle globálních statistik shromážděných UNICEF méně než polovina dětí ve věku středního školského vzdělávání je přihlášena ve střední škole nebo dokončuje středoškolské vzdělání. Jedná se 43,3% dospívajících chlapců a a 45,1% dospívajících dívek v horní části středního věku. Mnoho mladých v tomto věku navíc stále ještě navštěvuje nižší školní stupně. 1 z 5 žáků je stále zapsán v nižší střední škole a 1 z 20 stále dochází do základní školy.

Pouze 26,6% dospívajících v zemích postižených přírodními katastrofami či válečnými konflikty dosáhne vyšší střední školy. V zemích, které nejsou zatíženy nouzovými situacemi, 54,8% dospívajících absolvuje nižší střední školy, v zemích postižených mimořádnými událostmi je podíl pouze 28,9%. 18, 4% nikdy ani nechodí na základní školu.

Významnou roli v tom, zda-li dítě chodí do školy, hraje chudoba. Podle statistik se v globálu nachází mimo základní školu 11,9% dětí, mimo nižší střední školu 15,1% a mimo vyšší střední 32,3% dětí. U dětí z nejchudších vrstev je v případě základního vzdělávání mimo 23,4% dětí, v případě nižšího středního a vyššího středního je to 28,2% a 50, 4%. Děti z nejbohatších socioekonomických skupin mají až čtyřnásobnou pravděpodobnost, že budou ve škole – 5,2% dětí z této vrstvy je mimo základní školu, 6,7% mimo nižší střední vzdělávání a 16,2% mimo vyšší střední vzdělávání.

Rozdíly jsou též mezi dětmi z měst a vesnic a mezi chlapci a dívkami. 6,6% dětí z měst nenavštěvuje základní školu, v případě vesnic je to o 11% více (17,6%). Dívky v zemích postižených nouzovou situací mají až více než dvojnásobnou pravděpodobnost, že budou mimo školu.

I chlapci mají problém nastoupit do školy, pokud žijí v oblastech zasažených nouzovou situací. Pro srovnání, v globálu je 8,9% dětí mimo základní vzdělávání, v případě zemí stižených nouzovými situacemi je to 20%. V případě nižšího středního vzdělávání jsou rozdíly 15,9% a 29,3%, v případě vyššího středního vzdělávání je to 36,3% a 43,8%.

Celkově se odhaduje, že globálně je 63 miliónů dětí je mimo základní školu, z toho skoro 33 miliónů těchto dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi (52% podíl). V případě nižšího středního vzdělávání se jedná v globálu o 61 miliónů dětí, z toho skoro 28 miliónů dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi ( 39% podíl). Nejvíce je dětí mimo vyšší střední vzdělávání, 138 miliónů, z toho 32 miliónů dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi (23% podíl). Celkově je mimo školu 303 miliónů dětí, 104 miliónů dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi (34%). Jedno dítě ze tří ze zemí stižených nouzovými situacemi ve věku 5 až 17 let je tedy mimo školu.

Podle dostupných údajů má Niger nejvyšší míru dospívajících nacházejících se mimo střední školu (76%). Následuje jej Středoafrická republika (67%) a Jižní Súdán (67%). Ve všech případech se jedná o země stižené nouzovými situacemi. Ze zemí nepostižených nouzovými situacemi má nejvyšší míru Guinea (57%), následována Pobřežím Slonoviny (65%) a Pákistánem (65%)

UNICEF varuje, že chybějící vzdělání mladých lidí představuje pro dotyčné země velkou zátěž a snižuje možnost, že se dostanou ze svých ekonomických problémů. Podle současných trendů by měl počet lidí ve věku 10 až 19 let zvýšit na více než 1,3 miliardy do roku 2030, což představuje nárůst o 8 procent.

„Toto je kritický moment v historii. Pokud budeme jednat moudře a urgentně, můžeme mladé lidi posílit a naučit, aby byli připraveni vytvářet mírumilovné a prosperující společnosti,“ tvrdí Henrietta Foreová, výkonná ředitelka UNICEF. „ Nemůžeme si dovolit selhat.“

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání chudoba afrika UNICEF děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy