Nejohrožovanější skupinou všech katastrof, válečných událostí a hroutících se států jsou děti. Zvláště v Africe mnohé z nich nemají vůbec prostor se vzdělávat. Zpráva Dětského fondu OSN (UNICEF) ukazuje, že 303 miliónů dětí ve věku 5 až 17 let je mimo školu. UNICEF varuje, že neřešení problému může mít v budoucnosti hrozivé následky.
Podle globálních statistik shromážděných UNICEF méně než polovina dětí ve věku středního školského vzdělávání je přihlášena ve střední škole nebo dokončuje středoškolské vzdělání. Jedná se 43,3% dospívajících chlapců a a 45,1% dospívajících dívek v horní části středního věku. Mnoho mladých v tomto věku navíc stále ještě navštěvuje nižší školní stupně. 1 z 5 žáků je stále zapsán v nižší střední škole a 1 z 20 stále dochází do základní školy.
Pouze 26,6% dospívajících v zemích postižených přírodními katastrofami či válečnými konflikty dosáhne vyšší střední školy. V zemích, které nejsou zatíženy nouzovými situacemi, 54,8% dospívajících absolvuje nižší střední školy, v zemích postižených mimořádnými událostmi je podíl pouze 28,9%. 18, 4% nikdy ani nechodí na základní školu.
Významnou roli v tom, zda-li dítě chodí do školy, hraje chudoba. Podle statistik se v globálu nachází mimo základní školu 11,9% dětí, mimo nižší střední školu 15,1% a mimo vyšší střední 32,3% dětí. U dětí z nejchudších vrstev je v případě základního vzdělávání mimo 23,4% dětí, v případě nižšího středního a vyššího středního je to 28,2% a 50, 4%. Děti z nejbohatších socioekonomických skupin mají až čtyřnásobnou pravděpodobnost, že budou ve škole – 5,2% dětí z této vrstvy je mimo základní školu, 6,7% mimo nižší střední vzdělávání a 16,2% mimo vyšší střední vzdělávání.
Rozdíly jsou též mezi dětmi z měst a vesnic a mezi chlapci a dívkami. 6,6% dětí z měst nenavštěvuje základní školu, v případě vesnic je to o 11% více (17,6%). Dívky v zemích postižených nouzovou situací mají až více než dvojnásobnou pravděpodobnost, že budou mimo školu.
I chlapci mají problém nastoupit do školy, pokud žijí v oblastech zasažených nouzovou situací. Pro srovnání, v globálu je 8,9% dětí mimo základní vzdělávání, v případě zemí stižených nouzovými situacemi je to 20%. V případě nižšího středního vzdělávání jsou rozdíly 15,9% a 29,3%, v případě vyššího středního vzdělávání je to 36,3% a 43,8%.
Celkově se odhaduje, že globálně je 63 miliónů dětí je mimo základní školu, z toho skoro 33 miliónů těchto dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi (52% podíl). V případě nižšího středního vzdělávání se jedná v globálu o 61 miliónů dětí, z toho skoro 28 miliónů dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi ( 39% podíl). Nejvíce je dětí mimo vyšší střední vzdělávání, 138 miliónů, z toho 32 miliónů dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi (23% podíl). Celkově je mimo školu 303 miliónů dětí, 104 miliónů dětí je ze zemí stižených nouzovými situacemi (34%). Jedno dítě ze tří ze zemí stižených nouzovými situacemi ve věku 5 až 17 let je tedy mimo školu.
Podle dostupných údajů má Niger nejvyšší míru dospívajících nacházejících se mimo střední školu (76%). Následuje jej Středoafrická republika (67%) a Jižní Súdán (67%). Ve všech případech se jedná o země stižené nouzovými situacemi. Ze zemí nepostižených nouzovými situacemi má nejvyšší míru Guinea (57%), následována Pobřežím Slonoviny (65%) a Pákistánem (65%)
UNICEF varuje, že chybějící vzdělání mladých lidí představuje pro dotyčné země velkou zátěž a snižuje možnost, že se dostanou ze svých ekonomických problémů. Podle současných trendů by měl počet lidí ve věku 10 až 19 let zvýšit na více než 1,3 miliardy do roku 2030, což představuje nárůst o 8 procent.
„Toto je kritický moment v historii. Pokud budeme jednat moudře a urgentně, můžeme mladé lidi posílit a naučit, aby byli připraveni vytvářet mírumilovné a prosperující společnosti,“ tvrdí Henrietta Foreová, výkonná ředitelka UNICEF. „ Nemůžeme si dovolit selhat.“
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?
Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce
vzdělání , chudoba , afrika , UNICEF , děti
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák