Katastrofální sucho v Chile. Země se mění v poušť, loni spadlo pouze 10 % srážek

Střední Chile se potýká s tisíciletým suchem, zásoby vody mizí stejně rychle jeho bílé čepičky hor okolo vodní nádrže El Yeso, která je hlavní zásobárnou pitné vody pro Santiago de Chile. Loni byl dokonce v důsledku sucha vyhlášen stav hospodářské nouze v několika desítkách obcí střední Chile.

O katastrofálním suchu se v Chile začalo projevovat v roce 2010. Od tohoto roku byl úhrn srážek v oblasti střední Chile o 20-45 % pod normálem. Nejhůře však byla postižena oblast severně od hlavního města Santiga de Chile, kde v posledních letech spadlo pouze 10-20 % srážek. V důsledku nedostatku vody zemřely desetitisíce kusů hospodářských zvířat a kriticky nízké množství vody vedlo chilského ministra zemědělství k vyhlášení stavu hospodářské nouze ve více než padesáti obcích. V důsledku poklesu podzemních vod a nedostatečného zásobení vodovodního potrubí pitnou vodou musely být četné oblasti venkova zásobeny vodou z cisteren.

Santiago de Chile, či jen Santiago, leží na úpatí And zhruba 90 km od tichomořského pobřeží. V aglomeraci a přilehlých oblastech žije více než 7 mil. obyvatel, což je zhruba 36 % obyvatel země. Region střední Chile se nachází v tzv. středomořské klimatické zóně, pro níž jsou typické výkyvy srážkových úhrnů a rok či dva trvající sucha.

Avšak současná suchá periody trvající již dekádu, pro níž se vžil termín „megasucho“ (megadrought), se v historii moderního měření od roku 1915 neobjevuje. Na základě výzkumu paleoklimatologů, kteří pátrali po důkazech dlouhých suchých period v letokruzích starých stromů, lze usuzovat, že se podobně dlouhé suché období v této oblasti událo před více než tisícem let. Podotýká René D. Garreaud, vědec z University of Chile zabývající výzkumem atmosférických jevů.

Satelitní snímky NASA odhalily výrazný pokles vodní hladiny přehrady El Yeso, který je jasně patrný při porovnání březnových fotografií z 2016 a 2020. V prvně jmenovaném období se v přehradě nacházelo 219 miliónů krychlových metrů vody, zatímco o čtyři roky později to již bylo pouze 99 miliónů krychlových metrů. Kapacita zadržené vody se tak zmenšila na 40 % předchozího stavu.

Dopady na ekosystém

Kromě chovaného dobytka trpí také volně žijící zvířata a vegetace. Zavlažovaná pole sice bují, ovšem cena za jejich udržení je vysoká – ztrácí se už tak vzácná voda. Patrně nejbolestivějším příkladem je jezero Aculeo ležící zhruba 50 km jihovýchodně od Santiaga.

Životem kypící oáza, jejíž stáří se odhaduje na 11 000 let, vznikla přirozeným zanesením koryta řeky Pintué. Aculeo bylo vyhledávaným letoviskem, kde se místní i rekreanti oddávali vodním radovánkám a lovu ryb. Přibližná rozloha vodní plochy v létě mezi roky 1980-2010 činila 12 km2 a průměrná hloubka se pohybovala okolo 6 m. V roce 2018 zůstalo z jezera pouze 3,6 % původní rozlohy a průměrná hloubka se pohybuje okolo 50 cm.

Velkou měrou se na vyschnutí jezera podepsalo také neuvážené nakládání s vodou místními zemědělci, především pak velkými pěstiteli, kteří vodou z jezera zavlažovali avokádové plantáže. Špatné zákony ohledně nakládání s vodními zdroji jsou obecně velkým problémem Chile.

Většina vodní fauny vymizela, turisté odešli a celá oblast okolo jezera se pomalu ale jistě vylidňuje, protože jezero ani jeho přítoky již nejsou schopné zajistit dostatek vody pro lidi a jejich obživu. Odborníci jsou navíc velmi skeptičtí k tomu, že se jezero vůbec někdy obnoví. A pokud ano, tak je velmi nepravděpodobné, že dosáhne původní rozlohy.

Příčiny tisíciletého sucha

Hlavním zdrojem vody pro přehradu El Yeso, ale i většinu střední Chile, jsou Andy, které oddělují úzký pruh pevniny na pobřeží Tichého oceánu od zbytku kontinentu. Sníh, který se na jejich hřebenech v zimě nahromadí, se postupně v průběhu jara a léta rozpouští a doplňuje životadárný rezervoár. Nízké úhrny srážek během zimních období posledních let však způsobily menší mocnost sněhové pokrývky, která tak nebyla schopna doplnit spotřebovanou vody. Vrcholky, které kdysi zůstávaly bílé až do pozdního léta jsou tak často již koncem jara vyprahlé na troud.

Navíc léto je v Chile poměrně horké a suché, vlhkost vzduchu se drží na nízkých hodnotách, zatímco teploty jsou vysoké. Srážkový úhrn v zimních měsících je proto ještě důležitější. V konečném důsledku tak ubývá vodních zdrojů a sucho se prohlubuje.

V průběhu poslední dekády na střední Chile spadlo o 30 % méně srážek, než byl dlouhodobý průměr. Nejhorší situace pak byla v roce 2019, kdy úbytek dosáhl 80-90 % v závislosti na konkrétní lokalitě.

Výzkumníci zabývající se studiem megasucha připisují 25% podíl změnám klimatu. Zbylých 75 % procent pak náleží přirozeným změnám v atmosférickém proudění, teplotě oceánů a srážkovým cyklům. Původem těchto pravidelných změn je tzv. Pacifická dekádová oscilace (PDO), která ovlivňuje také intenzitu jevu El Niño a La Niña, které mají vliv na podnebí Severní Ameriky, především pak na intenzitu sezónních hurikánů sužujících jihovýchodní pobřeží USA.

V roce 2014 nastala změna PDO do silné teplé fáze, což podpořilo již panující sušší období ve střední Chile. Důsledkem je současné megasucho, nicméně jistou naději nabízí aktuální příchod chladnější fáze, která by mohla vyprahlé zemi přínést trochu životadárné vláhy.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Sucho Klimatické změny Santiago de Chile NASA Počasí globální oteplování Jižní Amerika hory Jezera Voda Déšť El Niňo La Niňa

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy