NÁZOR - Čína zřejmě postupuje v programu superrychlého, nedetekovatelného bojového dronu, konstatuje v komentáři pro server National Interest Zachary Keck. Bezpečnostní analytik působící v nevládním organizaci Nonproliferation Policy Education Center tvrdí, že tento závěr lze vyvodit z nedávno zveřejněného snímku, který má zachycovat model Temného meče, čínského bezpilotního bojového letounu, v plné velikosti.
Temný meč na scéně
Na fotce se nachází zhruba dvacet osob, zřejmě inženýrů Čínské letecké průmyslové společnosti (AVIC) a Ústavu pro konstrukci letadel v Šen-jang, kteří letoun navrhují, nastiňuje Keck. Dodává, že inženýři stojí před modelem v plné velikosti, který byl jako vůbec první ukázán veřejnosti.
"Existence dronu Temný meč se datuje minimálně do roku 2006, kdy byly na letecké show v Číně prvně ukázány koncepty letounu," pokračuje analytik. Uvádí, že vývoj probíhal převážně potají, což komplikovalo odhady, jak v průběhu času postupuje a zda stále probíhá, nicméně nový snímek naznačuje, že Čína výrazně pokročila, ačkoliv je stále nemožné určit, v jakém počtu, zda-li vůbec, si čínská armáda letoun objedná.
Je jasné, že Temný meč není obstarožním typem dronu, zdůrazňuje expert. Připomíná, že většina bezpilotních letounů byla dosud konstruována s ohledem na dlouhou výdrž a průzkumné mise a i ozbrojené drony jsou tradičně využívány k dlouhodobému získávání informací, než zaútočí na své cíle. Podle Kecka je ovšem Temný meč zřejmě konstruován pro vzdušné souboje či útokům na vzdálené cíle a spíše než americký dron Predator připomíná stealth stíhače, jakými jsou americké F-22 a F-35 či čínský J-20.
Expert poukazuje na závěry svého kolegy Davida Axea, že mnoho rysů Temného meče naznačuje, že má být obtížně detekovatelný - je zřejmě opatřen radarové paprsky pohlcujícím nátěrem jako stíhače páté generace F-35, F-22 a J-20 a má specifické vstupy do motorů, které snižují detekovatelnost radarem a zároveň umožňují nadzvukový let.
Vstupy s charakteristikou DSI (Diverterless Supersonic Inlet) byly poprvé vyvinuty firmou Lockheed Martin a testovány na americkém stroji F-16 koncem 90. let, načež byly použity při konstrukci F-35, poukazuje Keck. Tvrdí, že Čína tuto technologii ukradla a nyní ji používá na svých moderních letounech.
DSI umožňují nadzvukový let, aniž by používaly složité usměrňovací rampy, které zpomalují vzduch na podzvukovou rychlost než se dostane k motoru a zároveň odstraňují vrstvu vzduchu z trupu letounu, což motoru poskytuje stabilní a stálý přísun vzduchu z polštáře okolo letounu bez potřeby instalovat usměrňovací panely a další struktury rušící vlastnosti stealth, navíc v mnoha směrech snižují radarový průřez letounu, vysvětluje analytik.
USA Čínu podceňují
Letoun se tak dokáže pohybovat nadzvukovou rychlostí, aniž by použil forsáž, která rovněž snižuje vlastnosti stealth, tudíž by mohl letět rychlostí okolo Mach 2 a zůstat obtížně detekovatelný, domnívá se odborník. Dodává, že dron rovněž využívá další stealth prvky snižující radarový průřez, například pilovité hrany.
"Obtížně zjistitelný rychlý bojový dron jako Temný meč by mohl být pro (čínskou) Lidově osvobozeneckou armádu extrémně užitečný," poukazuje analytik. Vysvětluje, že letoun by mohl doplnit pilotované stroje například při invazi na Taiwan nebo letět před nimi, sbírat informace, případně útočit na nepřátele. Mohl by tak výrazně zvýšit sílu plejády čínských detekovatelných letadel, navíc je možné, že bude moci startovat z budoucích čínských letadlových lodí, doplňuje Keck.
Bez ohledu na model v plném měřítku nevíme, jak blízko je Čína k zisku nasazení schopných obtížně detekovatelných bojových dronů, připouští expert. Poukazuje, že není ani jasné, zda současný model dokáže létat, ale dá se předpokládat, že Čína pokračuje nadále vynakládá značné finance, aby tuto technologii získala, a tudíž ji pravděpodobně jednou získá, ať již ve formě Temného meče či jiného modelu.
Keck znovu odkazuje na svého kolegu Davida Axea, který tvrdí, že USA konstantně podceňují, jak rychle dokáže Čína postupovat na poli vojenských technologií, a tak může získat podobný dron rychleji, než se předpokládá. Velmi znepokojivá je podle analytika skutečnost, že Spojené státy o tuto technologii nijak urgentně neusilují.
Americké námořnictvo například využívá podobnou technologii ve formě bojových dronů startujících z letadlových lodí v rámci programu UCLASS, ale po velkých debatách bylo rozhodnuto, že tyto drony budou určené k přízemním úkolům, například doplňování paliva za letu, uvádí odborník. Připouští, že v USA zajisté probíhají nějaké tajné programy, avšak varuje před reálnou možností, že Spojené státy ve vývoji této potenciálně klíčové technologie za Čínou zaostávají. "A s ohledem na utajovanou povahu amerických projektů neexistuje způsob, aby se to veřejnost dozvěděla," uzavírá Keck.
Související
Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan
Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ
Čínská armáda , Americká armáda (U.S. ARMY) , Temný meč (čínský dron) , Čína
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 1 hodinou
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 1 hodinou
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 3 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 4 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák