NÁZOR - Čína zřejmě postupuje v programu superrychlého, nedetekovatelného bojového dronu, konstatuje v komentáři pro server National Interest Zachary Keck. Bezpečnostní analytik působící v nevládním organizaci Nonproliferation Policy Education Center tvrdí, že tento závěr lze vyvodit z nedávno zveřejněného snímku, který má zachycovat model Temného meče, čínského bezpilotního bojového letounu, v plné velikosti.
Temný meč na scéně
Na fotce se nachází zhruba dvacet osob, zřejmě inženýrů Čínské letecké průmyslové společnosti (AVIC) a Ústavu pro konstrukci letadel v Šen-jang, kteří letoun navrhují, nastiňuje Keck. Dodává, že inženýři stojí před modelem v plné velikosti, který byl jako vůbec první ukázán veřejnosti.
"Existence dronu Temný meč se datuje minimálně do roku 2006, kdy byly na letecké show v Číně prvně ukázány koncepty letounu," pokračuje analytik. Uvádí, že vývoj probíhal převážně potají, což komplikovalo odhady, jak v průběhu času postupuje a zda stále probíhá, nicméně nový snímek naznačuje, že Čína výrazně pokročila, ačkoliv je stále nemožné určit, v jakém počtu, zda-li vůbec, si čínská armáda letoun objedná.
Je jasné, že Temný meč není obstarožním typem dronu, zdůrazňuje expert. Připomíná, že většina bezpilotních letounů byla dosud konstruována s ohledem na dlouhou výdrž a průzkumné mise a i ozbrojené drony jsou tradičně využívány k dlouhodobému získávání informací, než zaútočí na své cíle. Podle Kecka je ovšem Temný meč zřejmě konstruován pro vzdušné souboje či útokům na vzdálené cíle a spíše než americký dron Predator připomíná stealth stíhače, jakými jsou americké F-22 a F-35 či čínský J-20.
Expert poukazuje na závěry svého kolegy Davida Axea, že mnoho rysů Temného meče naznačuje, že má být obtížně detekovatelný - je zřejmě opatřen radarové paprsky pohlcujícím nátěrem jako stíhače páté generace F-35, F-22 a J-20 a má specifické vstupy do motorů, které snižují detekovatelnost radarem a zároveň umožňují nadzvukový let.
Vstupy s charakteristikou DSI (Diverterless Supersonic Inlet) byly poprvé vyvinuty firmou Lockheed Martin a testovány na americkém stroji F-16 koncem 90. let, načež byly použity při konstrukci F-35, poukazuje Keck. Tvrdí, že Čína tuto technologii ukradla a nyní ji používá na svých moderních letounech.
DSI umožňují nadzvukový let, aniž by používaly složité usměrňovací rampy, které zpomalují vzduch na podzvukovou rychlost než se dostane k motoru a zároveň odstraňují vrstvu vzduchu z trupu letounu, což motoru poskytuje stabilní a stálý přísun vzduchu z polštáře okolo letounu bez potřeby instalovat usměrňovací panely a další struktury rušící vlastnosti stealth, navíc v mnoha směrech snižují radarový průřez letounu, vysvětluje analytik.
USA Čínu podceňují
Letoun se tak dokáže pohybovat nadzvukovou rychlostí, aniž by použil forsáž, která rovněž snižuje vlastnosti stealth, tudíž by mohl letět rychlostí okolo Mach 2 a zůstat obtížně detekovatelný, domnívá se odborník. Dodává, že dron rovněž využívá další stealth prvky snižující radarový průřez, například pilovité hrany.
"Obtížně zjistitelný rychlý bojový dron jako Temný meč by mohl být pro (čínskou) Lidově osvobozeneckou armádu extrémně užitečný," poukazuje analytik. Vysvětluje, že letoun by mohl doplnit pilotované stroje například při invazi na Taiwan nebo letět před nimi, sbírat informace, případně útočit na nepřátele. Mohl by tak výrazně zvýšit sílu plejády čínských detekovatelných letadel, navíc je možné, že bude moci startovat z budoucích čínských letadlových lodí, doplňuje Keck.
Bez ohledu na model v plném měřítku nevíme, jak blízko je Čína k zisku nasazení schopných obtížně detekovatelných bojových dronů, připouští expert. Poukazuje, že není ani jasné, zda současný model dokáže létat, ale dá se předpokládat, že Čína pokračuje nadále vynakládá značné finance, aby tuto technologii získala, a tudíž ji pravděpodobně jednou získá, ať již ve formě Temného meče či jiného modelu.
Keck znovu odkazuje na svého kolegu Davida Axea, který tvrdí, že USA konstantně podceňují, jak rychle dokáže Čína postupovat na poli vojenských technologií, a tak může získat podobný dron rychleji, než se předpokládá. Velmi znepokojivá je podle analytika skutečnost, že Spojené státy o tuto technologii nijak urgentně neusilují.
Americké námořnictvo například využívá podobnou technologii ve formě bojových dronů startujících z letadlových lodí v rámci programu UCLASS, ale po velkých debatách bylo rozhodnuto, že tyto drony budou určené k přízemním úkolům, například doplňování paliva za letu, uvádí odborník. Připouští, že v USA zajisté probíhají nějaké tajné programy, avšak varuje před reálnou možností, že Spojené státy ve vývoji této potenciálně klíčové technologie za Čínou zaostávají. "A s ohledem na utajovanou povahu amerických projektů neexistuje způsob, aby se to veřejnost dozvěděla," uzavírá Keck.
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan
Čínská armáda , Americká armáda (U.S. ARMY) , Temný meč (čínský dron) , Čína
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
před 1 hodinou
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
před 2 hodinami
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 3 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 4 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 5 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 6 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 7 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 7 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 8 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 9 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 10 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 11 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 12 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost.
Zdroj: Tomáš Řepa