Superzbraň, na kterou jsou USA krátké? Hrozbou je Temný meč

NÁZOR - Čína zřejmě postupuje v programu superrychlého, nedetekovatelného bojového dronu, konstatuje v komentáři pro server National Interest Zachary Keck. Bezpečnostní analytik působící v nevládním organizaci Nonproliferation Policy Education Center tvrdí, že tento závěr lze vyvodit z nedávno zveřejněného snímku, který má zachycovat model Temného meče, čínského bezpilotního bojového letounu, v plné velikosti.

Temný meč na scéně

Na fotce se nachází zhruba dvacet osob, zřejmě inženýrů Čínské letecké průmyslové společnosti (AVIC) a Ústavu pro konstrukci letadel v Šen-jang, kteří letoun navrhují, nastiňuje Keck. Dodává, že inženýři stojí před modelem v plné velikosti, který byl jako vůbec první ukázán veřejnosti.

"Existence dronu Temný meč se datuje minimálně do roku 2006, kdy byly na letecké show v Číně prvně ukázány koncepty letounu," pokračuje analytik. Uvádí, že vývoj probíhal převážně potají, což komplikovalo odhady, jak v průběhu času postupuje a zda stále probíhá, nicméně nový snímek naznačuje, že Čína výrazně pokročila, ačkoliv je stále nemožné určit, v jakém počtu, zda-li vůbec, si čínská armáda letoun objedná.

Je jasné, že Temný meč není obstarožním typem dronu, zdůrazňuje expert. Připomíná, že většina bezpilotních letounů byla dosud konstruována s ohledem na dlouhou výdrž a průzkumné mise a i ozbrojené drony jsou tradičně využívány k dlouhodobému získávání informací, než zaútočí na své cíle. Podle Kecka je ovšem Temný meč zřejmě konstruován pro vzdušné souboje či útokům na vzdálené cíle a spíše než americký dron Predator připomíná stealth stíhače, jakými jsou americké F-22 a F-35 či čínský J-20.

Expert poukazuje na závěry svého kolegy Davida Axea, že mnoho rysů Temného meče naznačuje, že má být obtížně detekovatelný - je zřejmě opatřen radarové paprsky pohlcujícím nátěrem jako stíhače páté generace F-35, F-22 a J-20 a má specifické vstupy do motorů, které snižují detekovatelnost radarem a zároveň umožňují nadzvukový let.

Vstupy s charakteristikou DSI (Diverterless Supersonic Inlet) byly poprvé vyvinuty firmou Lockheed Martin a testovány na americkém stroji F-16 koncem 90. let, načež byly použity při konstrukci F-35, poukazuje Keck. Tvrdí, že Čína tuto technologii ukradla a nyní ji používá na svých moderních letounech.

DSI umožňují nadzvukový let, aniž by používaly složité usměrňovací rampy, které zpomalují vzduch na podzvukovou rychlost než se dostane k motoru a zároveň odstraňují vrstvu vzduchu z trupu letounu, což motoru poskytuje stabilní a stálý přísun vzduchu z polštáře okolo letounu bez potřeby instalovat usměrňovací panely a další struktury rušící vlastnosti stealth, navíc v mnoha směrech snižují radarový průřez letounu, vysvětluje analytik.

USA Čínu podceňují

Letoun se tak dokáže pohybovat nadzvukovou rychlostí, aniž by použil forsáž, která rovněž snižuje vlastnosti stealth, tudíž by mohl letět rychlostí okolo Mach 2 a zůstat obtížně detekovatelný, domnívá se odborník. Dodává, že dron rovněž využívá další stealth prvky snižující radarový průřez, například pilovité hrany.

"Obtížně zjistitelný rychlý bojový dron jako Temný meč by mohl být pro (čínskou) Lidově osvobozeneckou armádu extrémně užitečný," poukazuje analytik. Vysvětluje, že letoun by mohl doplnit pilotované stroje například při invazi na Taiwan nebo letět před nimi, sbírat informace, případně útočit na nepřátele. Mohl by tak výrazně zvýšit sílu plejády čínských detekovatelných letadel, navíc je možné, že bude moci startovat z budoucích čínských letadlových lodí, doplňuje Keck.  

Bez ohledu na model v plném měřítku nevíme, jak blízko je Čína k zisku nasazení schopných obtížně detekovatelných bojových dronů, připouští expert. Poukazuje, že není ani jasné, zda současný model dokáže létat, ale dá se předpokládat, že Čína pokračuje nadále vynakládá značné finance, aby tuto technologii získala, a tudíž ji pravděpodobně jednou získá, ať již ve formě Temného meče či jiného modelu.

Keck znovu odkazuje na svého kolegu Davida Axea, který tvrdí, že USA konstantně podceňují, jak rychle dokáže Čína postupovat na poli vojenských technologií, a tak může získat podobný dron rychleji, než se předpokládá. Velmi znepokojivá je podle analytika skutečnost, že Spojené státy o tuto technologii nijak urgentně neusilují.

Americké námořnictvo například využívá podobnou technologii ve formě bojových dronů startujících z letadlových lodí v rámci programu UCLASS, ale po velkých debatách bylo rozhodnuto, že tyto drony budou určené k přízemním úkolům, například doplňování paliva za letu, uvádí odborník. Připouští, že v USA zajisté probíhají nějaké tajné programy, avšak varuje před reálnou možností, že Spojené státy ve vývoji této potenciálně klíčové technologie za Čínou zaostávají. "A s ohledem na utajovanou povahu amerických projektů neexistuje způsob, aby se to veřejnost dozvěděla," uzavírá Keck.      

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Čínská armáda Americká armáda (U.S. ARMY) Temný meč (čínský dron) Čína

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

před 1 hodinou

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 2 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 11 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy